Wszystkie kobiety don Hułana

G+J
2012-02-23
2012-02-23
978-83-7778-121-0

Okładka książki Wolna i szczęśliwa .Jak wyzwolić się z toksycznego związku Jera Anna, Maciej Bennewicz
Wolna i szczęś... Jera Anna, Maciej B...
Okładka książki Silny bez krzywdy. Jak zbudować osobistą siłę bez krzywdzenia siebie i innych Jera Anna, Maciej Bennewicz
Silny bez krzy... Jera Anna, Maciej B...
Okładka książki Szczęśliwa bez winy. Jak uwolnić się od poczucia winy i odnaleźć drogę do szczęścia Maciej Bennewicz, Anna Prelewicz
Szczęśliwa bez... Maciej Bennewicz, A...
Okładka książki 81 Tajemnic Maciej Bennewicz, Adam Sornek
81 Tajemnic Maciej Bennewicz, A...

Powieść trafiła do mnie przypadkiem i bardzo się z tego cieszę :) Lubię czytać polskich autorów, którzy konstruują zdania z pomysłem i logiką.
Historia opowiedziana przez Bennewicza jest intrygująca, oparta na licznych retrospekcjach a przez to bardzo wciągająca. Zaskakuje przy wprowadzaniu coraz to nowego bohatera do akcji.
Zdecydowanie polecam.

Zdecydowanie polecam.

UWAGA! UDANY POWIEŚCIOWY DEBIUT!
O autorze i książce znajduję na:
“…..Niezwykła powieść z wątkami psychologicznymi, której autor mówi wprost: dla osób lubiących się za kimś chować toksyczni ludzie są jak wódka dla alkoholika. W historię don Hułana uwikłane są zarówno kobiety, które - pozornie słabe i chore - zapędzają mężczyzn w ślepe uliczki, jak i mężczyźni poszukujący swojej tożsamości.
Maciej Bennewicz (ur. 1961) - menedżer, trener, coach, socjolog ze specjalizacją z psychologii. Dyrektor rozwoju w firmie Norman benett Group. Założyciel, dyrektor programowy i wykładowca w Norman Benett Academy – organizacji kształcącej zawodowych trenerów i coachów. Współtwórca i prezes polskiego oddziału stowarzyszenia European Mentoring & Coaching Council (EMCC). Autor licznych artykułów prasowych oraz poradników z dziedziny coachingu. Miłośnik malarstwa, kotów i realizmu magicznego.”
Na LC po 6 latach 6,53 (47 ocen i 11 opinii). Niestety, autorzy recenzji w większości znają i podziwiają Bennewicza jako coacha, a książkę opiniują wg pytania: czy takiemu człowiekowi sukcesu jak Bennewicz, również uda się debiut powieściowy? I kończą z ulgą, że się udał.
Jako, że nigdy o autorze nie słyszałem, czuję się zobligowany do szczególnie uważnej lektury
No i mimo koszmarnej formy (potwornie długie akapity),coraz bardziej wsiąkałem w fascynującą historię poznawania samego siebie. Bo dla mnie don Hułan i jego kobiety są zaledwie tłem do samopoznania Glusia, zadufanego gnojka, który wplątany w szukanie prawdy o niegdyś prześladowanym koledze, sukcesywnie odkrywa ją o sobie.
Gratuluję autorowi trafnych psychologicznych obserwacji i stwierdzeń, równocześnie życząc powieściowemu debiutantowi udoskonalenia formy w kierunku łatwiej przyswajalnej przez czytelnika. Po namyśle, bo o książce nie mogę przestać myśleć, 7/10

UWAGA! UDANY POWIEŚCIOWY DEBIUT!
O autorze i książce znajduję na:

Psychologiczne zawirowania niemal przez wszystkie strony książki. Raz bohater wydaje się być "normalny" raz "zakręcony". Raz się go lubi a zaraz wkurza. Podobnie jak don Hułan tytułowy,którego de facto nie ma ale cały czas jest ;)
Książka wciągająca ale też często denerwująca. Jednak ciekawość zżerała i dlatego doczytałam ją do końca.
Czy polecam ? Nie wiem szczerze mówiąc. Chyba tak ,aczkolwiek niekoniecznie ;) Żart :) Udzielił mi się kontekst książki :)

Czy polecam ? Nie wiem szczerze...

Nie oceniam, bo nie doczytałam - zdarza mi się rzadko...

Nie oceniam, bo nie doczytałam - zdarza mi się rzadko...

