Noce i dnie t. I-II

Tom I - Bogumił i Barbara. Tom II: Wieczne zmartwien
klasyka
Klasyka Polska
Niechcic Kalisz Bogumił

Gdybym czytał lekturę przed wybuchem telenowel w TV ocenił był bardzo wysoko. Typowa saga rodzinna osadzona pod koniec XIX w.

Niemniej jednak autorka bardzo dobrze opisała panujące obyczaje, modę czy technologie z tego okresu.
Zachwycony jestem zakończeniem , jak też poprzedzającymi go wydarzeniami oraz bogactwem trafionych cytatów o życiu/miłości/Polakach, a mówionych...

Telenowela na miarę początku XX wieku. Początek może i obiecujący, ale później rozbuchany emocjonalnie styl staje się do bólu pretensjonalny.
W zasadzie główną fabułę książki stanowią mniejsze i większe miłostki - niespełnione młodzieńcze uczucia, romanse i małżeństwa. Pomiędzy to wplecione filozoficzno-teologiczne rozważania. Dobre czytadło dla pań początku XX wieku -...

Książka opisuje losy Barbary i Bogumiła, którzy zmagają się z codziennościami życia na wsi. Przeżywają wesołe i smutne chwile. Powieść podkreśla anielską stronę mieszkania na wsi, trudnienie się pracą, czerpanie radości z małych rzeczy i codziennych spraw.

Sztandarowa pozycja naszej pisarki. Pochwała sielskiego ale nie anielskiego życia na wsi. Dodatkowa gwiazdka za kunszt Pani Marii.

Dla mnie 7 krąg piekła = bełkot.

Pięknie napisane, kwieciste opisy sytuacji, miejsc, ludzi przemawiają wprost do mojej wyobraźni. Pochodzę z Kalisza, więc ta opowieść jest tym bardziej mi bliska.

Cudowna książka! Barbara Niechcic wskoczyła na pierwsze miejsce moich ulubionych bohaterów literackich , fantastyczna postać 😊
Autorka genialnie pokazała proste życie i jego trudy, problemy i sprawy, które mimo upływu lat , wciąż są aktualne.
Polecam ! Warto sięgać po klasykę.

Jedna z najsmakowitszych powieści, jakie kiedykolwiek w życiu przeczytałem. Saga rodu Niechciców i Ostrzeńskich, która na długo zapadnie w pamięci - wszystko to też dzięki fenomenalnemu serialowi z 1975, zagrali tam niezapomniane role Jerzy Bińczycki (znany też ze Znachora) i Jadwiga Barańska. Bo film to już nie bardzo mi się podobał. Każdy z czterech tomów czytało mi się...

Monumentalna saga rodzinna. Z przeczytanych 4 tomów te 2 pierwsze bardziej mnie urzekły. Choć całokształt rowniez oceniam bardzo pozytywnie. Generalnie ksiazka o życiu, ktora moze zapewnic rozrywke na wiele nudnych wieczorow. Opowiada o miłości (wielowymiarowej), o codziennych troskach i radościach , rozterkach i życiowych dylematach. Przedstawia tez historyczny rys Polski...

2041

Na półkach: , , , ,

W części IV o wiele więcej społecznikowstwa. Co kto lubi. Mnie polityka nudzi. Na szczęście zdarzyły się też dramaty miłosne ;)

Dyskusje

5 497