Talent nie istnieje. Droga do praktycznego osiągania mistrzowskich umiejętności

Okładka książki Talent nie istnieje. Droga do praktycznego osiągania mistrzowskich umiejętności Artur Król
Artur Król Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2012-02-12
2012-02-12
rozwój osobisty psychologia

Praktyczna mała książeczka o tym jak trenować, polecam

Praktyczna mała książeczka o tym jak trenować, polecam

Pożyczyłem te książkę jakiś czas temu... wytrenowana małpa nie stanie się niestety kolejnym Chopinem... dla mnie strata czasu i stek bzdur. Polecam jednak sięgać po książki innych autorów.

Autor ciekawie opisuje temat "talentu". Najważniejsze jest cykliczne, ukierunkowane, wytrwałe, zaplanowane wykonywanie dedykowanego ćwiczenia w danej dziedzinie min. 10 000 godzin, aby dojść na wysoki poziom eksperta. Ćwiczenie trzeba zaplanować, najlepiej przy pomocy trenera. Jeśli nie mamy trenera to trzeba to zrobić samemu i po pewnym czasie wykonywania dedykowanego ćwiczenia weryfikować. Ćwiczenie powinno być tak dobrane, żeby były mierzalne postępy podczas wykonywania go, można wtedy stwierdzić czy potrzebujemy coś zmienić, udoskonalić w wykonywanym ćwiczeniu, aby poprawić swoje możliwości.

Sprawa jest dość prosta z tą książką: jeżeli chcecie sobie poczytać o teorii 10000 godzin to kupcie lepiej Gladwella bo tak naprawdę to temat jest tutaj liźnięty. Natomiast jak chcecie się nauczyć rozpracowywania umiejętności na małe kawałeczki które łatwo "łykać" to polecam.

Mi książka się po prostu podobała.

Mi książka się po prostu podobała.

Bardzo pomocna ;)

Bardzo pomocna ;)

"Talent to mit. W zasadzie każdy może dojść do poziomu mistrzowskiego, jeśli podejmie odpowiedni wysiłek i będzie trenować według odpowiedniego planu."

Posiadacie jakiś talent? Czy może w jakiejś dowolnej dziedzinie jesteście mistrzami i inni zwyczajnie wam zazdroszczą? Jeśli tak, to pewnie uważacie się za wybrańców losu. Nie każdy bowiem rodzi się z talentem i nie wszyscy mogą pochwalić się nadzwyczajnymi umiejętnościami. A co, jeśli pojęcie talentu w ogóle nie istnieje? Co, jeśli wszystko zależy wyłącznie od naszej wytrwałej pracy?

Artur Król to psycholog, trener i coach, którego specjalizacją jest praca z nieśmiałością, tworzeniem pewności siebie jak również pomoc w odszukaniu szczęścia i radości ludziom, którzy źle ulokowali swoje uczucia. Jest autorem wielu publikacji i artykułów, na co dzień pracuje w Warszawie, prowadząc indywidualne oraz grupowe spotkania. Pisarz fascynuje się również gotowaniem oraz literaturą fantasy i science-fiction.

Poradnik opiera się na jednej, głównej tezie – talent w takim znaczeniu jakim go używamy w życiu codziennym nie istnieje. Każdy od urodzenia ma takie same szanse odnieść sukces i stać się ekspertem w konkretnej dziedzinie. Wszystko to zależy wyłącznie od uwarunkowań społecznych i własnej pracy. Publikacja składa się z ośmiu rozdziałów. Dowiecie się z niej jak wygląda konfrontacja mitu talentu z rzeczywistością, jak wyglądają cechy celowego ćwiczenia czy jakie pułapki mogą na was czyhać w drodze do osiągnięcia upragnionego poziomu.

