Tajemnica Hog's Back

Okładka książki Tajemnica Hog's Back Freeman Wills Crofts
Okładka książki Tajemnica Hog's Back
Freeman Wills Crofts Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Cykl: Inspektor Joseph French (tom 10) Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Joseph French (tom 10)
Klub Srebrnego Klucza
The Hog's Back Mystery
Wydawnictwo Iskry
1985-01-01
1985-01-01
8320706068
Jadwiga Olędzka

Okładka książki The Floating Admiral Anthony Berkeley Cox, Gilbert Keith Chesterton, Agatha Christie, George Howard Cole, Margaret Cole, Freeman Wills Crofts, Clemence Dane, Edgar Jepson, Milward Kennedy, Ronald Arbuthnott Knox, John Rhode, Dorothy L. Sayers, Henry Wade, Victor Whitechurch
The Floating A... Anthony Berkeley Co...
Okładka książki Lekcja zbrodni i inne opowiadania G.D.H. Cole, Freeman Wills Crofts, Dorothy L. Sayers
Lekcja zbrodni... G.D.H. Cole, Freema...
Okładka książki Od Stevensona do Hammetta. Opowiadania kryminalne John Dickson Carr, Freeman Wills Crofts, Arthur Conan Doyle, Dashiell Hammett, Dorothy L. Sayers, Robert Louis Stevenson
Od Stevensona ... John Dickson Carr, ...

Abstrahując od treści - trafił mi się wadliwy egzemplarz - 8 kartek, czyli szesnaście stron czystych, niezadrukowanych. Wstyd, że ktoś to w wydawnictwie Iskry przepuścił, że poszło do sprzedaży. Nie dość, ze papier makulaturowy, taniuchno wydane, to jeszcze takie kwiatki. A kryminał wporzo.

Kryminał w klasycznym wydaniu, świetnie napisany. Brakuje w dzisiejszej literaturze tego typu książek. Czyta si e bardzo dobrze. Niestety nie zabraknie tu potężnego minusa. O ile sama historia, śledztwo i cały wątek jest bardzo spójny i ciekawy, tak zakończenie to wielkie rozczarowanie, autor skupił się całkowicie na samym wątku logicznym, traktując po macoszemu intrygę i samo zakończenie, niestety brak jest wyraźnego motywu i w sumie od początku wiadomo, kto jest mordercą. Mimo to, polecam, bo to kawał dobrej książki.

Czasem powieść detektywistyczna rozpoczyna się od znalezienia ciała. Jednak w przypadku "Tajemnicy Hog's Back" trzeba przeczytać sporą część książki, by w ogóle uprzytomnić sobie, że tu miało miejsce morderstwo.

Autor opowiada historię sielankowego życia małżeństwa Julii i Jamesa Earle'ów, którzy mieszkają sobie w typowo angielskim piętrowym domku w hrabstwie Surrey. W odwiedziny przyjeżdża do nich siostra Julii - Marjorie oraz ich przyjaciółka Urszula. Czas upływa kobietom bardzo miło: opalają się, spacerują, czytają, odwiedzają dawno nie widzianych znajomych.

Jednak pewnego niedzielnego wieczoru w St. Kilda dochodzi do nietypowego zniknięcia. James Earle, który czytał w fotelu gazetę w porannych pantoflach, znika bez śladu. Czyżby wyszedł z domu, w październiku, bez płaszcza i kapelusza? Wszystko na to wskazuje, nie ma bowiem śladów zbrodni, nie ma ciała, nie ma świadków a wszyscy ewentualni podejrzani mają alibi.

Prowadzący tą sprawę Joseph French, inspektor Scotland Yardu analizuje wszystkie fakty, szuka wskazówek, zdobywa informacje potwierdzające lub zaprzeczające jego teoriom. Kiedy udaje mu się ustalić, że małżeństwo szanowanego doktora nie było udane a do jego żony zalecał się sąsiad Reggie Slade zaczyna podejrzewać ich o morderstwo. Jednak przeczy temu fakt, że James był widziany w Londynie z piękną kobietą, twierdząc, iż był wtedy na polu golfowym. Gdy French natrafia na trop tajemniczej kobiety - pielęgniarki Heleny Nankivel - okazuje się, że ona również zniknęła. To z kolei przemawia za ucieczką pary kochanków.

Nie wiadomo do jakich wniosków doszedłby w rezultacie inspektor French, bowiem w St. Kilda znika ktoś jeszcze...

Może nie jest to książka w stylu Agathy Christie, barwna czy z fajerwerkami, ale czyta się ją z zapartym tchem, by wraz z prowadzącym śledztwo odkrywać nowe jego elementy. Zgadzam się z tym, że Freeman Wills Crofts skupił się przede wszystkim na faktach, postacie przedstawił bardzo prosto, bez zbędnego rozpisywania się. Jednak jak się sami przekonacie, czytając ten świetnie napisany kryminał, jego kunszt pisarski widoczny w analizie alibi mieszkańców Hog's Back jest niesamowity. Nawet ja, znawczyni wielu kryminałów i pokrętnych toków myślenia nie byłam w stanie rozpracować choćby ułamka jego teorii.

Gwarantuję dobrze spożytkowany czas podczas czytania "Tajemnicy Hog's Back".

Nieco przekombinowany, ale błyskotliwy kryminał. Ciekawa intryga, wartka akcja, jednym słowem dobra rozrywka, z trupem, a nawet trzema, w tle.

• Bib
  • 2012 (przeczytane)