Kordecki

Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX powieść historyczna
Instytut Wydawniczy PAX
Częstochowa XVII wiek sanktuarium
powieść historyczna
Częstochowa XVII wiek sanktuarium

Powieść historyczna z czasów najazdu szwedzkiego na Polskę opisane jest w niej trochę inaczej niż u sienkiewicza oblężenie Jasnej Góry. Główną postacią powieści jest przeor zakonu Paulinów Augustyn Kordecki.

Przeczytane po "Potopie" i "Pamiętniku oblężenia Częstochowy" samego Kordeckiego. I w pamiętniku, i w powieści Kraszewskiego tęskni się za Kmicicem.
Jak zwykle u Kraszewskiego bohaterowie są jednowymiarowi i autor przez całą książkę nie pozwala nikomu ani się poprawić, ani zepsuć. Ale "Kordecki" to pobożna, ładna i budująca powieść, z przyjemnością do niej wrócę. Przy...

• Historyczne
  • Literatura polska