Do przeczytania poradnika Artura Króla skusił mnie kontrowersyjny tytuł, który zachęca do zajrzenia w treść książki. Od dziecka bowiem słyszymy, że ktoś ma talent do śpiewania, malowania czy grania na instrumentach. Twierdzenie więc o nieistnieniu talentu w takiej postaci, było dla mnie dość abstrakcyjną myślą. Autor próbuje przekonać czytelnika, że każdy z nas od urodzenia jest swoistą "tabula rasa", na której prowadzone życie kształtuje nasze zdolności do konkretnego poziomu. Według trenera talent jest zwykłym mitem, wpajanym ludziom od pokoleń. Podczas czytania przemyśleń autora, po głowie chodziło mi jedno pytanie: "Co w takim razie z geniuszem Mozarta? Najbardziej znanym cudownym dzieckiem." Poczułam się mile zaskoczona, gdy ten temat został ujęty w poradniku, co oznaczało, że autor nie boi się trudnych pytań i przede wszystkim ich nie unika. Nie będę zdradzać jakie kontrargumenty w tym wątku Artur Król zawarł w swojej książce.

Ciekawą wątkiem, jaki może zainteresować czytelnika jest zasada 10 000 godzin. Stosowanie tej reguły podobnież uczyni z nas eksperta i mistrza w danej dziedzinie. Z pewnością dla nikogo nie jest tajemnicą, że trening czyni mistrza, jednakowoż teoria świadomego treningu jest dość intrygująca swoim nowatorstwem. Dla osób, które głębiej zainteresują się tym tematem, autor przygotował zestawienie cech celowego ćwiczenia. Fragmenty, które mogą zwrócić waszą szczególną uwagę to przytaczane badania naukowców, teoria genialnych idiotów czy informacje dotyczące czasu pracy.

Pomimo wielu argumentów jakich użył Artur Król, nie jestem skłonna uwierzyć, że wrodzony talent nie istnieje. Zgadzam się z życiową prawdą, jakoby ciężka praca nad sobą oraz przede wszystkim systematyczność wyrabiały w nas pewne zdolności, jednakże wychodzę z założenia, że rozwój w pewnych dziedzinach nie jest dla wszystkich tak samo dostępny. Lekturę poradnika "Talent nie istnieje" można potraktować jako ciekawostkę i motywację do dalszej pracy nad sobą i eliminowaniem własnych słabości.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Czy autor przekonał mnie do tezy zawartej w tytule? Niestety nie. Artur Król przytacza szereg przykładów, których celem jest udowodnienie, że talent to tylko mit. Mozart skomponował swój pierwszy utwór uznawany za arcydzieło ("Koncert fortepianowy nr 9") w wieku 21 lat. Czyli dokładnie po 18 latach pracy! Łatwo więc zauważyć, że mistrzostwo zostało okupione tysiącami godzin nieciekawych i monotonnych ćwiczeń.
Mam jednak swój kontrprzykład. Pewien święty (nie mogę go sobie przypomnieć w tej chwili) znał na pamięć CAŁE Pismo Święte. Nikt nie zdoła mi wmówić, że to rezultat żmudnego powtarzania. Ten święty nigdy nie próbował uczyć się na pamięć Pisma Świętego. Oczywiście je czytał. Ale to tylko tyle. Czy poprzez samo czytanie można zapamiętać tekst o takiej objętości...? Odpowiedź nasuwa się sama.
Nie każdy może zostać takaże artystą. Każdy ma swoją barwę głosu i nigdy tego nie przeskoczy. Nawet po 50 lat spędzonych przed mikrofonem alt nie zmieni się w tenor.
Czy oznacza to, że książka jest nieprzydatna? Nie. Wyjaśnia ona jedną bardzo ważną zasadę. Po 10 000 godzin celowego ćwiczenia każdy może zostać ekspertem! Niezależnie od tego czy ma talent.
Nie zamierzam jednak realizować to zadania. Poziom ekspercki w żadnej wykonywanej przeze mnie czynności nie jest mi obecnie potrzebny.
Warto zwrócić na bardzo ładną okładkę. Kolor niebieski przyciąga wzrok i zachęca do czytania.
W poszczególnych rozdziałach możemy odnaleźć ćwiczenia wraz z miejscem na ich wykonanie.

