Spotkania z Innymi

Okładka książki Spotkania z Innymi Przemysław Paweł Grzybowski
Okładka książki Spotkania z Innymi
Przemysław Paweł Grzybowski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oficyna Wydawnicza Impuls
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7587-048-0
edukacja edukacja międzykulturowa tolerancja pedagogika inni

Okładka książki Harcerska kultura śmiechu w Polsce. O śmiechu i nie tylko w harcerskim Prawie, edukacji, służbie oraz twórczości Przemysław Paweł Grzybowski, Katarzyna Marszałek
Harcerska kult... Przemysław Paweł Gr...
Okładka książki Edukacja małego dziecka. Konteksty społeczne i kulturowe Jaroslav Balvin, Aneta Czerska, Burak Dalkılıç, Alena Doušková, Monika Farkašová, Baris Giray, Alina Górniok-Naglik, Przemysław Paweł Grzybowski, Daniel Hanuš, Soňa Karikova, Hristo Kyuchukov, Marzenna Magda-Adamowicz, Elżbieta Maria Minczakiewicz, Ewa Ogrodzka-Mazur, Zofia Olek-Redlarska, Iva Staňková, Anna Szafrańska, Urszula Szuścik, Danuta Ulewicz-Adamczyk, Lenka Venterová, Danuta Waloszek
Edukacja małeg... Jaroslav Balvin, An...
Okładka książki Kraina mgieł Arthur Conan Doyle, Przemysław Paweł Grzybowski
Kraina mgieł Arthur Conan Doyle,...

Każdy z nas jest wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju – świat byłby taki piękny, oczyszczony z wszelkich uprzedzeń, stereotypów i gniewu, gdyby ludzie zrozumieli tę prostą, wręcz banalną zasadę. Nie oceniaj, bo nie wiesz jaką wewnętrzną walkę toczy właśnie w tym momencie drugi człowiek, nie wiesz, jaki ciężar nosi w sercu i nie wiesz, jaki dotknął go dramat...

Kim jest "Inny"? Jak zdefiniowalibyśmy kogoś, kto jest "inny"?

Inny to Ty. Inną jestem ja. Inni to on, oni, tamte i tamten.

"Czasem w niezbyt ładnym ciele kryją się piękny umysł i dobre serce".

Spotkania z innymi to siedemnaście krótki opowiadań, w których główna bohaterka Kama spotyka ludzi. Ludzi, którzy różnią się od niej (od Ciebie) kolorem skóry, narodowością, wyznaniem, wiekiem, osoby niepełnosprawne, schorowane, smutne i nierozumiane przez rówieśników. Książkę podzielono na dwie części: w świecie dorosłych oraz w świecie dzieci i młodzieży.

Każda z tych historii wzbogacona została o ilustrację autorstwa Pani Lucyny Fic oraz krótki tekst podsumowujący, który jest kwintesencją przedstawionej historii o walorach edukacyjnych i terapeutycznych. Książka przeznaczona jest dla dzieci powyżej 6 roku życia. Zaryzykuję stwierdzenie, że Spotkania z Innymi powinny być lekturą obowiązkową dla KAŻDEJ dorosłej osoby.

To doskonały punkt wyjściowy do dyskusji o tym, czym jest rasizm, wyalienowanie, niezrozumienie, odrębność kulturowa i jak na te różnice powinno się reagować. Niezastąpiona pomoc dydaktyczna dla pedagogów oraz rodziców, którzy wiedzą, jak wielki ciężar spoczywa na ich barkach, jak ważne jest wzbudzenie w dziecku wrażliwości i akceptacji drugiego człowieka takim, jaki jest.

Kamila to taki głos rozsądku. Głos, który poprzez dziecięcą perspektywę, przez użycie dziecięcych epitetów, prostych zdań i ukazaniu bardzo konkretnych uczuć uzmysławia nam jak głęboko my – dorośli ukryliśmy wrażliwość i empatię.

