Ostatni Waza na polskim tronie

Okładka książki Ostatni Waza na polskim tronie Tadeusz Wasilewski
Okładka książki Ostatni Waza na polskim tronie
Tadeusz Wasilewski Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Z medalionem historia
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Z medalionem
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8321604102
Tagi:
Jan II Kazimierz Waza dynastia Wazów historia polski Jan Kazimierz powstanie Chmielnickiego potop szwedzki XVII wiek
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 8,0
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Człowiek w społeczeństwie średniowiecznym Jacek Banaszkiewicz, Janusz Bieniak, Stanisław Bylina, Elżbieta Dąbrowska, Teresa Dunin - Wąsowicz, Marian Dygo, Sławomir Gawlas, Aleksander Gieysztor, Hieronim Grala, Kazimierz Jasiński, Ryszard Kiersnowski, Jerzy Kłoczowski, Maria Koczerska, Stefan Krzysztof Kuczyński, Gerard Labuda, Lech Leciejewicz, Roman Michałowski, Marta Młynarska-Kaletynowa, Karol Modzelewski, Przemysław Mrozowski, Andrzej Poppe, Edward Potkowski, Henryk Samsonowicz, Piotr Skubiszewski, Jerzy Strzelczyk, Ewa Suchodolska, Stanisław Suchodolski, Stanisław Trawkowski, Michał Tymowski, Jan Tyszkiewicz, Tadeusz Wasilewski, Jerzy Wyrozumski
Ocena 8,2
Człowiek w spo... Jacek Banaszkiewicz...
Okładka książki Drobna szlachta podlaska w XVI-XIX wieku. Materiały sympozjum w Hołnach Mejera (26-27 maja 1989 roku) Urszula Augustyniak, Krzysztof Filipow, Ewelina Kozak, Michał Kulecki, Henryk Lulewicz, Wiesław Majewski, Marek Plewczyński, Leszek Postołowicz, Piotr Rudnicki, Jan Siedlecki, Jerzy Szumski, Jerzy Urwanowicz, Tadeusz Wasilewski, Janusz Wojtasik
Ocena 0,0
Drobna szlacht... Urszula Augustyniak...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
51
41

Na półkach:

Bardzo dobra praca. Czytało się z przyjemnością. Autor doskonale połączył obszerne informacje z dobrym piórem.
Polecam.

Bardzo dobra praca. Czytało się z przyjemnością. Autor doskonale połączył obszerne informacje z dobrym piórem.
Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
295
295

Na półkach: ,

Jedno z cierpkich chińskich przysłów brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Janowi Kazimierzowi Wazie przyszło nie tylko w takowych żyć, ale miał to „szczęście”, aby w nich panować. Można śmiało stwierdzić, że król ten miał najbardziej „pod górkę” ze wszystkich władców suwerennych Rzeczpospolitej w epoce nowożytnej (nie wliczam w to XVIII wieku, bo wtedy nasz kraj był już rosyjskim satelitą). Objął swe rządy u progu powstania Chmielnickiego, następnie władał wśród fal „Potopu” i wojny z Moskwą. A gdy już u schyłku bycia na szczycie doznał upokorzenia ze strony rokoszanina Jerzego Lubomirskiego, dopełnił się bezmiar klęsk, jaki spadł mu na głowę. Lata ostatniego Wazy na naszym tronie pod wieloma względami są wyjątkowe. To wtedy dochodzi do ostatecznego załamania się podstaw państwa. Wtedy też giną ostatnie poważne plany reformy ustroju RP, które mogły, jeśli nie uzdrowić całkiem organizm państwa, to przynajmniej wstrzymać jego coraz szybciej postępującą degrengoladę. Umiejętności, inteligencji i energii do działania miał Jan Kazimierz sporo. Według ocen najwybitniejszych historyków zajmujących się tym wycinkiem dziejów, był on nie tylko najzdolniejszym z całej trójki Wazów, ale jednym z najwybitniejszych naszych królów w ogóle. Niestety warunki obiektywne były dla niego w tak wielkim stopniu niesprzyjające, że w jego sytuacji nawet istny Herkules by nie poradził.
Jan Kazimierz miał bardzo barwne życie. Przed wstąpieniem na tron zdążył zostać i kardynałem katolickim i więźniem najsłynniejszego z kardynałów jego czasów – Richelieu. Tadeusz Wasilewski ukazuje nam wszystkie zakręty, dokonania i upadki w życiu tego króla w sposób bardzo ciekawy, na szerokim tle ówczesnych stosunków wewnętrznych i zewnętrznych. Biografię czyta się dobrze, a co ważne, napisana została przystępnym językiem, który z łatwością może dotrzeć do najszerszego grona czytelników. Zdecydowanie polecam.

Jedno z cierpkich chińskich przysłów brzmi: „Obyś żył w ciekawych czasach”. Janowi Kazimierzowi Wazie przyszło nie tylko w takowych żyć, ale miał to „szczęście”, aby w nich panować. Można śmiało stwierdzić, że król ten miał najbardziej „pod górkę” ze wszystkich władców suwerennych Rzeczpospolitej w epoce nowożytnej (nie wliczam w to XVIII wieku, bo wtedy nasz kraj był już...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: , ,

Jan Kazimierz - jeden z ważniejszych królów polskiej historii. Początek jego panowania zamyka okres "srebrnego wieku" a otwiera powolną drogę do upadku nazywaną od jego łacińskiego tytułu "Initium Calamitatis Regnum".
Tadeusz Wasilewski podjął się trudnego, acz według mnie udanego, zadania oceny ostatniego polskiego Wazy. Autor z powodzeniem starał sie o wyważenie wkładu króla w wydarzenia lat 1648-1668 pomiędzy jego błędy a wydarzenia, na które nie mógł mieć wpływu.

Zawiódł mnie natomiast epilog książki - spodziewałem się zebrania najważniejszych wydarzeń i decyzji Jana Kazimierza w celu ostatecznej oceny jego panowania. Tymczasem wyszło połączenie ocen Jana Kazimierza na przestrzeni wieków i podsumowanie pewnych wydarzeń.

Jan Kazimierz - jeden z ważniejszych królów polskiej historii. Początek jego panowania zamyka okres "srebrnego wieku" a otwiera powolną drogę do upadku nazywaną od jego łacińskiego tytułu "Initium Calamitatis Regnum".
Tadeusz Wasilewski podjął się trudnego, acz według mnie udanego, zadania oceny ostatniego polskiego Wazy. Autor z powodzeniem starał sie o wyważenie wkładu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    20
  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    11
  • Historia
    3
  • Teraz czytam
    2
  • Biografie, Autobiografie
    1
  • Rzplita
    1
  • Dom
    1
  • Historia: Nowożytność
    1
  • Historia Polski
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatni Waza na polskim tronie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne