Majdanek

Interpress
1981-01-01
1981-01-01
83-223-1933-9

Rzetelna pozycja dokumentująca faktyczną sytuacje obozu. Poparta literaturą biograficzną. Od planów i budowy do ewakuacji, wyzwolenia i wymierzania kar za zbrodnie wojenne. Trudna książka, ale bardzo wartościowa dla osób pragnących poznać realia obozowe.

dobra książka o Majdanku.
nieaktualne dane dot. liczby więźniów i to trzeba mieć na uwadze

dobra książka o Majdanku.
nieaktualne dane dot. liczby więźniów i to trzeba mieć na uwadze

Bardzo dobre opracowanie, opisujące w rzeczowy i kompleksowy sposób działalność lubelskiego obozu koncentracyjnego, zwanego Majdankiem.

Na początku autor przedstawi powstanie obozu, jego organizację, komendę i system strzeżenia. Następnie zapoznamy się z sytuacją więźniów, ich pochodzeniem, powodami osadzenia w obozie, warunkami bytowymi i organizacją pracy. Dowiemy się jakie panowały w obozie warunki sanitarne i jak działo lecznictwo, o ile można tak nazwać szczątkową opiekę nad wyniszczonymi i chorymi więźniami. Autor nie pomija takich aspektów jak życie kulturalne i polityczne więźniów, ruch oporu i kontakty ze światem zewnętrznym. Dowiemy się jak działała w obozie machina masowej zagłady, jak wyglądały egzekucje, selekcje, dręczenie więźniów w każdy możliwy sposób.

Polecam lekturę zarówno książki "Majdanek. Obóz koncentracyjny w Lublinie" jak i "Oświęcim. Hitlerowski obóz masowej zagłady".

Książka dokumentalna starająca się opisać rzetelnie oraz poprzeć biograficzną literaturą bądź dokumentami faktyczne losy więźniów obozu na Majdanku. Obozu nazywanym "fabryką śmierci", "piekłem XX wieku", "obozem zagłady".
Ciężko się czyta tę książkę - suche fakty, pozbawione jakiegokolwiek zabarwienia emocjonalnego świadczące o celowym działaniu nazistów nastawionym na eksterminację więźniów. Brak odzieży, podtawowych warunków higienicznych, szerzące się choroby zakaźne, praca ponad ludzkie siły, wykańczanie psychiczne wielogodzinnymi (często nocnymi) apelami, niewyobrażalny głód a przede wszystkim brak nadziei...W obozie na majdanku zginęło 360 tys ludzi - głównie Żydów, Polaków i Rosjan - zakatowanych, zagazowanych, rozstrzelanych. Tym trudniej mi słuchać słów o "polskich obozach zagłady", "współuczestnictwie i współodpowiedzialności za holokaust", pytań "Gdzie byliście Polacy, chrześcijanie, kiedy mordowano Żydów?" Prawdopodobnie duży procent Amerykanów uważa właśnie w ten sposób...Drugą ważną rzeczą, która mną wstrząsnęła to fakt, że tylko 10% załogi SS z Majdanka stanęło przed sądami, i choć nazwiska pozostałych są znane nie ponieśli oni konsekwencji swoich masakrycznych zbrodni.

Pokazuje jak człowiek może upaść nisko stając się bogiem ale udowadnia także, że nawet sprowadzenie do roli gorszej niż zwierze nie hamuje ludzkich odruchów miłosierdzia.

Bardzo dobra książka o Majdanku szczegółowo opisująca historię obozu. Polecam:)

Bardzo dobra książka o Majdanku szczegółowo opisująca historię obozu. Polecam:)

• Literatura obozowa
  • II Wojna Światowa