Spotkań z Innymi nie warto odkładać na półkę. Tę cieniutką książeczkę trzeba mieć blisko siebie, aby w odpowiedniej chwili, a ręczę, że takowych nie zabraknie w naszym życiu, odnaleźć odpowiednią historię, zagłębić się w jej treść i przypomnieć morał. Bądźmy ładni wewnętrznie...

"W każdym narodzie ludzie bywają rozmaici, więc można ich ocenić dopiero wtedy, gdy się ich spotka i dobrze pozna".

Kim jest...

Z recenzji wydawniczej: „Książka stanowi wprowadzenie w szeroko pojętą problematykę rozumienia odmienności kulturowych. Przygotowuje do dialogowych interakcji z przedstawicielami kultur innych niż własna. Rozwija u dzieci umiejętność formułowania pytań o skutki określonych strategii wobec Innego. Zachęca odbiorcę do poszukiwania także we własnym środowisku lokalnym osób różniących się pod wieloma względami, często nierozumianych przez otoczenie. Nauczycielom dostarcza materiał metodyczny przydatny w projektowaniu sytuacji edukacyjnych wspomagających rozwój i kształtowanie tożsamości dziecka, a także w przeciwdziałaniu uprzedzeniom i dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne, narodowość, wiek, (nie)pełnosprawność, odmienność wyznaniową, religijną, językową i z innych przyczyn.
Zamieszczone w niej opowiadania oswajają z innością i odmiennością ludzi, rozwijają wrażliwość na drugiego człowieka. [...] Podręczniki do klas 0 – III nie zawierają zbyt wielu tekstów prezentujących poruszaną w recenzowanej pracy tematykę. Książka „Spotkania z Innymi” znakomicie wypełnia tę lukę, dostarczając wartościowego materiału do analiz i dobrych przykładów zachowań w stosunku do bliźniego”.

Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/recenzje/spotkania-z-innymi,1311.html

1964

Ludzie, którzy pod jakimkolwiek względem są inni, często mają problemy nie tylko z samoakceptacją, ale tym, iż inne osoby wytykają ich palcami, śmieją się z nich czy wyzywają. Niektórym wystarczy jedynie mała iskierka, aby z życia innego człowieka zrobić piekło. Wiele osób, które są na bakier z tolerancją, nie potrafi zrozumieć, że każdy człowiek zasługuje na szacunek - nieważne jaki ma kolor skóry, czy jest w pełni sprawny, w jakim jest wieku, skąd pochodzi. Niestety, wielu z nas zapomina o tym, sprawiając, że inni cierpią.

Książka "Spotkania z Innymi" zawiera siedemnaście czytanek, w których głównymi bohaterami są osoby wyróżniające się na tle innych. Jak wiadomo, na świecie znajduje się mnóstwo ludzi, każdy jest inny, a tym samym - niepowtarzalny, wyjątkowy i unikatowy.
Główną bohaterką jest Kamila. Dziewczynka poznaje na swojej drodze różne osoby, o których opowiada swoim czytelnikom. W kolejnych czytankach poznajemy osoby chore, niepełnosprawne, stare, charakteryzujące się różnymi stylami życia i możliwościami rozwoju, wywodzące się z obcych narodów i kultur, praktykujące odmienne religie.

"Spotkania z Innymi" poruszają wiele problemów związanych z rasizmem, dyskryminacją, odmiennością, przemocą, tolerancją. Ciekawe jest to, iż wszystkie sytuacje przedstawiane są z perspektywy dziecka. Każde opowiadanie kończy się morałem, który warto zapamiętać i wziąć głęboko do serca. Bardzo spodobało mi się to, iż autor zadbał o to, że wiele trudniejszych wyrazów zostało wręcz rozłożone na czynniki pierwsze, co umożliwia dzieciom lepsze zrozumienie ich znaczenia.

Każde opowiadanie jest inne, tak jak ludzie występujący w nich, jednak jedno wzruszyło mnie... Opowieść o panu Jacku, który przebywał w obozie koncentracyjnym, a mimo tego, iż od wojny upłynęło kilkadziesiąt lat, on nadal cierpi i boi się, że nadejdą ciężkie czasy. Obawia się dosłownie wszystkiego i wszystkich, nieustannie jedząc suchy chleb. Naprawdę te opowiadanie wywołało we mnie wiele emocji, a w oczach ukazały mi się łzy...

