Baśnie arabskie

Marta Komorowska
baśnie arabskie

więcej Więcej

Baśnie Arabskie
1. Historie z domów z włosia. Opowieści Beduinów.
2. Dżinny, ghule, ifryty. Opowieści o magii i rzeczach nadprzyrodzonych.
3. Magiczne małżeństwa i mezalianse.
4. Stworzenia na ziemi i ptaki latające na skrzydłach.
5. Słynni głupcy i łotrzykowie.
6. Dobrzy ludzie i dobre rady. Opowieści religijne i historie z morałem.
7. Przebiegłe kobiety i sprytni...

Bardzo przyjemna książka. Dla czytelników 18+, bo w połowie opowiadań ktoś próbuje ukatrupić żonę, męża, brata, siostrę, dziecko, przybrane dziecko, dziecko siostry, dziecko drugiej żony... you get the picture... a i formy przemocy są dość pomysłowe. I zawsze takie sceny pojawiają się jak grom z jasnego nieba :)

Seria baśni etnicznych jest dobrze pomyślanym opracowaniem, które grupuje i przedstawia nie tylko same teksty baśni, ale zapoznaje z kulturą ludową, religią oraz uwarunkowaniami społecznymi, jakie od setek lat wyznaczają drogę w krajach arabskich.
To moje drugie spotkanie z wydawnictwem, gdzie w świat obcej kultury mogę zatopić się poprzez uprzednie zaznajomienia się z jej...

2041

Baśnie i opowiadania arabskie mają swój specyficzny klimat i atmosferę. Trzeba przeczytać ich kilka, żeby wyłapać perełkę, jednak ten "wysiłek" wart jest nagrody :)

Bardzo dobry zbiór fantastycznych baśni i podań arabskich. Wiadomo, że opowieści te mają zawsze dobre zakończenie, że dobro zazwyczaj wygrywa, ale przecież o to chodzi w tego typu literaturze czy historiach przekazywanych ustnie na przestrzeni wielu pokoleń. Mnie książkę czytało się bardzo dobrze, bardzo szybko. Niektóre opowieści traktują o mądrości, miłości,...

Ciekawe, tajemnicze, egzotyczne, czasem szokujące, często zaskakujące odmiennością - takie właśnie są baśnie arabskie przedstawione w tym zbiorze. Fascynujące, jak w krótkiej opowieści (a nawet w pojedynczych zdaniach) uwidaczniają się ogromne różnice kulturowe - między nami, mieszkańcami Europy Środkowej, a przedstawicielami kultury arabskiej. Myślę, że ta kwestia...

Na półkach: , , , ,

Książkę oceniam bardzo pozytywnie. I choć wiadomo, że na końcu źli zostaną ukarani, a dobrzy nagrodzeni, to dla odmiany warto sięgnąć po coś bardziej egzotycznego i posmakować nieco baśni, które wyrosły na gruncie innym niż europejski.

nie to, czego się spodziewałam. przeczytałam zaledwie kilka z baśni. Chyba dla większych koneserów ludowizny niż ja.

Spora część zawartych opowiadań to warianty baśni które można spotkać gdzie indziej, np. u braci Grimm lub u Ezopa. Trochę mniejsza część to historie których jeszcze nie znałem, mniej lub bardziej interesujące. Jednak jest w tym tomie kilka opowieści naprawdę ciekawych i oryginalnych i choćby tylko dla nich warto sięgnąć po tę pozycję.

• Chcę w prezencie
  • Baśnie
  • 2014
  • 2018
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie

Dodaj cytat z książki Baśnie arabskie