Poczet władców Francji

historia
Puls
1996-01-01
1996-01-01

Okładka książki Inwentarz rękopisów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. Tom XX. Rękopisy 18631-18996 Agnieszka Knychalska-Jaskulska, Hanna Kulesza, Elżbieta Ostromęcka, Tomasz Serwatka
Inwentarz ręko... Agnieszka Knychalsk...
Okładka książki Idea Europy i Polska w XIX-XX wieku Janusz Cisek, Edward Czapiewski, Norman Davies, Adam Galos, Krzysztof Kawalec, Mieczysław Klimowicz, Jerzy Kłoczowski, Antoni Kuczyński, Teresa Kulak, Jan Nowak-Jeziorański, Tomasz Serwatka, Tomasz Strzembosz, Andrzej Suchcitz, Włodzimierz Suleja, Jakub Tyszkiewicz, Roman Wapiński, Wojciech Wrzesiński, Rościsław Żerelik
Idea Europy i ... Janusz Cisek, Edwar...

Tytuł publikacji zdawałby się sugerować, że jest to zbiór wszystkich władców w historii Francji. W Rzeczywistości jego zakres ogranicza się do lat 1589 - 1870. Do tego dochodzi krótki opis wydarzeń czasów Henryka III Walezjusza, który jest swoistym prologiem do wyniesienia na tron dynastii Burbonów.

Książka historyka Tomasza Serwatki jest więc aglomeratem biogramów kolejnych władców począwszy od pierwszego Burbona Henryka IV (1589-1610) aż do ostatniego francuskiego władcy Napoleona III (1848-1870).

Autor skupił się przeważnie na dziejach politycznych nie pominął jednak całkowicie pozostałych aspektów: społecznych, gospodarczych czy kulturowych. Serwatka w bardzo zgrabny sposób ukazuje kolejne panowania. Zwraca uwagę na okresy prosperity Francji(Ludwik XIV),oraz jej upadku choćby w czasach rewolucji. Następujące biografie są raczej krótkie, treściwe i spójne. Poza polityką zawierają także podstawowy opis cech fizycznych i mentalnych postaci, zainteresowań oraz ich życia prywatnego. Na końcu każdej z nich autor pokusił się o krótkie podsumowanie i swoją osobista ocenę. Jako, że na 200 stronach zostało przedstawione panowanie Henryka IV, Ludwików XIII, XIV, XV, XVI czy Napoleona Bonaparte nie trudno się domyślić, iż całość sprawia dość minimalistyczne wrażenie.

Nie ma tutaj przypisów i sam autor określa tę pozycję jako popularnonaukową. Faktycznie książkę czyta się dobrze natomiast mnie rzucił się w oczy solidny warsztat historyczny kreatora. Niniejszy poczet będący wyjątkowo zgrabnym ujęciem prawie 300 lat dziejów Francji czytałem z przyjemnością. Mimo 25 lat na karku (wydany w 1996 roku) z pewnością może być on ciekawą alternatywą czytelniczą dla każdej osoby zainteresowanej Europą nowożytną.

Książka historyka Tomasza Serwatki jest więc aglomeratem biogramów...

• 1ł) Historia: Francja
  • Biografia