II wojna światowa. Nowe ujęcie

Okładka książki II wojna światowa. Nowe ujęcie Evan Mawdsley
Okładka książki II wojna światowa. Nowe ujęcie
Evan Mawdsley Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Historiai historia
historia
Historiai
World War II: A New History
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2011-01-01
2011-01-01
Barbara Gutowska-Nowak

Miałem przeczytać jedynie rozdziały dotyczące Azji, jednak wciągnąłem się i przeczytałem całą. Autor - jak się wydaje - przypisuje wydarzeniom na Pacyfiku znaczą rolę, twierdzi nawet, że II wojna zaczęła się w '37 (z czym się zgodzę). Ale i tak ostatecznie zdecydowaną większość książki przypisuje walkom w Europie. Przebieg wojny chińsko-japońskiej (bardzo ważnej) to zaledwie mały fragmencik książki mającej pokazać, że kwestia Azji jest bardziej istotna niż nam się wydaje. Takie małe spostrzeżenie.
P.S Co do formy książki to daję duży plus. Zdjęcia z komentarzem historycznym, mapki, oraz wstawki opisujące konkretne kwestie czy postaci sprawiają, że lepiej się czyta. I jeszcze jedno: warto czasem przeczytać książkę historyczną, spod pióra nie-polaka/polki. Z innej perspektywy niż nasz własny kraj.

• II wojna światowa
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • 1
  • historia