Magic To the Bone

Okładka książki Magic To the Bone Devon Monk
Okładka książki Magic To the Bone
Devon Monk Wydawnictwo: Roc Books Cykl: Allie Beckstrom (tom 1) fantasy, science fiction
Allie Beckstrom (tom 1)
Roc Books
2008-11-04
2008-11-04
Allie Beckstrom urban fantasy magia

"Magic To the Bone" to urban fantasy, które wprowadza nas w świat pełen magii, tajemnic i niebezpieczeństw. Główna bohaterka, Allie Beckstrom, jest młodą kobietą posiadającą zdolność manipulowania magią. Jednak w tym świecie magia ma swoją cenę, a korzystanie z niej wiąże się z utratą pamięci. Allie musi więc zmagać się nie tylko z nieprzewidywalnymi siłami magicznymi, ale także z utratą własnej tożsamości.

Na początku historia wydaje się obiecująca, z ciekawymi koncepcjami dotyczącymi magii i jej konsekwencji. Jednak im dalej czytamy, tym bardziej staje się jasne, że fabuła nie jest wystarczająco rozwinięta. Wydarzenia są niejasne i chaotyczne, a związki między postaciami nie są wystarczająco rozwinięte, co sprawia, że trudno z nimi się utożsamić.

Allie jako główna bohaterka również pozostawia wiele do życzenia. Jej postać jest płaska i mało interesująca, a jej decyzje często wydają się irracjonalne. Brakuje jej głębi i rozwoju, co utrudnia nam nawiązanie emocjonalnego związku z nią.

Dodatkowo, styl pisania autora nie zachwyca. Narracja jest czasami niezgrabna, a opisy i dialogi wydają się naciągane. Brakuje również balansu między akcją a rozwinięciem postaci, co powoduje, że całość staje się męcząca.

Mimo tych wad, "Magic To the Bone" ma pewien potencjał. Koncepcja magii i świata jest intrygująca, ale niestety nie została odpowiednio wykorzystana. Jeśli jesteś fanem gatunku urban fantasy i masz dużo cierpliwości, możesz znaleźć w tej książce pewne przyjemne momenty. Jednak ogólnie rzecz biorąc, nie spełnia ona oczekiwań i pozostawia wiele do życzenia.

Ta książka jest niezwykle fascynująca, lecz treść zgubiło to, że autorka nie do końca poprawnie umiała rozwinąć relację Allie oraz Zaya. Fascynacja tym mężczyzną wyskakiwała niczym filip z konopi podczas niektórych przemyśleń bohaterki i kompletnie rujnowało to klimat danej sceny. Rozumiem, że Zayvion był pięknym typkiem, ale nawet miłośniczka romansów jak ja wie, że nie zawsze można bombardować czytelnikiem takimi rzeczami. Gdyby pani Monk rozegrała to bardziej subtelnie, książka byłaby rewelacyjna!
Ujęcie magii w "Magic to the bone" jest unikalne, dawno nie czytałam takiego odświeżającego przedstawienia czary-mary w urban fantasy. I właśnie dzięki temu zdecydowanie polecam!

Świat, wymyślony prze Monk jest światem ciekawym. Dewiza: Każda magia ma swoją cenę.
Główna bohaterka, Allie jest Tropicielką, można powiedzieć, że magicznym detektywem. Umie wyśledzić tego, kto rzucił dane zaklęcie. Podczas zlecenia znajduje umierającego chłopca i wszystko wskazuje na to, że sprawcą tego jest jej ojciec.
Jest też tajemniczy Zayvion, który wydaje się ją śledzić i do którego ona ma słabość.
Bardzo polubiłam Allie. Jest silną, młodą kobietą. Samotniczką, ma tylko jedną, jedyną przyjaciółkę. Jest też córką najpotężniejszego człowieka w mieście (i oczywiście najbogatszego). Ale ma ciężkie relacje (a właściwie nie ma od kilku lat w ogóle żadnych relacji) z despotycznym ojcem.
Odcięła się od niego i radzi sobie sama, ledwie wiążąc koniec z końcem. Ma jeszcze ten problem, że magia niekiedy zabiera jej wspomnienia. Więc nie ma łatwego życia. Czasem jednak wkurza swoją impulsywnością, żeby nie powiedzieć głupotą. Powinna bardziej myśleć, albo niekiedy słuchać tych, co wiedzą więcej.
Zaintrygował mnie ojciec Allie - zimny egoista, dla którego liczy się tylko władza, a córkę traktuje jak swoją własność. Podobno kiedyś miał tę dobrą stronę. Co się stało? Czy naprawdę nie ma żadnych uczuć dla swojego jedynego dziecka?
Ogólnie książka mi się podobała. Nie jest może na och! i ach!, ale spędziłam z nią przyjemnie czas i z pewnością do niej wrócę. Jestem emocjonalnie i sentymentalnie związana z tą serią, więc nie jestem obiektywna. Daję 8/10.

Jest też tajemniczy Zayvion, który wydaje się ją...

• Części do uzupełniania
  • Z chęcią przygarnę
  • Urban Fantasy
  • Cykl: Allie Beckstrom (d)
  • Do przeczytania 2017

Dodaj cytat z książki Magic To the Bone