Puszcza jodłowa

Okładka książki Puszcza jodłowa Stefan Żeromski
Okładka książki Puszcza jodłowa
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza publicystyka literacka, eseje
29 str. 29 min.
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza
1926-01-01
1926-01-01
29 min.

Wzruszający manifest przyrodniczy. Żeromski pragnął uchronić puszczę przez egoistycznymi zapędami ludzi, zachować jej piękno, uznając ją za serce lasów. Rozumiał, że jest to niesamowite miejsce, gdzie wierzenia pogańskie i chrześcijańskie przeplatają się, bo wciąż jest ono "siedliskiem bożyszcz starych, po których Święty Jeleń chodzi".
Zatem pamiętajmy: "Puszcza jest niczyja - nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta!"

Zatem pamiętajmy: "Puszcza jest...

Lubię twórczość Żeromskiego, a ten utwór jest mi jakby najbliższy, może troszkę z uwagi na dzieciństwo, może z uwagi na sentyment do Gór Świętokrzyskich... Utwór bardzo osobisty, taki przyjemny do czytania zwłaszcza będąc w miejscach opisanych przez Żeromskiego. Uważam, że "Puszcza Jodłowa" jest trochę zapomnianym i niedocenianym utworem, a szkoda. Polecam.

Nie znałam Żeromskiego z tej strony, krótkie, przyjemne opisy przyrody i dzieciństwa autora (nie odczułam majestatu stąd tylko 6 gwiazdek)

W "Puszczy Jodłowej" są moje krajobrazy.
Mocno patetyczny utwór, przeczytałam na fali zachwytu albumem "W krainie Żeromskiego" i w związku z rocznicą śmierci pisarza.
Plastyczność mnie jednak zachwyciła. I tak trochę bliżej mi do Żeromskiego teraz.

W "Puszczy Jodłowej" są moje krajobrazy.

• 36 Beletrystyka - Świętokrzyskie
  • Klasyka polska
  • W domowej bibliotece
  • Literatura międzywojnia
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Puszcza jodłowa