Niebieski notatnik

Okładka książki Niebieski notatnik James A. Levine
Okładka książki Niebieski notatnik
James A. Levine Wydawnictwo: Książnica Seria: Seria z zakładką literatura piękna
Seria z zakładką
Książnica
2012-03-12
2012-03-12
niewola molestowanie wykorzystywanie

Indie – okrutna macocha swych dzieci

2020 52 51

Wstrząsające obrazy miejsc, w których bytują ludzie i podludzie, widziany oczami wrażliwej, bezbronnej dziewczynki.

Do tej publikacji lepiej nie zabierać się, jeśli ktoś ma słabe nerwy. Nie jest może (w moim odczuciu) napisana aż nadto brutalnie. Paradoksalnie autor potrafił trudne rzeczy przekazać w taki sposób, że da się to wszystko przyjąć i przeczytać, ale i tak włos się jeży na głowie, że w dzisiejszych czasach handluje się dziećmi i zmusza je do prostytucji. Autor perfekcyjnie pokazał, że obok naszego cywilizowanego, postępowego i teoretycznie wolnego świata istnieje zupełnie inna rzeczywistość, którą trudno ogarnąć rozumem. Polecam tę książkę - myślę, że poszerza horyzonty i uwrażliwia na ludzkie cierpienie.

Tytuł i opis książki nie przygotowały mnie na historię, którą przeczytałam. Do tej pory mam ciarki na ciele przypominając sobie opis niektórych scen. Smutna historia dziewczynki sprzedanej do niewoli seksualnej, która nie miała najmniejszych szans się uratować. Przerażające jest to, że takie historie wciąż się zdarzają..

Trudno czytać tę książkę, nie dlatego, że źle napisana, wręcz przeciwnie, ale niesprawiedliwość, zło aż dusi czytelnika. Historia jest fikcyjna, ale oparta na autentycznych obserwacjach lekarza, pracującego w Indiach. To niewiarygodne, że coś takiego dzieje się w XXI wieku, w kraju, który chwali się swoją demokracją.

Miałam tej książki nie czytać, tylko ją przeglądałam, ale mój brat tak mnie męczył telefonami, że nie wytrzymałam i kupiłam książkę, a następnie wyszłam z księgarni. Przez następne 5 godzin byłam nieobecna myślami i przyjaciółki przesadzały mnie do innych punktów lokomocji bez wsparcia z mojej strony. Wsiąkłam.

A miałam jej nie czytać. Historia Batuk jest niemożliwa do wyobrażenia, wstrząsająca, przerażająca. I choć jest wymyślona przez pisarza, to jej akcja dzieje się w jak najbardziej prawdziwej scenerii dzisiejszego Bombaju. W końcowej części książki autor opisuje co skłoniło go do napisania powieści, o swojej działalności w Indiach i o organizacjach działających na rzecz prostytutek i ich dzieci. Ten dodatek, po szokującej lekturze, bardzo mnie zaciekawił.

Historia Batuk jest napisana bardzo barwnie. Dziewczynka w swoim pamiętniku opisuje swoje życie, losy przyjaciela Panita(chłopca zajmującego klitkę trzy cele dalej) i codzienność bombajskich "sierocińców". Swoje zapiski urozmaica olbrzymią ilością metafor, przykładów i opowiadań. Właśnie w pisaniu znajduje sobie pociechę.

Dalej nie będę się rozpisywać - książka mną wstrząsnęła. Teraz muszę się jej pozbyć z domu, żeby dzieci się do niej nie dobrały.

Polecam uwadze, zwłaszcza jeśli twoim głównym zmartwieniem jest brak nowego smartfona.

A miałam jej nie czytać. Historia Batuk jest niemożliwa do...

Nie rozumiem:
a) jak można sprzedać swoje dziecko;
b) jak można zmuszać piętnastoletnie dziecko do prostytucji;
c) jak można korzystać z usług piętnastoletniego dziecka.
Książka momentami mnie męczyła, ale też cholernie poruszała w momentach, kiedy dochodziło do zbliżenia Batuk z tymi obrzydliwymi, niewyżytymi samcami. Nie wiem co ja bym zrobiła na jej miejscu; czy byłabym tak pokorna i silna, jak ona.
Brzydzę się wszystkimi samcami, którzy nie panują nad swoim penisem i krzywdzą przy tym istoty żywe, czujące. Brzydzę się. To nie ludzie, to zwierzęta. Bo człowiek potrafi kontrolować swoje żądze!

Nie rozumiem:
a) jak można sprzedać swoje dziecko;
b) jak można zmuszać piętnastoletnie dziecko do prostytucji;
c) jak można korzystać z usług piętnastoletniego dziecka.

Niebieski notatnik opowiada historię 15 letniej Batuk. Prostytutki. Dziewczyna, gdy była mała została sprzedana przez swoją rodzinę, gdyż ojciec stracił pracę i potrzebowali pieniędzy. Dziewczyna trafiła do domu publicznego, gdzie musiała pracować jako prostytutka by mieć dach nad głową i jakąś żywność. Była traktowana jak przedmiot bez praw. Mieszkała w małej klatce, dostawała niewielką ilość jedzenia, codziennie przyjmowała wielu klientów. Była bita i poniewierana. A mimo wszystko miała marzenia, o których wspominała w swoim ,,niebieskim pamiętniku", w którym zapisywała każdy moment swojego życia.