1964

Przebywając w danym społeczeństwie, mamy wokół siebie wiele osób. Z niektórymi z nich łączą nas zażyłe relacje - my znamy je, one nas. Jednak... czy na pewno? Ludzie nie zawsze chcą i potrafią całkowicie otworzyć się przed kimś - dzieje się tak z wielu względów. Każda osoba, z którą mamy styczność, patrzy na nas zupełnie inaczej i odbiera nasze zachowanie pod zupełnie innym kątem, interpretuje je po swojemu. Jednak zdarzają się ludzie, którzy za wszelką pragną zmieniać innych, z tylko sobie znanych pobudek. Takie zachowanie ma ogromny wpływ na relacje pomiędzy danymi osobami, a także na ich dalsze życie, które może zmienić się diametralnie...

Narratorem powieści "Wszystkie kobiety don Hułana" jest Piotr Gluck, nazywany także Glusiem. Co go łączy z tytułowym don Hułanem? Na pierwszy rzut oka - niewiele, a mianowicie tylko to, iż uczęszczali do tej samej klasy w liceum. Piotr był dość krnąbrnym i zbuntowanym nastolatkiem, który szybko ulegał wpływom, czego efektem było prześladowanie Hieronima Ułana, nazywanego don Hułanem, który stał się klasowym kozłem ofiarnym.

Pewnego dnia Piotr odbiera telefon. Osobą po drugiej stronie słuchawki okazuje się matka Hirka, która prosi Glucka o pomoc w znalezieniu jej syna, który zaginął trzy dni temu. Piotr jest bardzo zdziwiony i skonsternowany, gdyż nie ma pojęcia, dlaczego to właśnie on ma rozwikłać zagadkę związaną z zaginięciem Hieronima. Nie dość, że nigdy nie darzyli się sympatią, to w dodatku od licealnych czasów minęło kilkanaście lat, a przez ten okres nie utrzymywali ze sobą jakiegokolwiek kontaktu. Początkowo Piotr nie ma zamiaru angażować się w tę sprawę i pragnie jak najszybciej zapomnieć o niej, jednak cała sytuacja zaczyna komplikować się. Pojawiają się pewne tajemnice, przez które Piotr wsiąka po uszy w tę historię.

"Jak dobrze, że przytrafiła mi się ta historia z don Hułanem. Mogę wrócić do przeszłości, by ją wreszcie zrozumieć i zamknąć." *

Dojście do prawdy nie jest takie proste, jakby mogło się wydawać. Piotr Gluck ma nadzieję, że uda mu się to przy pomocy bliskich osób Ułana, jednak z dnia na dzień wszystko zaczyna się komplikować. Owszem, każda kolejna rozmowa przynosi mu coraz więcej informacji o przeszłości, zwyczajach czy zainteresowaniach Hieronima. Do tego - wszystkie kobiety z otoczenia Hirka zgodnie twierdzą, iż tylko Piotr może im pomóc, ale problem w tym, iż każda z nich przedstawia zupełnie inną wersję wydarzeń, diametralnie różniącą się od reszty.

"Powoli wszystko, co tak skrzętnie sobie poukładałem, całe moje dostatnie, wygodnie życie straciło dawny blask. Wróciły stare pytania, pojawiły się nowe. Zderzające się wszechświaty. Don Hułan stał się epicentrum, jakąś tajemniczą gwiazdą, wokół której krążyły niezliczone satelity, licealny kozioł ofiarny stał się dla mnie pępkiem wszechświata, królem wydarzeń.Spotykałem ludzi, poznawałem fragmenty nieznanych historii, opinie o wydarzeniach z życia don Hułana, a obraz tego piętnastoletniego chłopaka, którego poznałem w 1986 roku, a który nieoczekiwanie stał się mężczyzną, wciąż wirował mi przed oczami. Zamiast się rozjaśniać, stawał się coraz bardziej mglisty, niejasny i zaskakujący. Zaskoczeniem była owa mglistość, niejednoznaczność. Na ułamek sekundy pojawiało się coś na kształt faktu, ale gdy już byłem skłonny uwierzyć, nagle ów niezbity dowód znikał, rozmywał się jak jesienny deszcz." **

Gluś codziennie poznaje kompletnie niepasujące do siebie historie dotyczące Hirka. Która jest prawdziwa? Gdzie podziewa się Hieronim? Czy naprawdę jest pozbawionym skrupułów manipulatorem, który umiejętnie kieruje wszystkimi osobami ze swojego otoczenia?

