Cesarz / Szachinszach

Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik Cykl: Wrzenie świata (tom 3) literatura faktu
830702160X
Czytelnik
Literatura polska reportaż
Wrzenie świata (tom 3)
literatura faktu
830702160X
Literatura polska reportaż

Ciekawie ujęte historie władców z Trzeciego Świata, wraz z punktem widzenia zwykłego obywatela. Bardzo cenny komentarz autora.

Ciągle aktualne mechanizmy

Nie oceniam tej książki.
Fragment z okładki... Ukazując ich służalczość, lizusostwo, strach, pazerność, uległość oraz walkę o względy władcy...
Czy Kapuściński pisał o sobie ?

Kapuścińskiego można lubić lub nie, chyba nie ma stanów pośrednich. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy. Polecam wszystkim.

Wspaniałe zestawienie obu książek w jednym wydaniu. Trudno spierać się o to, która z nich jest 'lepsza'. Mnie, mimo że bardzo sobie cenię 'Cesarza', bardziej do gustu przypadł 'Szachinszach'. Polecam wszystkim miłośnikom stosunków międzynarodowych, wiedzy o świecie, a także każdemu, kto jeszcze nie zetknął się z twórczością R. Kapuścińskiego.

Jedna z najlepszych moich lektur...

Książka należąca do cyklu "wrzenie świata" składa się z dwóch reportaży o rewolucjach w Etiopii oraz w Iranie. Czytając tę książkę za pierwszym razem bardziej zachwycił mnie "Cesarz", chyba przez efekt zaskoczenie (autor prowadzi przedziwną narrację, ciekawie buduje zdania). Tym razem większą uwagę skupiłam na "Szachinszach-u". Uderzył mnie w obu reportażach fakt, że...

Nie udało mi się przeczytać tej książki w całości. Nie mogę powiedzieć, że jest bez sensu i nie warto jej czytać. To dobra książka, z której można się wiele dowiedzieć. Kiedyś do niej wrócę i może będę miała lepsze o niej zdanie. Więcej napiszę na swoim blogu :>

"Ech, młodzi ludzie, Mister Richard, bardzo młodzi ludzie!"

Są to słowa, które najbardziej wryły mi się w pamięć po lekturze Cesarza i już zawsze będę je z tą książką utożsamiać. Wypowiedział je jeden z pracowników pałacu, którego syn był jednym z tych ludzi z nowego pokolenia Etiopczyków, którzy domagali się zmian. Ich postulaty brzmiały wspaniale, jednak były w dużej...

Niesamowita książka. Dla mnie osobiście najciekawszy był opis rodzącej się rewolucji. Uniwersalny obraz tego w jaki sposób rodzi się ruch protestu i co dzieje się dalej.

• Reportaż
  • Literatura faktu