Dytyramby dionizyjskie
- Kategoria:
- poezja
- Seria:
- Meandry Kultury
- Tytuł oryginału:
- Dionysos-Dithyramben
- Wydawnictwo:
- Vis-á-Vis/Etiuda
- Data wydania:
- 2011-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 46
- Czas czytania
- 46 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788361516835
- Tłumacz:
- Stanisław Wyrzykowski
- Tagi:
- Nietzsche Dytyramby dionizyjskie Filozofia nowożytna Filozofia życia
Fryderyk Nietzsche (1844-1900) – jeden z najważniejszych filozofów niemieckich, także filolog, poeta. Człowiek, którego poglądy znacząco wpłynęły na całą późniejszą filozofię, myślenie o kulturze, człowieku, religii. Głosił upadek cywilizacji zachodniej, opartej na myśli greckiej, sokratejskiej i etyce chrzrścijańskiej. Tej apollińskiej postawie przeciwstawiał dionizyjską, witalną (połączoną z ideą woli mocy i pojęciem nadczłowieka). Krytykował chrześcijaństwo, ale jednocześnie podziwiał Chrystusa. Jego myśl doczekała się setek interpretacji i omówień. Wzbudzała sprzeciw i inspirowała. „Podstawowym przekonaniem Nietzschego było, że życie cielesne, fakt biologiczny jest osnową ludzkiej egzystencji, a życie duchowe tylko jego odroślą. Z przekonania tego wypłynął jego naturalizm i relatywizm episemologiczny” pisał Władysław tatrkiewicz. Także w tej niewielkiej książeczce, napisanej – jak często u Nietzschego – w formie poetyckiej, przejawia się ten sposób myślenia autora „Wolo mocy”. Jest ona swego rodzaju poetyckim uzupełnieniem najważniejszego dzieła Fryderyka Nietzschego - „Tako rzecze Zaratustra”.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 218
- 208
- 96
- 17
- 12
- 8
- 3
- 3
- 3
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Nietzsche zdecydowanie miał rękę do poezji, niektóre wiersze (jak na przykład ten o Aryadnie) poruszają do dziś, chociaż nie rozumiem, dlaczego tak krótki zbiór został wydany jako osobna książka.
Nietzsche zdecydowanie miał rękę do poezji, niektóre wiersze (jak na przykład ten o Aryadnie) poruszają do dziś, chociaż nie rozumiem, dlaczego tak krótki zbiór został wydany jako osobna książka.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPełne humoru i przemyśleń Dytyramby.
Świetne dzieło uzupełniające do filozofii Fryderyka Nietzschego.
Pełne humoru i przemyśleń Dytyramby.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toŚwietne dzieło uzupełniające do filozofii Fryderyka Nietzschego.
Dobrze, że rzucił poezję i zajął się filozofią.
Dobrze, że rzucił poezję i zajął się filozofią.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążeczka cieniuteńka, ale do najłatwiejszych nie należąca. Przeczytałem ją, by nieco odetchnąć od prozy i muszę przyznać, że z trudem przychodziło mi zrozumienie autora. Treść tej poezji jest wyrafinowana, dotyka wątków, których nie sposób dobrze zrozumieć bez wcześniejszego wprowadzenia literaturoznawcy, a tego w książeczce nie ma – szkoda. Zainteresowanym poleciłbym sięgnięcie po jakieś rozszerzone wydanie.
Robert Stasiak
Książeczka cieniuteńka, ale do najłatwiejszych nie należąca. Przeczytałem ją, by nieco odetchnąć od prozy i muszę przyznać, że z trudem przychodziło mi zrozumienie autora. Treść tej poezji jest wyrafinowana, dotyka wątków, których nie sposób dobrze zrozumieć bez wcześniejszego wprowadzenia literaturoznawcy, a tego w książeczce nie ma – szkoda. Zainteresowanym poleciłbym...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKrótkie, poetyckie. Odskocznia na wieczór od otaczającej rzeczywistości.
Krótkie, poetyckie. Odskocznia na wieczór od otaczającej rzeczywistości.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCzyż nie jest Nietzsche bratem Blake'a? Z ogromną czułością patrzę na wysiłki przezwyciężenia całej kultury i tradycji, jakie podejmowali obaj.
Dytyramb, pierwotna forma wszelkich form dramatycznych - Nietzsche cofnął się na próg słowa, na próg pieśni, by stamtąd spojrzeć w otchłanie przeszłości gatunku. Zatrzymał się jednak na progu. Są takie drzwi, które człowiek zatrzasnął bardzo mocno i choć wielu wykręca karki i głowy, gimnastykując się, aby wyjrzeć poza siebie, chyba nikomu się to nie udaje. Inna sprawa, że gimnastyka ducha z pewnością pozwala utrzymać sprężystość myśli i dobre zdrowie - tak dla Nietzschego cenne :)
Czyż nie jest Nietzsche bratem Blake'a? Z ogromną czułością patrzę na wysiłki przezwyciężenia całej kultury i tradycji, jakie podejmowali obaj.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDytyramb, pierwotna forma wszelkich form dramatycznych - Nietzsche cofnął się na próg słowa, na próg pieśni, by stamtąd spojrzeć w otchłanie przeszłości gatunku. Zatrzymał się jednak na progu. Są takie drzwi, które człowiek...
Nietzsche to fatalny etyk, ale fenomenalny poeta. "O ubóstwie najbogatszego" najbardziej mi się podobało.
Nietzsche to fatalny etyk, ale fenomenalny poeta. "O ubóstwie najbogatszego" najbardziej mi się podobało.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toWyniosłe i dumne są wiersze Nietzschego. I nawet pośród żalu i tęsknoty są harde i pyszne. Najmocniejsza pozycja to zdecydowanie Żale Aryadny.
Wyniosłe i dumne są wiersze Nietzschego. I nawet pośród żalu i tęsknoty są harde i pyszne. Najmocniejsza pozycja to zdecydowanie Żale Aryadny.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toAutor uśmiercił Boga, ale najwidoczniej nie poezję. Czyli poezja umiera ostatnia? Świetne tłumaczenie, no i mój ulubiony wiersz o Aryadnie.
Autor uśmiercił Boga, ale najwidoczniej nie poezję. Czyli poezja umiera ostatnia? Świetne tłumaczenie, no i mój ulubiony wiersz o Aryadnie.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNietzschego - poetę cenię znacznie mniej, niż Nietzschego - prozaika. Wiem, że w tej pierwszej formie zawiera się również druga, ale po prostu nie potrafi ubrać tego w tak zgrabne słowa, jak to ma miejsce w jego pozostałych książkach.
Nietzschego - poetę cenię znacznie mniej, niż Nietzschego - prozaika. Wiem, że w tej pierwszej formie zawiera się również druga, ale po prostu nie potrafi ubrać tego w tak zgrabne słowa, jak to ma miejsce w jego pozostałych książkach.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to