Pozerka. Moje życie w dwudziestu trzech pozycjach jogi

Okładka książki Pozerka. Moje życie w dwudziestu trzech pozycjach jogi Claire Dederer
Okładka książki Pozerka. Moje życie w dwudziestu trzech pozycjach jogi
Claire Dederer Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
Poser: My Life in 25 Yoga Poses
W.A.B.
2012-02-28
2012-02-28
Agnieszka Walulik
Literatura współczesna

Książka pamiętnik. Joga pełni tu funkcję tła, podkładu, do którego kolejną historię dodaje autorka. Książka momentami ciekawa, momentami nużąca. Nie da się nie zauważyć, że dzienniarka, reportażystka pisze tekst o sobie czasami hm hm ze zbyt bliskej perspektywy. Moje zdanie. Nie mniej jedank są dobre rozdziały, a czyta się dość lekko.

Sięgając po książkę o takim tytule, niekoniecznie chcę czytać o glutach w nosie rocznego dziecka, wątpliwych urokach cesarskiego ciecia czy kryzysie małżeńskiem. Mam wrażenie, że tytułowe „23 pozycje jogi” znalazły się tutaj trochę na wyrost. To historia amerykańskiej mamusi z problemami pierwszego świata, dla której tło stanowi joga.
Te dwie marne gwiazdki to właśnie za opis 23 asan, które wykonuje bohaterka. Co ciekawe - jak na początkującą - bez najmniejszego problemu wchodzi w lotos czy kruka. Nic, tylko podziwiać. Ale broń Boże nie czytać.

Te dwie marne gwiazdki to właśnie za...

Książka nijak nie wpłynęła na moje samopoczucie. Ani ciekawa, ani powalająca, taka jakaś nijaka... Historia życia głównej bohaterki Claire też bez żadnego polotu. Jej eksperymenty z jogą również mnie nie zachwyciły.

Plus za to, że dość łatwo się czytało. Drugi plus za to, że ciekawie połączony pamiętnik z życia bohaterki i poradnik dla chcących czegoś więcej dowiedzieć się o jodze.

Chociaż nie lubię zostawiać książek nie przeczytanych do końca, ta może do takich dołączyć.
Pomysł mnie zafrapował, treść niestety mniej.
Jak dla mnie jest to wydumana, nadmuchana i niestety nudna opowieść o zblazowanej mamuśce, która uważa się za kogoś lepszego. Joga stanowi pozę, pseudo hobby, tło opowiastki. Całość do mnie nie przemawia...

Pomysł mnie zafrapował, treść niestety mniej.

Okładka oraz tytuł książki mogą sprawiać mylne wrażenie-nie jest to zwykła opowieść nastolatki, która postanawia rozpocząć swoją przygodę z jogą. Tytułowa pozerka to kobieta dojrzała, szukająca właściwej drogi w swoim życiu, walcząc z trwałymi śladami, które w jej psychice pozostawiło rozstanie rodziców i wszystkie konsekwencje tej sytuacji. Claire Dederer chce pokazać nam także, jak duże znaczenie ma presja otoczenia, nawet w przypadku tak osobistej sprawy, jaką jest macierzyństwo i wychowywanie własnego dziecka. Joga odkrywa ważną rolę w codzienności autorki, jest bowiem odskocznią, odpoczynkiem, przerwą, relaksem, ale i czymś obiecującym, oferującym wiele, na co Claire bardzo liczy.
Książka faktycznie zawiera wiele odniesień do jogi, jej historii, a nawet opisów konkretnych pozycji, tak więc dla czytelnika, który nie wykazuje większego zainteresowania tą dziedziną może okazać się mało ciekawa, jednakże ja jestem całkiem zadowolona z tej opowieści.

Trafiła idealnie w czas mojego zycia... pozerka to historia kobiety, która próbuje dopasować się do swojego życia... dopiero poźniej odkrywa, że ona jest dobra a to życie powinno się dopasować do nie:) bardzo fajna, z humorem, trafiła w moje przekonania:)

Fantastyczna. Przyjemna i lekka, ale przy tym wartościowa, zwłaszcza dla osób, które miały kontakt z jogą. Poza tym - ekologiczne macierzyństwo, łączenie pracy w domu z wychowywaniem dziecka - to tematy ostatnio bardzo na czasie.

mecząca, ani trochę zabawana, jakoś nie mogę się wciągnąć; recencja E. Gilbert powinna mnie skutecznie odstraszyć.

Dla mnie książka o niczym, spodziewałam się czegoś lepszego. Szkoda czasu na tą książkę.

• Przeczytane 2012
  • Nie dałam rady
  • Rozczarowanie
  • Podróżnicze/reportaż/biograficzne

Claire Dederer Pozerka. Moje życie w dwudziestu trzech pozycjach jogi Zobacz więcej