"Niebieski notatnik" jest debiutem lekarza z zawodu, który prezentuje przemyślaną konstrukcję i lekkie pióro. Jest to książka niezwykle dojrzała, przemyślana, ale także w pewien sposób magiczna, dzięki czemu nie czyta się ją ze świadomością, że autor po prostu pisał określoną liczbę stron dziennie, ale tworzył przepiękną, poruszającą historię okrutnie potraktowanej przez los nastolatki.

To nie jest książka przy której ciągle się płacze. Batuk pisze o swoim życiu w beztroski, pogodny sposób. Jakby dalej była niewinną nastolatką, która mieszka w rodzinnym domu i jej jedynym problemem jest nauka. Mimo ciężkiego życia Batuk nie traci pogody ducha. Książka potrafi nas rozweselić i zasmucić, a przede wszystkim potrafi wyryć się w naszych umysłach i skłonić do wielu rozmyślań. Polecam ją każdemu, kto ma ochotę przekonać się na własnej skórze, co oferuje nam James A. Levine. Mogę Wam obiecać, że nie będziecie zawiedzeni.

15-letnia Batuk Ramasdin od sześciu lat mieszka na Ulicy Klatek w bombajskiej dzielnicy Czerwonych Latarni. Sześć lat temu ojciec przywiózłszy ją z wioski w okolicach Bhopalu sprzedał ją na prostytutkę. Dziewięcioletnia dziewczynka została drogo kupiona przez jednego z amatorów niewinności, a potem codziennie zmuszana do obsługiwania po kilku klientów dziennie. Ratunkiem dla niej staje się spisywanie swoich przeżyć w niebieskim zeszycie....

James A. Levine, lekarz z kliniki Mayow Ameryce rzeczywiście uczestnicząc w programach skierowanych przeciwko dziecięcej prostytucji zobaczył pewnego razu w Indiach w jednej z klatek w bombajskiej dzielnicy rozpusty piętnastoletnią dziewczynkę w różowym sari, zapisującą coś pilnie w niebieskim zeszycie. Ten obraz zapadł w jego pamięć, powracał do niego dopóty, dopóki James A. Levine nie nadał dziewczynce imienia Batuk, decydując się ją opisać w książce – stwarzając fikcję jej pamiętnika.
Czytałam to z mieszanymi uczuciami, z bardzo mieszanymi. Wierzę, że Dr Levine chciał swoją opowieścią wstrząsnąć. Otrzymane za nią honorarium wsparło fundusze walki z dziecięcą prostytucją. Na okładce reklamowano ten pamiętnik porównując go z dziennikiem Anny Frank, żydowskiej nastolatki zabitej w obozie zagłady. Poruszył on Khaleda Hosseiniego, autora „Tysiąca wspaniałych słońc” i „Chłopca z latawcem”. Mimo to czytałam go z niesmakiem, niektóre opisy wręcz pomijając. Dlaczego? Nie wiem, jak można by opisać gwałt na dziecku, a potem życie młodocianej prostytutki? Przecież składa się ono z upokorzeń, lęków, ale i ciągu stosunków seksualnych. I tych tu nie brakuje. Opisanych na granicy pornografii. Chwilami zabawnym językiem, który jednak odrzuca mnie swoim stylem ( zdaniami typu „Wąski, idealnie prosty nos wznosi się ku górze jak albatros, by po chwili opaść gwałtownie ku pokusie uśmiechniętych ust”). Najbardziej razi mnie jednak ilość brutalnych stosunków seksualnych. Wiem, że to treść życia bohaterki, więc co tu opisywać, jak nie je właśnie, ale....
Niektóre szczegóły tej książki są rzeczywiście drastyczne, wierzę, że bliskie prawdy. Dr Levine opisał je na podstawie prawdziwych relacji, a jednak coś mi przeszkadza uwierzyć w prawdę tej powieści. Może dlatego, że sprzedaje się ją jako dziennik nastoletniej prostytutki dopiero na końcu wyjawiając, fikcję opowieści. Nie wiem. Czy odrzucała mnie od niej brutalna prawda, czy pewien fałsz, z jaką ją przedstawiono?
Chociaż... Losu Panita, dziecka ulicy, z którego uczyniono męską prostytutkę, łamiąc go pozbawieniem męskości, było mi bardzo szkoda. Podobnie wstrząsający był opis sierocińca.

Wstrząsająca historia prostytutki, opowieść o jej życiu, marzeniach i końcu, który nikogo nie pozostawi obojętnym.

Smutna powieść o nastoletniej prostytutce - Batuk. Ojciec sprzedał ją, gdy miała 9 lat. Jak to możliwe, by rodzic skazywał własne dziecko na taki los ? Książa ciekawa i wstrząsająca, choć spodziewałam się czegoś więcej.

• Indie
  • Literatura współczesna