Wantule

Okładka książki Wantule Maria Kann
Okładka książki Wantule
Maria Kann Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Trylogia Góralska (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Trylogia Góralska (tom 1)
Nasza Księgarnia
1976-01-01
1976-01-01
Tatry Zakopane okupacja Niemcy Gąsienicowie ród

Mało mam na półce książek z dzieciństwa, przy przeprowadzce rozdałam znajomym. Ale ta jest w mojej skromnej kolekcji. To pierwsza część trylogii o rodzinie Gąsieniców z Zakopanego. Opowieść zaczyna się przed II wojną światową. Bohaterami jest dwóch braci Staszek, który ma talent plastyczny i chce w przyszłości studiować na ASP w Krakowie, i Daniel, który kocha góry i jazdę na nartach, a za szkołą nie przepada. To także historia trudnego życia górali. Nie ma w niej bajkowości ludowych strojów tylko szara codzienność. Dziś trudno sobie wyobrazić jak ciężkie było ich życie

Twarda, góralska walka o byt. A tu jeszcze przyszła wojna. Dobra, mądra książka.

"Wantule" ukazują obraz życia zakopiańskich górali w okresie przedwojennym i ich codzienne zmagania, by z kamienistego, nieurodzajnego gruntu wyrwać choć trochę plonów i zapewnić rodzinie byt. Nie ma tam miejsca na zbytnie sentymenty i marzenia. Dzieci od najmłodszych lat mają swoje obowiązki, edukację najczęściej kończą na szkole powszechnej.
A wśród tej zaharowanej masy ludzkiej dwaj odmieńcy - Staszek i Daniel. Różnią się także od siebie, ci bracia Gąsienicowie. Starszy z nich, Staszek, to artysta o niepospolitym talencie, którego jedynym pragnieniem jest nauka w Akademii Sztuk Pięknych. Nie umie się odnaleźć w szarej codzienności, gubi się wśród prozaicznych obowiązków. Sensem życia jest dla niego sztuka. Niestety, do tego, by móc się dalej uczyć, potrzebne są pieniądze, a tych nie ma ani sam Staszek, ani jego rodzina.
Zupełnie inne pragnienia rządzą jego młodszym bratem, Danielem. Ten sympatyczny, zawadiacki chłopak po mistrzowsku wymiguje się od wszelkich nałożonych na niego obowiązków. Korzysta z każdej okazji, by tylko móc zniknąć z domu i wraz z przyjacielem przedsiębrać narciarskie wyprawy, lub towarzyszyć juhasom na halach. Nie cierpi szkoły i nie potrafi pojąć, dlaczego Staszek dobrowolnie chce się uczyć. Mimo tego gotów jest zrobić wszystko, by tylko pomóc bratu spełnić marzenia.
"Wantule" to książka dla młodzieży... i nie tylko. Zawiera celne spostrzeżenia i dowcipne opisy różnych typów ludzkich, a użyte przez autorkę gwarowe wyrażenia bardzo dobrze komponują się z całością.
Czytając ją, niejednokrotnie wybuchałam śmiechem, a i łezka się w oku zakręciła.
Zdecydowanie nie jest to książka tylko dla młodzieży. Czytałam ją wielokrotnie i zawsze, mimo upływu lat, jednakowo zachwyca.

A wśród tej zaharowanej masy...

• 📌 Temat: II wojna światowa / Zagłada
  • Czytane więcej niż jeden raz.
  • Czytane wielokrotnie
  • Literatura młodzieżowa/dziecięca