Świetnym dopełnieniem są ilustracje, których autorką jest Lucyna Fic. Obrazki cieszą oczy, a treść opowiadań cieszy serce i uczy tolerancji, co jest bardzo istotne. Ponadto na końcu książeczki można znaleźć namiary na lektury (dla dorosłych oraz dzieci) oraz strony internetowe, na które warto zajrzeć, aby dowiedzieć się więcej o edukacji międzykulturowej.

Głównym zadaniem "Spotkań z Innymi"jest uświadomienie dzieciom, że każdy zasługuje na szacunek. Teksty zamieszczone w książce są przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat, jednak warto, aby zapoznali się z nimi także dorośli, ponieważ cały czas w wielu środowiskach panuje zbyt wiele krzywdzących stereotypów.
Polecam "Spotkania z Innymi" pedagogom, nauczycielom, psychologom, terapeutom i wszystkim osobom, które pracują z młodszymi i starszymi dziećmi. Zachęcam do sięgnięcia po nią także wszystkich rodziców, bo naprawdę warto.
Pamiętajmy, że najpierw należy dobrze poznać drugiego człowieka, zanim nabędziemy prawo do wydawania o nim opinii i oceniania jego zachowania.

Spotkania z Innymi Przemysława Pawła Grzybowskiego to zbiór siedemnastu czytanek dla dzieci i dorosłych, przedstawiających osoby, które w jakiś sposób różnią się od reszty społeczeństwa. Tematyka opowiadań wiąże się z problemem wielokulturowości współczesnych narodów. Alkoholizm, bezdomność, ciężka choroba jak rak czy AIDS, problem holocaustu, subkultury młodzieżowe, depresja, śmierć bliskiej osoby, opieka nad osobami starszymi, otyłość, to tylko niektóre zagadnienia poruszone w tej ciekawej książeczce.
To pierwsza w Polsce pomoc naukowa dla najmłodszych zawierająca tak bogaty wybór tematów w tej dziedzinie.

Zamieszczone teksty przeznaczone są dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Mogą służyć zarówno rodzicom w domu do samodzielnej pracy z dzieckiem, jak i nauczycielom w przedszkolach i szkołach. Osobiście bardzo się cieszę z posiadania tej książki. Chcę, aby mój syn był świadomy poruszanych w niej zagadnień. Pragnę go uwrażliwić na problemy innych osób i nauczyć szeroko pojmowanej tolerancji. Niejednokrotnie rodzice nie wiedzą jak pomóc dzieciom zrozumieć wszelką inność, a ta książka będzie im niezwykle pomocna. Nie dalej jak wczoraj mój syn na widok kobiety , której twarz pokryta była ogromnymi naroślami wykrzyknął: Ta pani jest brudna. Wprawdzie moje dziecko ma dopiero dwa i pół roku i nie jest to jeszcze czas na takie uwrażliwianie, jednak pewne informacje zawarte w pracy P.P. Grzybowskiego okazały się bardzo pomocne. Szczerze mówiąc już nie mogę się doczekać momentu, kiedy będę mogła pracować z synem nad jego tolerancją i akceptacją przy pomocy tych czytanek.

Główną bohaterką książki jest Kama, uczennica szkoły podstawowej. Rodzice dziewczynki i jej dziadek pomagają jej, a także wszystkim czytelnikom zrozumieć dlaczego nie można śmiać się z pana Jacka, który jest ciągle smutny i często chowa się pod ławką na przystanku, czy z pana Krzysia, który jest bezdomny od wielu lat, ponieważ kiedyś stracił pracę i zaczął topić swój żal w alkoholu. To dzięki pomocy rodziny, dziewczynka staje się wrażliwa na problemy innych ludzi. Uczy się akceptować wszelką odmienność kulturową podczas pobytu na specjalnym obozie integracyjnym, razem z dziadkiem raz w miesiącu Kama odwiedza mieszkańców domu opieki, którym stara się chociaż trochę umilić czas. Dzięki całej swojej rodzinie poznaje wspaniałe osoby, które na pierwszy rzut oka wydawały jej się straszne, dziwne, odpychające. Kama wie już, że zanim wyda się osąd, trzeba kogoś lepiej poznać, bo można go bardzo skrzywdzić, lub po prostu stracić możliwość poznania ciekawej osobowości.

