rozwiń zwiń

2010-01-01
9788324620913
Katarzyna Rybak
zdrowie poradnik

Okładka książki Naturalne piękno. Ścieżka wewnętrznej przemiany C.N., Deepak Chopra, Snyder Kimberly, M.D.
Ocena 8,8
Naturalne pięk... C.N., Deepak Chopra...
Okładka książki Uzdrów sam siebie. Rewelacyjna i rewolucyjna ścieżka wzmocnienia odporności Deepak Chopra, E. Tanzi Rudolph, Rudolph E. Tanzi
Ocena 7,6
Uzdrów sam sie... Deepak Chopra, E. T...

Rozczarowałam się tą książką. Tytuł jest wręcz mylący - z ajurwedą niewiele ma wspólnego. Słowo to pojawia się na ostatnich kilku stronach.
Tajemnic medycyny holistycznej czytelnik również tu nie uświadczy.

Pierwsza połowa książki skupia się na przybliżeniu najczęstszych dolegliwości. Jakie są ich objawy, możliwe przyczyny, jakie są metody leczenia. Autor ogranicza się do ogólnikowego napomykania, że wśród przyczyn leży stres. Cóż za wiedza objawiona.
Rodzynkiem jest tu podrozdział o "wstrząsających przypadkach". Mowa tu o wpływie psychiki na przebieg choroby. Godne uwagi i bardzo ciekawe.
Gdy już się przebrnie przez tę medyczną teorię czytelnik dociera do środkowej i najciekawszej części - obiecująco brzmiących strategii budowania zdrowia.

Autor jedynie rozbudza apetyt, serwuje całkiem smaczną ale wciąż tylko przystawkę głodnemu wiedzy czytelnikowi. Niestety, do dania głównego nie dojdzie wcale.

Rozdział: ku wyższej rzeczywistości: medytacja i przemiana.
I kolejne rozczarowanie. Zawiłe, suche opisy, bardziej przypominające filozofię niż tematykę medyczną... o tytułowej ajurwedzie dawno już się zapomniało i straciło apetyt.

Dania głównego nie było, to może na pocieszenie jakiś deser? Być może dla najbardziej wytrwałych, do których ja nie należę. Ostatnie rozdziały jedynie szybko skanowałam, nie znajdując w nich niczego godnego dłuższego zawieszenia wzroku. Lepiej nie jeść wcale niż sucho i niesmacznie.

Tajemnic medycyny holistycznej czytelnik również tu nie uświadczy.

Ogólnie książka dobra na początek rozwoju osobistego. Niestety jest jakiś niedosyt. Na pewno nie jest przełomowa. Jako kolejna książka na półce nie wniosła nic szczególnie nowego i przełomowego. Plus za ugruntowanie holistycznego spojrzenia na człowieka i parę fragmentów do głębszego przemyślenia.

Niestety jak dla mnie zero konkretów, jedynie "lanie wody". Spodziewałam się ciekawego wprowadzenia do ajurwedy, która mnie fascynuje, a okropnie się rozczarowałam.

Nie tego się spodziewałam. Liczyłam na wprowadzenie do ajurwedy, a tu... przypomina Coelho, zawiera kilka anegdot. Czytelnik dowiaduje się rzeczy, które są oczywiste dla większości. Dlaczego? Dla przypomnienia, że każdy jest wyjątkowy.

Dodaj cytat z książki Ajurweda. Tajemnice medycyny holistycznej