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Pozycja ciekawa i godna uwagi. Czyta się ją bardzo szybko ze względu na niewielką objętość. Można z niej wyciągnąć ciekawe wskazówki i przemyślenia. Niestety według mojej opinii jest ona trochę za krótka, nie do końca wyczerpuje temat. Autor w trzecim rozdziale opisuje ciekawą technikę i tak na prawdę jest to jedyny rozdział wart uwagi, ale dla niego warto ją przeczytać

¨Większość z nas została wychowana w przekonaniu, że talent istnieje. Że to dar, który przyniosła nam ewolucja, czy jakaś siła z zaświatów, odpowiadająca za natchnienie i umiejętności. [...] A co, jeśli coś takiego jak 'talent' nie istnieje?" Jeżeli chodzi o mnie to nie załamałabym się, bo uważam, że ja nie mam żadnego talentu. Dzięki takiemu stwierdzeniu podniósłby się mój poziom motywacji, bo oznacza to, że i tak mogę osiągnąć wszystko o czym marzę.

Książka powstała po to, by udowodnić nam, że talent jest mitem, że są w nas możliwości, po które musimy tylko sięgnąć. Dzięki tej pozycji dowiemy się co to jest ćwiczenie celowe i jak je wprowadzić do naszego 'treningu' oraz jak zaplanować ćwiczenia, żeby zostać mistrzem w wybranej przez nas dziedzinie.

Książka podzielona jest na 8 rozdziałów. Poświęcone są one zarówno mitowi jakim jest talent, cechom celowego ćwiczenia, pułapkom w drodze do mistrzostwa jak i ewolucji metod nauki. Pan Artur na każdej stronie stara się nam udowodnić, że talent nie istnieje i rzeczywiście używa do tego wielu różnorodnych przykładów. Jeżeli chodzi o mnie - zostałam przekonana! Wiem, że mogę zrobić wszystko co tylko będę chciała. Ale skoro "talent nie istnieje" to jak? Odpowiedź jest prosta: Zasada 10 000 godzin! Odpowiedź niby prosta, ale dojście do mistrzostwa w danej dziedzinie niestety już takie nie jest.

Myślę, że na szczególną uwagę zasługuje również okładka! Po prostu się w niej zakochałam. Przepiękny niebieski kolor wprost mnie do niej przyciągnął i niemal siłą zmusił do zgłębienia tajemnicy celowego ćwiczenia i zasady 10 000 godzin ;)

Ogólne wrażenia? Zagadnienie ciekawe, ale myślę, że nie skorzystam zarówno z wszystkich punktów celowego ćwiczenia jak i zasady 10 000 godzin. Dlaczego? Nie muszę zostawać mistrzem w dziedzinach, które mnie interesują. Jednak wiele wskazówek i ćwiczeń w książce jest na tyle ciekawych i motywujących, że na pewno o nich nie zapomnę i będę do nich wracać.

[Recenzja pochodzi z bloga: http://mipropiabiblioteca.blogspot.com/]

Bardzo dobra książka dla osób zainteresowanych rozwojem dowolnej umiejętności przy pomocy świadomego treningu. Autor pokazuje ciekawe i kontrowersyjne podejście do talentu opierając się na licznych badaniach naukowych, które zostały zapoczątkowane w latach '90, a więc stosunkowo niedawno. Dopiero od paru lat efekty tych odkryć przenikają do świadomości społeczeństwa. Książka jest stosunkowo krótka, łatwa i przyjemna w czytaniu. Ma formę poradnika. Autor pokazuje jakimi zasadami się kierować, gdy chcemy osiągnąć poziom ekspercki w danej dziecinie. Łamie mity, pokazuje żelazne zasady, przy pomocy których powinniśmy stworzyć własny plan treningu. Są to kwestie na tyle uniwersalne, że nie ma znaczenia, czy chcemy grać w szachy, tenisa, na gitarze, czy może zostać analitykiem finansowym. Czeka nas jedno - ciężka praca ;)

• Rozwój osobisty
  • Kindle