Lato w Savannah

2012-02-07
2012-02-07
Katarzyna Malita
southern

Książka, która otula ciepłem i nadzieją, choć temat, który porusza, jest bardzo poważny. Dzieciństwo 12 letniej Cecylii, nie było szczęśliwe ani spokojne. Choroba psychiczna matki i uciekający od problemów domowych ojciec, było jej codziennością. Po tragicznej śmierci matki, wyjeżdża z cioteczną babką na południe Stanów i stara się poradzić sobie z trudnymi wspomnieniami i wypartymi emocjami. Wielkim wsparciem są silne, niezależne czasem ekscentryczne kobiety, które ją otaczają w domu i sąsiedztwie. Lato spędzone w Savannah, pomaga napisać nowy rozdział w jej, "Księdze Życia", a czytelnikowi dodaje otuchy. Książkę czyta się szybko, lecz nie jest to lektura, o której równie szybko się zapomina. Polecam.

Każdy rozdział kończy się jakąś puentą, złotą myślą albo wizją która wraca o rusz do małej dziewczynki. Opowieść mimo książkowych problemów umie wpleść w nasze życie tego światełka, o pozwala nam przetrwać nawet najtrudniejsze chwile w życiu.

Na przykładzie m.in powyższej publikacji autorka udowadnia, że nie tylko książki naukowe poruszają ważne tematy. Ta książka porusza temat choroby psychicznej członka rodziny. W książce choroba ta jest przedstawiana oczami dziecka. Na przykładzie opisanej historii widać, że choroba psychiczna członka rodziny jest bardzo trudnym przeżyciem dla najmłodszych jej członków. Poprzez historie potwierdza się, że w walce z chorobą psychiczną jak i każdą inną bardzo istotne jest nie tylko leczenie farmakologiczne, ale przede wszystkim wsparcie rodziny. Bez wsparcia najbliższych nawet najlepsze leki nie dadzą zadowalającego efektu.
Uczuciami jakich doświadczają te dzieci to np. zagubienie, lęk, niepewność czy smutek. Dziecko, które ma w rodzinie osobę dotkniętą chorobą psychiczną często doświadcza negatywnych uczuć, ponieważ nie umie do końca zrozumieć zachowania najbliższej osoby.

Dwunastoletnia dziewczynka sama opiekuje się matką mając jedynie za przyjaciółkę osiemdziesięcioletnią sąsiadkę.
Wzruszająca i pełna emocji przepiękna powieść osadzona w latach sześćdziesiątych amerykańskiego Południa o bezpowrotnie utraconym dzieciństwie, braku rodzicielskiej opieki i wsparcia. Dziecko, które boryka się z trudnymi problemami ludzi dorosłych nawet w czasie, kiedy jego życie wydaje się już w miarę ułożone i szczęśliwe. Nie jest to jednak powieść przepojona smutkiem, przypomina w odbiorze „ Służące” K. Stockett. Świetnie odmalowane życie amerykańskiego Południa z problemami dyskryminacji rasowej, miejscowej arystokracji, posiadłości i ogrodów . Trudne i bolesne problemy przedstawione są z humorem, ciepłem kobiecej mądrości i przyjaźni.

Przeczytałam tę powieść z wielką przyjemnością, ale i ze wzruszeniem. Smutek sąsiaduje tutaj z radością, a tragiczne wydarzenia przeplatają się z przeżyciami będącymi balsamem na serce.

Pod względem treści, nastroju i stylu książka przypomina mi prozę Fannie Flagg - podobna sceneria, tematyka, zbliżone poczucie humoru, w którym powaga przeplata się z nieskrępowanym dowcipem, pokrewny ciepły klimat, sprawiający, że chciałoby się w nim zanurzyć i zawitać do świata literackich bohaterów.

Ten świat nie jest bezproblemowy, wręcz przeciwnie - dużo w nim zła, niezrozumienia, odrzucenia i rasizmu. Bohaterki potrafią jednak przezwyciężać życiowe problemy i zarażają czytelnika swoim optymizmem.

"Lato..." to także piękna i pełna emocji historia przyjaźni.

Czyta się szybko, raz ze wzruszeniem, innym razem ze śmiechem (wątki ze ślimakami oraz obfotografowywanym stanikiem rozbawiły mnie do łez).

Jestem nieco rozczarowana, spodziewałam się czegoś w stylu "Sekretnego życia pszczół", a dostałam śliczną, kolorową i polukrowaną bajkę. Wszystko się pięknie układa, Georgia to miejsce zamieszkałe wyłącznie przez ekscentryczne damy w pewnym wieku, które niczym kolorowe ptaki, fruwają po okolicy, rozdając ciepło, miłość i ciasteczka (w książce mężczyźni istnieją wyłącznie, jako niewyraźne tło). Problem segregacji rasowej jest zaledwie zasygnalizowany i właściwie nie istnieje, są za to w wielkim nadmiarze: leniwe słoneczne popołudnia, piękne i bogate właścicielki okazałych domostw, pyszna kuchnia, fantastyczne ogrody i mnóstwo sentymentów. Przyjemnie się czyta, owszem, ale to zupełnie odrealniona baśń o amerykańskim Południu lat 50-tych, a nie prawdziwa historia o czasie i miejscu.

Całkowicie inna niż się spodziewałam. Cudownie opisana miłość z tą różnicą, że nie tylko, od rodziny.. Ci "z daleka" potrafią być bliżej serca niż Ci, co z założenia być powinni... Też coś o tym wiem, dlatego tak bardzo mi ta powieść przypadła do gustu. Warto przeczytać :)

Lekkie, zwykłe czytadełko, które szybko się czyta:)

Lekkie, zwykłe czytadełko, które szybko się czyta:)

Bardzo ciepła opowieść,w której każdy chyba znajdzie choć odrobinę ze swojego dzieciństwa. Czyta się ją szybko i z uśmiechem. W smutniejszych chwilach można się wzruszyć, ale generalnie to ciepła opowieść, która rozgrzewa serce. Polecam:)

Bardzo ciepła i pełna optymizmu książka. Klimat amerykańskiego Południa lat 60-tych, może odrobinę odrealniony, ale przyjemny. Lektura w sam raz na wakacje.

• 2015
  • Rok 2014