Walka z demonem. Św. Franciszek Salezy

978-83-61989-59-2
Krzysztof Chodacki
egzorcyzmy Franciszek Salezy Esprit duchowość

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

"Walka z demonem" to książka nieszablonowa, znacząco różniąca się od większości wydanych w naszym kraju publikacji dotyczących egzorcyzmów i egzorcystów. Po lekturze pozycji choćby ks. Gabriele Amorth (skądinąd świetnych) ogarnął mnie lęk przed Szatanem, jego pokusami i zasadzkami. Ks. Gilles Jeanguenin inaczej podszedł do tematu. Nie zostawia czytelnika z obawami, ale zachęca do zaufania Bogu i dalszej walki o swoją duszę.

"Walka z demonem" ukazuje św. Franciszka Salezego z innej strony. Poznajemy odmienne oblicze wybitnego teologa, biskupa i doktora Kościoła. Nieczęsto wspomina się, że był on także egzorcystą. Uwolnił ze zniewolenia demonicznego ponad 400 osób.

Główna myśl książki zawiera się w ostatnim zdaniu: "Zwycięstwo Chrystusa jest pewne - jeśli chcemy pokonać zło razem z Nim, Szatan nie potrafi temu zapobiec!". "Walka z demonem" to próba rozprawienia się z mitem potęgi Szatana. Ks. Jeanguenin przekonuje, że książę ciemności nic nie może zrobić bez zezwolenia Boga. Każde zło, które czyni ma pewne granice, których nie wolno mu przekroczyć. Doświadczamy pokus, ale zawsze takich, którym możemy się oprzeć i które nie wykraczają poza nasze siły i możliwości.

Książkę uzupełniono dość szczegółowym kalendarium życia św. Franciszka Salezego oraz zbiorem modlitw. Znajdziemy w nim litanię do św. Franciszka Salezego oraz modlitwy autorstwa wybitnego doktora Kościoła m.in. "Do dziewicy Maryi", "Do świętego Józefa", "Do pokornej Służebnicy Pańskiej".

Św. Franciszek Salezy napisał w pewnym liście do baronowej de Chantal następujące słowa: " Dopóki możemy powiedzieć NIECH ŻYJE JEZUS, nie musimy się niczego obawiać". Ks. Gilles Jeanguenin postanowił wrócić do przesłania świętego biskupa, aby na nowo ukazać potęgę Boga i uspokoić wiernych. Po lekturze "Walki z demonem" rzeczywiście czuję się podbudowany. Szatan nie jawi się już jako niezwykle groźny przeciwnik. Czyha on co prawda nieustannie na nasze dusze, ale jak głosił św. Franciszek Salezy jest wielkim przegranym. Walka z demonami została bowiem rozstrzygnięta już na początku buntu upadłych aniołów.

• Religia
  • Moje lektury obowiązkowe (pierwsze w kolejce do czytania)
  • Biblioteka apokaliptyczna (odsłaniająca tajemnice)

Dodaj cytat z książki Walka z demonem. Św. Franciszek Salezy