Książka podzielona jest na dwie główne części: W świecie dorosłych i W świecie dzieci i młodzieży. Na początku, w ramach wstępu, dostajemy wskazówki, jak dobrze korzystać z tej książeczki, natomiast na końcu autor zamieścił bardzo przydatny spis lektur, stron internetowych i blogów, które pomogą rodzicom i nauczycielom jeszcze bardziej pogłębić temat.

Nie mogłam nie wspomnieć o genialnych ilustracjach Lucyny Fic, malarki amatorki. Już dawno nie zetknęłam się z tak pięknie ilustrowaną książką. Nie można było lepiej zobrazować tych czytanek. To właśnie one w połączeniu z odpowiednimi tekstami stworzyły świetną pomoc w uświadamianiu dziecka czym jest szeroko pojęta tolerancja i szacunek, należący się każdemu człowiekowi niezależnie od jego wyglądu, narodowości, statusu społecznego, czy wyznawanej religii.

Pani Lucyna Fic prowadzi swojego bloga, na którym umieszcza swoje liczne prace. Oto adres: http://witaj-w-atelier.blogspot.com

Pozycja zdobyła niedawno tytuł najlepszej książki na wiosnę, co świadczy o jej wartości, którą docenili głosujący internauci.

Współczesne społeczeństwa cechuje wielokulturowość, a postępująca wciąż globalizacja jeszcze pogłębia to zjawisko. Coraz częściej spotykamy na swojej drodze osoby o innym kolorze skóry, innym wyznaniu, czy odmiennych poglądach. O ile dla nas, dorosłych, różnice występujące między ludźmi są czymś oczywistym, o tyle dla dzieci może nie być to do końca zrozumiałe, dlatego właśnie niezwykle ważne jest kształtowanie w nich postawy poszanowania dla innych ludzi, akceptacji ich kultur i tradycji, stylów życia i zachowań. Uczy je także tolerancji i szacunku do odmienności. Pokazuje, że najpierw trzeba poznać drugiego człowieka, zanim zacznie się go oceniać i wydawać opinie.

Spotkania z innymi to książeczka przeznaczona dla dzieci w wieku 6-10 lat. Jest zbiorem siedemnastu krótkich czytanek, uzupełnionych kolorowymi ilustracjami Lucyny Fic. Główną bohaterką jest Kamila. Dziewczynka opowiada o osobach, które miała okazję poznać i które w jakiś sposób wyróżniają się spośród innych znanych jej ludzi - są chore, starsze, niepełnosprawne, wywodzą się z obcych narodów i kultur. Osoby te są postrzegane jako niezrozumiałe, dziwaczne, a niekiedy nawet niebezpieczne. Często są też ofiarami krzywdzących plotek i stereotypowych opinii. Wszystkie historie opowiadane przez dziewczynkę mają ważne przesłanie. Pokazuję, że chociaż ludzie są różni, nie znaczy to, że są przez to mniej ważni. Wszyscy przecież w równym stopniu zasługujemy na miłość i szacunek.

Spotkania z innymi to książka, która wspomaga rozwój i kształtuje tożsamość dziecka. Myślę, że jest idealną propozycją dla rodziców, którzy pragną nauczyć swoje dzieci tolerancji i poszanowania dla odmienności oraz rozwinąć w nich wrażliwość na drugiego człowieka. Sprawdzi się także jako punkt wyjścia do rozmowy na temat problemu dyskryminacji i wszelkiego rodzaju uprzedzeń. Pozwoli dzieciom łatwiej zrozumieć otaczający je, jakże różnorodny, świat.

• Psychologia i pedagogika
  • Dzieci/ młodzież