Zagadki, manipulacje, insynuacje, intrygi, tajemnice, oskarżenia - to wszystko (i jeszcze więcej!) znajdziecie w powieści Macieja Bennewicza. Cała historia jest zręcznie ułożona,co powoduje, iż czytelnik pragnie poznać powody, dla których bohaterowie postępują tak, a nie inaczej. Dużym plusem są wątki psychologiczne, czyli to, co lubię. A do tego subtelnie wplecione elementy miłosne, a nawet kryminalne. Myślę, że każdy znajdzie w tej powieści coś dla siebie. Zachęcam do sięgnięcia po nią, bo naprawdę warto.

* cytat ze str. 64
** cytat ze str. 155

Studium psychologii bohatera. Książka z morałem, ale nie umoralniająca. Bennewicz, coach i trener, tym razem nie w formie poradnika, porusza kilka życiowych problemów i daje na nie odpowiedź. Historia nieco zawiła, jednak konsekwentnie rozbudowana i spójna. Poradnik psychologiczny w nieco innej, nieschematycznej, formie. dla mnie ok.

“Wszystkie kobiety Don Hułana” nie jest pierwszą książką Macieja Bennewicza. Jest to jednak jego pierwsza powieść. Maciej Bennewicz to osoba bardzo wszechstronna – “menadżer, trener, coach, socjolog ze specjalizacją z psychologii” a także “miłośnik malarstwa, kotów i realizmu magicznego.”

Narratorem jest główny bohater – Piotr. Dużym plusem powieści jest synkretyzm rodzajowy. Czytelnik znajdzie tu nie tylko liczne wątki psychologiczne, elementy powieści detektywistycznej, filozoficznych dywagacji ale także odrobinę dobrego humoru. Momentami czytelnik może zostać przytłoczonym psychologicznymi wywodami, jednak miłośnicy dogłębnej analizy myśli i czynów ludzkich będą mogli nacieszyć swoje oczy podczas lektury tej książki.

Kim jest don Hułan? Jest to Hieronim Ułan, bohater książki, mężczyzna, który pewnego dnia znika bez śladu. Matka don Hułana prosi jego kolegę z klasy Piotra Glucka, pseudonim “Glusio”, z zawodu etnografa, o pomoc w odszukaniu zaginionego syna. Dlaczego kobieta poprosiła o pomoc Glusia, skoro za czasów liceum był on prześladowcą a nie przyjacielem zaginionego chłopaka? Mimo wszystko Piotr postanawia stanąć na wysokości zadania i rozpoczyna śledztwo na własną rękę, nie zdając sobie sprawy w co się tak naprawdę pakuje. Zaczyna od zadawania pytań matce, eks żonie, kochance, drugiej eks żonie i córce don Hułana. Niestety każda z kobiet mówi co innego. Dlaczego? Czy starają się coś ukryć? A może motywy ich postępowania są inne, leżące w ich naturze? Glusio wyruszy w podróż w czasie do przeszłości, do czasów licealnych, odkrywając swoje motywy postępowania i wyraźniej widząc konsekwencje w teraźniejszości.

Podczas śledztwa pojawią się kolejne pytania dotyczące osoby don Hułana. Kim był? Jaki był? Kto go znał tak naprawdę? Był ofiarą, a może prześladowcą? Był krzywdzonym, czy krzywdził sam? Jak jego przeszłość wpłynęła na jego przyszłość? I najważniejsze pytanie: czy Glusio odnajdzie don Hułana? Tego wszystkiego musicie dowiedzieć się sami!

Jako że psychologia jest specjalizacją Macieja Bennewicza, jego postaci są świetnie wykreowane. Zmysł obserwacji autora wyraźnie da się zauważyć przy analizie bohaterów tej książki. Jak odnaleźć prawdę w świecie manipulacji, oszustw, kłamstw i niedomówień? Jak odnaleźć samego siebie? Fabuła również jest ogromnym plusem, wciąga, intryguje a momentami dostarcza nawet dreszczyku emocji. Powieść Macieja Bennewicza zmusza do refleksji nie tylko nad życiem, ale również nad ludźmi, którymi się otaczamy na co dzień.

“Wszystkie kobiety do Hułana” to książka, która mimo że jest odrobinkę zawiła, jest świetną lekturą dla każdego wymagającego czytelnika. Akcja książki wciąga, zmusza do przerzucenia kolejnej strony i nie pozwala oderwać się czytelnikowi od lektury. Mam nadzieję, że moja recenzja jak i świetna okładka zachęciły Was do sięgnięcia po tę niezwykłą książkę.

no ciekawe jak sobie facet poradził z taką zmianą tematu z coachingu na powieśc psycho ;]

Taka książka dla dorosłych dzieci, dużo się dzieje, wiele nieprawdopodobnych rzeczy no i jest morał.

• Do kupienia
  • Pandemia