Imperium hańby

Okładka książki Imperium hańby Jean Ziegler
Okładka książki Imperium hańby
Jean Ziegler Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Empire de la honte
Instytut Wydawniczy Książka i Prasa
2011-01-01
2011-01-01
Ewa Cylwik
dopasowanie strukturalne globalne Południe kapitalizm globalizacja neokolonializm korporacje

Dobra książka, warta przeczytania. Początkowo wygląda bardziej na pracę naukową, ale proszę się tym nie zrażać, bo później czyta się ją jak reportaż. Wciąga. Uświadamia o pewnych sprawach podając konkretne dane (nazwy firm, nazwiska, statystyki).
Gdy się to czyta - nóż się w kieszeni otwiera.

Gdy się to czyta - nóż się w kieszeni otwiera.

Książka która może otworzyć oczy wielu ludziom, ale zapewne wielu jej nie przeczyta. Autor przedstawia jak pieniądz rządzi światem, jak dla korporacji nie ważny jest los drugiego człowieka, liczy się tylko zysk.
Mogę postawić jedną tezę, a nawet fakt: korporacje i ich pazerność zabiły więcej ludzi niż Hitler i Stalin wzięte.

Jakże prawdziwa i otwierająca oczy książka o globalnych problemach dzisiejszego świata. Warto sięgnąć chociażby po to, aby przekonać się z jakimi problemami borykają się ludzie, którzy nie mieli wpływu na geopolityczne położenie ich ojczyzn. Książka odpowiada na pytanie w jaki sposób zachodnia cywilizacja utrzymuje swoją gospodarczą hegemonię, wykorzystując do tego nie mechanizmy wojenne, ale zależności ekonomiczne. Książka niepopularna we wszystkich kręgach zachodniej cywilizacji, głównie w USA, ze względu na to, że przytacza wiele niewygodnych faktów.

Konieczna wiedza aby rozpoznać i zrozumieć jakie tworzymy normy, standardy, prawa, co nas paraliżuje, zniewala, osłabia i jak łatwo zapominamy, oszukujemy, udajemy. Jesteśmy mistrzami hipokryzji i konfabulacji.

• Politologia, ekonomia
  • Na później
  • Polityczne
  • Dokument, reportaż, literatura faktu, podróżnicze
  • Ekonomia
  • Lewicowe

Dodaj cytat z książki Imperium hańby