Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL

- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Karakter
- Data wydania:
- 2012-03-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-03-26
- Liczba stron:
- 272
- Czas czytania
- 4 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362376124
- Tagi:
- architektura socrealizm PRL Polska reportaż fotografia modernizm
Książka roku 2012 radiowej Trójki! Dworce w Warszawie i Katowicach, poznański okrąglak, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, warszawski Pawilon Chemii i Supersam… Ikony architektury modernistycznej czasów PRL-u. Zdaniem jednych – budynki zasługujące na podziw i uznanie, zdaniem innych – ohydne komunistyczne baraki, które należy zrównać z ziemią. Dlaczego budzą takie kontrowersje? Jakie były okoliczności ich powstania i dlaczego niektórych z nich już nie ma? Źle urodzone to fascynująca opowieść nie tylko o przedziwnych losach budynków, ale też o ich twórcach. Na kartach książki pojawiają się portrety czołowych postaci polskiej architektury, m.in. Marka Leykama, Henryka Buszki i Aleksandra Franty, Jerzego Hryniewieckiego, Zofii i Oskara Hansenów, Mieczysława Króla, Haliny Skibniewskiej. Filip Springer przedstawia ich jako ludzi z krwi i kości, stara się zrozumieć ich motywacje, twórcze postawy oraz pokazuje, w jaki sposób realizowali oni swoje pomysły w systemie gospodarki nakazowo-rozdzielczej. Całość ilustruje blisko 200 kolorowych fotografii – archiwalnych oraz współcześnie wykonanych przez autora, dokumentujących obecny stan niegdysiejszych ikon nowoczesności.
Książka nie jest dokumentacją najwybitniejszych obiektów powojennego modernizmu w Polsce. Znalazły się w niej jednak obiekty, które rodzą pytania reprezentatywne dla całej architektury tamtego okresu. Spacerując po Sadach Żoliborskich, nie sposób nie zastanawiać się, jak Halinie Skibniewskiej udało się zaprojektować osiedle tak inne od wielkopłytowych blokowisk. I czy rzeczywiście Polacy byli na te blokowiska skazani? Próbując zrozumieć koncepcje Zofii i Oskara Hansenów, trudno nie wyobrażać sobie, jak wyglądałaby Polska gdyby wtedy, w latach siedemdziesiątych, ktoś ich naprawdę posłuchał. (ze wstępu)
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 2 280
- 1 576
- 451
- 70
- 61
- 60
- 57
- 52
- 23
- 22
Opinia
Moje pierwsze spotkanie z książką o architekturze. Dzięki temu, że wyszła spod pióra Springera jest szansa, że sięgnę po kolejne. Z architekturą nie mam nic wspólnego. Nie zachwycam się budynkami. Nie widzę ich brzydoty. Podróż przez różne "dzieła" polskich architektów sprawiła, że inaczej spojrzałam na opisane budynki - w jednym z nich nawet bywałam często i zastanawiałam się dlaczego jest taki a nie inny :) Dzięki szczegółowym badaniom danych projektów mogłam się przenieść w konkretne miejsce. Gratka dla mieszkańców opisywanych okolic.
Książka w nietypowym formacie, z pięknymi zdjęciami i marginesami, które wg mnie są bardzo przydatne. Mój egzemplarz by z biblioteki, ale domyślam się, że niektórzy fachowcy od kreślenia mają na nich różne zapiski.
Moje pierwsze spotkanie z książką o architekturze. Dzięki temu, że wyszła spod pióra Springera jest szansa, że sięgnę po kolejne. Z architekturą nie mam nic wspólnego. Nie zachwycam się budynkami. Nie widzę ich brzydoty. Podróż przez różne "dzieła" polskich architektów sprawiła, że inaczej spojrzałam na opisane budynki - w jednym z nich nawet bywałam często i zastanawiałam...
więcej Pokaż mimo to