Baśnie arabskie

2012-02-09
Marta Komorowska
baśnie arabskie

Baśnie Arabskie
1. Historie z domów z włosia. Opowieści Beduinów.
2. Dżinny, ghule, ifryty. Opowieści o magii i rzeczach nadprzyrodzonych.
3. Magiczne małżeństwa i mezalianse.
4. Stworzenia na ziemi i ptaki latające na skrzydłach.
5. Słynni głupcy i łotrzykowie.
6. Dobrzy ludzie i dobre rady. Opowieści religijne i historie z morałem.
7. Przebiegłe kobiety i sprytni mężczyźni. Opowieści o mądrości i przemyślności.

To tytuły rozdziałów. Prawda, że od razu chce się czytać ? :-) Kto z nas nie lubi bajek?
Zapewniam jednak, że nie są to bajki dla dzieci :-)
Cudowny zbiór krótkich baśni i opowieści z morałem. Dobro zawsze zwycięża a zło jest ukarane.Czasami straszne i niezrozumiałe w naszej kulturze ale dzięki temu ciekawe i intrygujące.
Czyta się lekko, przyjemnie i z refleksją. Mocno polecam dla odmiany jeśli jesteście już znużeni kryminałami :-)
Mój Instagram : kamila.nieskonczona
kobiety.o.kobietach
www.kobietyokobietach.pl

Baśnie Arabskie
1. Historie z domów z włosia. Opowieści Beduinów.
2. Dżinny, ghule, ifryty. Opowieści o magii i rzeczach nadprzyrodzonych.
3. Magiczne małżeństwa i mezalianse.
4. Stworzenia na ziemi i ptaki latające na skrzydłach.
5. Słynni głupcy i łotrzykowie.
6. Dobrzy ludzie i dobre rady. Opowieści religijne i historie z morałem.
7. Przebiegłe kobiety i sprytni...

Bardzo przyjemna książka. Dla czytelników 18+, bo w połowie opowiadań ktoś próbuje ukatrupić żonę, męża, brata, siostrę, dziecko, przybrane dziecko, dziecko siostry, dziecko drugiej żony... you get the picture... a i formy przemocy są dość pomysłowe. I zawsze takie sceny pojawiają się jak grom z jasnego nieba :)

Seria baśni etnicznych jest dobrze pomyślanym opracowaniem, które grupuje i przedstawia nie tylko same teksty baśni, ale zapoznaje z kulturą ludową, religią oraz uwarunkowaniami społecznymi, jakie od setek lat wyznaczają drogę w krajach arabskich.
To moje drugie spotkanie z wydawnictwem, gdzie w świat obcej kultury mogę zatopić się poprzez uprzednie zaznajomienia się z jej cechami. Kilkunastostronicowy wstęp przygotowuje nas na zderzenie z tym, co nie musi być oczywiste w pojęciu europejskim. Dostarcza wiedzy na temat wzorców, jakie są wyznawane w islamie i czym rządzi sie arabska kulturowość od wieków. Do tego dochodzi wprowadzenie pojawiające się przy każdym rozdziale dzięki czemu poznamy szerszy wymiar plemiennych kontrastów i odmienności arabskich narodów, życia koczowniczego i społeczeństw zarządzanych w obrębie mniejszych grup. Na to wszystko nakładają się zasady życia w zgodnie z wyznaniem i obrzędami. I tak, jak w każdej kulturze, będziemy mieć tu baśnie o magii i siłach nadprzyrodzonych, o małżeństwie i mezaliansie, o barwnym świecie zwierząt i szeroko pojętej głupocie ludzkiej. Będą też historie o wymiarze religijnym i rodzinnym, o ludziach dobrych, jak i łotrach oraz o przebiegłych kobietach i sprytnych mężczyznach. W zasadzie odnajdziemy tu to wszystko czym wypełnione są baśnie i legendy świata Zachodu w sensie tematyki, jedynie zmieni się ich wymiar kulturowy, a z tym zawsze warto się bliżej zaznajomić.
Z pewnością publikacja zapewni bogactwo wrażeń, szczególnie osobom interesującym się tą częścią świata. Chcąc lepiej zrozumieć jakiś naród naprawdę dobrze jest zacząć od początku, czyli przekazów ustnych, bajek, legend, historii wiele mówiących o ludowości, tradycji, będących istotą dzisiejszego stanu rzeczy. Jeśli nie będziemy potrafili wynieść wartości przekazu zawartego w baśniach, to jak uda nam się ze zrozumieniem spojrzeć na obecny kształt świata islamu, bez owego zrozumienia dla dziedzictwa kulturowego?

