Pogrobek

Okładka książki Pogrobek
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 11) powieść historyczna
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Cykl:
Dzieje Polski (tom 11)
Wydawnictwo:
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Data wydania:
1969-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1957-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
Tagi:
historia Polski średniowiecze XIII wiek rozbicie dzielnicowe
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Ciebie zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
53 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
190
90

Na półkach: ,

Powieści historyczne pisane przez Kraszewskiego zawsze dobrze się czyta. Dobra nauka historii choć w beletrystycznej oprawie. Jak zwykle pozycja obowiązkowa dla lubiących historię.

Powieści historyczne pisane przez Kraszewskiego zawsze dobrze się czyta. Dobra nauka historii choć w beletrystycznej oprawie. Jak zwykle pozycja obowiązkowa dla lubiących historię.

Pokaż mimo to

avatar
677
322

Na półkach: ,

Wiodącym tematem powieści J.I.Kraszewskiego "Pogrobek" są dzieje nieszczęśliwego małżeństwa Przemysława Wielkopolskiego z Lukierdą (Ludgardą), księżniczką szczecińską. Choć jest to powieść historyczna z czasów rozbicia dzielnicowego (utwór ten współtworzy cykl powieści Kraszewskiego "Dzieje Polski"), a jej bohaterowie to w przeważającej mierze postaci prawdziwe (nie tylko wspomniany Przemysław, ale i Bolesław Pobożny, Bolesław Rogatka, Henryk IV Probus, Jakub Świnka, czy Władysław Łokietek), to jednak jest to utwór czerpiący nade wszystko z podań ludowych, klechd opowiadających dzieje nieszczęsnego związku, który zakończył się zawinioną przez samego Przemysława śmiercią Lukierdy. Taką wersję owych wydarzeń głosi choćby Jan Długosz, z którego kroniki Kraszewski czerpał przede wszystkim. Zwyczajowo też wiąże się tamto zabójstwo z tragiczną śmiercią Przemysława, zamordowanego w Rogoźnie. Atutem powieści są wyraziście nakreśleni bohaterowie, charaktery mocne i nieprzejednane. Powszechnej w tamtych czasach (XIII w.) pobożności towarzyszy często wielkie zamiłowanie do rozpusty i okrucieństwa. Rzecz ta nikogo dziwić nie powinna, gdyż natura ludzka zwykła łączyć w sobie i takie przeciwieństwa. Na rzecz dramatyzacji utworu autor zarzucił też wierność prawdzie historycznej. Niekiedy więc błędnie datuje pewne wydarzenia, jak choćby dokonanie przez Mszczuja Pomorskiego zapisu Pomorza na rzecz Przemysława (choć i w tej mierze Kraszewski pozostaje wierny Długoszowi). Kraszewski, jak zawsze zresztą, zdał się na stare kroniki, i niespecjalnie analizował późniejsze, dostępne w jego czasach prace naukowe.

Wiodącym tematem powieści J.I.Kraszewskiego "Pogrobek" są dzieje nieszczęśliwego małżeństwa Przemysława Wielkopolskiego z Lukierdą (Ludgardą), księżniczką szczecińską. Choć jest to powieść historyczna z czasów rozbicia dzielnicowego (utwór ten współtworzy cykl powieści Kraszewskiego "Dzieje Polski"), a jej bohaterowie to w przeważającej mierze postaci prawdziwe (nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

avatar
535
106

Na półkach: ,

Kraszewski tym razem przedstawia dzieje Przemysła II, pierwszego po wielu latach króla Polski, w którym upatrywano zwiastuna scalenia się rozbitego państwa. Historię dumnego władcy poznajemy przez pryzmat tragedii jego nieszczęśliwej żony, Lugierdy, która rozstała się z życiem na skutek nierozważnie wypowiedzianych słów męża... "Pogrobek" nie jest dziełem wybitnym, ale amatorzy historyczno-politycznych powieści mogą się nim zainteresować.

Kraszewski tym razem przedstawia dzieje Przemysła II, pierwszego po wielu latach króla Polski, w którym upatrywano zwiastuna scalenia się rozbitego państwa. Historię dumnego władcy poznajemy przez pryzmat tragedii jego nieszczęśliwej żony, Lugierdy, która rozstała się z życiem na skutek nierozważnie wypowiedzianych słów męża... "Pogrobek" nie jest dziełem wybitnym, ale...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pogrobek


zgłoś błąd