Słowacki - opowieść biograficzna

Okładka książki Słowacki - opowieść biograficzna Zbigniew Sudolski
Okładka książki Słowacki - opowieść biograficzna
Zbigniew Sudolski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Seria: Opowieść biograficzna językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Opowieść biograficzna
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1978-01-01
1978-01-01
słowacki literatura polska romantyzm polonistyka historia literatury

Na razie najlepsza biografia Słowackiego, jaką czytałam. Konkretne informacje, przejrzysta konstrukcja i myśl autora - same plusy :).

Na półkach: , , , , , ,

Zgodnie z podtytułem, jest to rzeczywiście "opowieść biograficzna". Zbigniew Sudolski, który w podobny sposób przedstawił żywoty Mickiewicza i Krasińskiego, zawarł na kilkuset stronach ogromną masę faktów z życia Słowackiego. Podzielił całość na rozdziały ograniczone chronologicznie przez ważne wydarzenia w biografii poety, zwłaszcza zaś jego liczne podróże. Właściwie dopiero po lekturze tej książki dotarło do mnie, jak wiele poeta podróżował, jak ciągle zmieniał miejsce pobytu. Autor oparł swą pracę na kompletnym materiale źródłowym i zasadniczo raczej ten materiał relacjonuje niż dokonuje jego analizy. Całość bardzo dobrze się czyta. Ważną rolę odgrywają w publikacji niniejszej bardzo liczne ilustracje przedstawiające osoby i miejsca związane ze Słowackim. Jak już wspomniałem, jest to biografia, element vita znacznie więc dominuje nad scripta. Pozycja bardzo wartościowa i oceniam ją wyżej niż pracę Marii Dernałowicz, bo po prostu zawiera dużo więcej szczegółów.

Calutki życiorys Słowackiego plus jego utwory - świetna pozycja do napisania pracy na temat tego poety.

Biografia dobrze napisana, z masą ciekawych faktów, bez nadinterpretacji (których nie brak choćby w "Szataniele"),za to napisana w sposób zwięzły, ale nie powierzchowny.

• Studia - polonistyka
  • Polonistyka