Z dzieckiem w świat wartości

Okładka książki Z dzieckiem w świat wartości Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Okładka książki Z dzieckiem w świat wartości
Irena KoźmińskaElżbieta Olszewska Wydawnictwo: Świat Książki poradniki
poradniki
Świat Książki
2007-01-01
2007-01-01
wartości poradnik

Z dzieckiem w ... Irena Koźmińska, El...
Okładka książki Wychowanie przez czytanie Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska
Wychowanie prz... Irena Koźmińska, El...

Można czytać niezależnie od wieku, choć porusza kwestie wymagające dyskusji. Najlepiej rodzic - dziecko lub nauczyciel/ moderator - grupa. Materiały przygotowane bardzo solidnie. To rodzaj poradnika. Przydatna też pod kątem etyki, wychowania, zrozumienia emocji. Trudno ją streścić, bo zawarty w niej materiał jest bardzo pojemny. Przeczytałem i przekazałem dalej ze swoją rekomendacją.

Bardzo inspirująca i mądra książka

Bardzo inspirująca i mądra książka

Scenariusze do szkoły dla wychowawcy.

Scenariusze do szkoły dla wychowawcy.

Polecam

Polecam

Mnie ta niewielka książka naprawdę urzekła swoja prostotą, jasnością wywodu, logicznym uporządkowaniem treści. W pełni zgadzam się z autorkami, że dzieci potrzebują edukacji również w obszarze wartości. To prawda, że podstawą jest tutaj przykład osób dorosłych. Jednak to nie wszystko. Potrzeba również rozmowy, świadomej postawy dorosłego nastawionego na dialog z dzieckiem. Z samej obserwacji dziecko nie nauczy się wszystkiego, bo jego zdolności poznawcze, emocjonalne niekoniecznie pozwalają na pełen ogląd rzeczywistości.

Książka zawiera konkretne wskazówki, propozycje zabaw, tematów rozmów z dziećmi w odniesieniu do omawianej wartości. Rozdziały kończą się proponowaną listą lektur mogących wesprzeć wprowadzanie danej wartości. W końcu te same autorki napisały swego czasu książkę Wychowanie przez czytanie, więc nie dziwi przywoływanie na pomoc literatury.

Pozostała część recenzji: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

Książka, którą polecam rodzicom i wychowawcom, i z której z racji wykonywanego zawodu (psycholog dziecięcy) często sama korzystam.

Bardzo się zawiodłam. Książka ze śliczną symboliczną okładką i tytułem zdradzającym ważne treści - zupełnie nie spełnia oczekiwań czytelnika. Pomieszanie stylu naukowego z popularnonaukowym i potocznym, chaotyczny układ treści (refleksje dla rodziców pomieszane z zadaniami dla nauczycieli i ćwiczeniami dla dzieci),edycja tekstu pozostawiająca wiele do życzenia (różne kolory czcionki, nagromadzenie punktorów, akapitów) - to wszystko utrudnia przyswojenie naprawdę istotnych informacji i wychwycenie ciekawych propozycji, których nie brakuje w książce. Jednak jej najsłabszym punktem jest bibliografia podawana na końcu każdego rozdziału poświęconemu odrębnej wartości. Spis książek polecanych dla dzieci: a. młodszych b. starszych c. młodszych lub starszych według uznania rodziców. Autorki - nota bene z zarządu Fundacji Cała Polska czyta dzieciom - nie są nawet w stanie po każdym rozdziale podać nowych propozycji. Polecanych książek jest niewiele, są powielane wielokrotnie i przeważnie stanowią kanon literatury znany większości ze szkoły. Zero zaskoczenia, zero inspiracji, zero kontrowersji = zero motywacji do wykorzystania.
To, co może utrudnić rodzicom wykorzystywanie podanych zadań, to niebezpieczne przeskakiwanie od refleksji błahych do ważkich i nieproporcjonalne ich opisywanie. Np. przy uczciwości rodzic ma zacząć od wypowiadania prostych zdań ("niebo jest zielone"),do których mają ustosunkować się dzieci, a zaraz potem poruszyć temat prawdy manipulowanej na przykładzie zdania "w obozach koncentracyjnych w Polsce zginęło wiele osób". Żadnego przejścia, żadnego wprowadzenia.
Na okładce prof. Brzezińska (psycholog) pisze: "To jest ważna książka dla mądrych i wrażliwych dorosłych, często pogubionych w dzisiejszym świecie." To prawda, sęk w tym, że ci dorośli powinni być jeszcze wprawnymi czytelnikami, świadomymi pedagogami lub mającymi dużo czasu na analizę rodzicami, żeby móc w pełni wykorzystać tę pozycję. Dla tych, którzy chcą się czegoś z niej nauczyć, zaczerpnąć wzorce, dla laików i amatorów, dla początkujących pedagogów i/lub rodziców - zdecydowanie nie polecam.

2084

Ta książka to właściwie scenariusze zajęć dotyczących wartości do przeprowadzenia przez rodziców w domu, nauczycieli w szkole czy wychowawców w przedszkolu, kolonii. Propozycje wartościowych zabaw, książek do wspólnego przeczytania i omówienia z dzieckiem, haseł i/lub sentencji do przemyślenia.

Książka bardzo pomocna.

Książka bardzo pomocna.

• Wychowanie
  • Domowa biblioteczka
  • :-) Mam
  • Poradniki
  • Psychologia
  • Plan 52 książek (2018)

Dodaj cytat z książki Z dzieckiem w świat wartości