2041

Baśnie i opowiadania arabskie mają swój specyficzny klimat i atmosferę. Trzeba przeczytać ich kilka, żeby wyłapać perełkę, jednak ten "wysiłek" wart jest nagrody :)

Bardzo dobry zbiór fantastycznych baśni i podań arabskich. Wiadomo, że opowieści te mają zawsze dobre zakończenie, że dobro zazwyczaj wygrywa, ale przecież o to chodzi w tego typu literaturze czy historiach przekazywanych ustnie na przestrzeni wielu pokoleń. Mnie książkę czytało się bardzo dobrze, bardzo szybko. Niektóre opowieści traktują o mądrości, miłości, przebieglości, inne są smutne, jeszcze inne bardzo zabawne, tak więc zbiór, jako całość jest bardzo urozmaicony. Genialnym pomysłem jest wstęp na początku każdego działu baśniowego. Pozwala on dobrze zrozumieć wszystkie aspekty i znaczenia podań. Bez tego krótkiego i także bardzo ciekawego wprowadzenia do tematu, tzw. laikom w dziedzinie arabistyki, byłoby trudno.
Polecam tę książkę każdemu, kto po prostu lubi czytać i ma w sobie nieco ciekawości świata i innych kultur.
Szczególnie podobały mi się baśne o tytułach:
UCIECZKA GOŚCIA,
GAZELA BEDUINA,
POBOŻNY KOT,
BEZMÓZGI DRWAL,
DWA BLISKIE SPOTKANIA,
JAK DJUHA POŻYCZAŁ GARNEK,
RĘKAW DJUHY
Jeśli więc ktoś nie będzie miał okazji lub ochoty przeczytać całości, to polecam chociaż te kilka najcenniejszych perełek, chociaż w całej lekturze cennych i ciekawych opowieści jest dużo więcej, niż te kilka, które wymieniłam.

Ciekawe, tajemnicze, egzotyczne, czasem szokujące, często zaskakujące odmiennością - takie właśnie są baśnie arabskie przedstawione w tym zbiorze. Fascynujące, jak w krótkiej opowieści (a nawet w pojedynczych zdaniach) uwidaczniają się ogromne różnice kulturowe - między nami, mieszkańcami Europy Środkowej, a przedstawicielami kultury arabskiej. Myślę, że ta kwestia szczególnie zainteresuje osoby ciekawe świata, ludzi i kultur.

Bardzo dobry, interesujący i łatwy w odbiorze wstęp, wyjaśniający podstawowe zagadnienia kultury arabskiej i świata muzułmańskiego. Opowieści podzielone tematycznie - podział przemyślany, ciekawy i zachęcający do lektury.

Pozycja godna uwagi - przybliża nieco świat arabski, bardzo pobudza wyobraźnię (piękne metafory, niezbyt rozwlekłe, ale barwne opisy - czasem wręcz czuć zapachy i smaki),może poszerzać horyzonty i otwierać na obce. Czyta się lekko i przyjemnie. Książka idealna do poczytania w podróży (niektórzy docenią takie krótkie opowiastki); warto też sięgnąć po nią w samotny, cichy wieczór i choć w wyobraźni przenieść się w egzotyczny świat wielbłądów, pustyni, uczernionych oczu i pięknych zapachów.

Książkę oceniam bardzo pozytywnie. I choć wiadomo, że na końcu źli zostaną ukarani, a dobrzy nagrodzeni, to dla odmiany warto sięgnąć po coś bardziej egzotycznego i posmakować nieco baśni, które wyrosły na gruncie innym niż europejski.

nie to, czego się spodziewałam. przeczytałam zaledwie kilka z baśni. Chyba dla większych koneserów ludowizny niż ja.

Spora część zawartych opowiadań to warianty baśni które można spotkać gdzie indziej, np. u braci Grimm lub u Ezopa. Trochę mniejsza część to historie których jeszcze nie znałem, mniej lub bardziej interesujące. Jednak jest w tym tomie kilka opowieści naprawdę ciekawych i oryginalnych i choćby tylko dla nich warto sięgnąć po tę pozycję.

• Baśnie
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie

Dodaj cytat z książki Baśnie arabskie