Tajemnice Wszechświata. Podróż do granic fizyki

Okładka książki Tajemnice Wszechświata. Podróż do granic fizyki Anil Ananthaswamy
Okładka książki Tajemnice Wszechświata. Podróż do granic fizyki
Anil Ananthaswamy Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Seria:
Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Tytuł oryginału:
The Edge of Physics
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-01-10
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-10
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378390220
Tłumacz:
Zofia Łomnicka
Tagi:
nauka fizyka wszechświat
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
28
27

Na półkach: ,

Jak wszystkie książki z serii i ta wydawała się nie należeć do najłatwiejszych.
Z racji, że zawsze pragnąłem zgłębić tajemnice wszechświata książka o tym tytule musiała znaleźć się w mojej biblioteczce. Jednak podczas lektury odkryłem więcej metod badania wszechświata przez naukowców aniżeli tajemnic wszechświata.
Zakupu nie żałuję ponieważ sama pozycja napisana w sposób dość humorystyczny jak na astronoma i czyta się ją naprawdę bardzo dobrze.

Jak wszystkie książki z serii i ta wydawała się nie należeć do najłatwiejszych.
Z racji, że zawsze pragnąłem zgłębić tajemnice wszechświata książka o tym tytule musiała znaleźć się w mojej biblioteczce. Jednak podczas lektury odkryłem więcej metod badania wszechświata przez naukowców aniżeli tajemnic wszechświata.
Zakupu nie żałuję ponieważ sama pozycja napisana w sposób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
83

Na półkach: ,

Zachciało mi się literatury cięższej, bardziej wymagającej niż to, co miałem okazję przeczytać do tej pory. W rzeczywistości trochę się zawiodłem, ponieważ większość poruszanych w omawianej tu książce teorii i odkryć nie była mi już obca (wystarczy od czasu do czasu śledzić tematyczne portale lub zaglądać w niektóre naukowe czasopisma),a część trochę nieaktualna (jak bozon Higgsa). Podkreślę jednak, że jest to odczucie subiektywne, więc nie umniejsza wartości książki, którą i tak oceniam wysoko.
Autor zwiedza wyjątkowe miejsca na Ziemi pozwalające na niezakłóconą obserwację nieba lub detekcję kosmicznych neutrin. Podczas czytania przypadł mi do gustu schemat, jakiego Pan-o-trudnym-nazwisku użył:
- opis miejsca, do którego dociera,
- opis ludzi oprowadzających go po obiektach,
- trochę teorii/historii,
- opis obiektów i podsumowanie z delikatnym przejściem do kolejnego rozdziału.
Lokacje odwiedzane przez autora mocno pobudzają wyobraźnię, którą można było wzbogacić o kilka ilustracji. Przekaz również upiększa ta "ludzka" strona, czyli obraz osób i sytuacji z jakimi autor miał do czynienia (eh ta Rosja :)). Wszystko to utrzymane w formie popularnonaukowej, umożliwiającej zapoznanie się z głównymi teoriami i hipotezami naukowców z całego świata, więc nawet laik będzie w stanie pojąć ogólne założenia i osiągi "współczesnej" (książka pisana parę dobrych lat temu) astrologii i fizyki cząstek oraz poznać rysy ważnych postaci nauki XX i XXI wieku.

Zachciało mi się literatury cięższej, bardziej wymagającej niż to, co miałem okazję przeczytać do tej pory. W rzeczywistości trochę się zawiodłem, ponieważ większość poruszanych w omawianej tu książce teorii i odkryć nie była mi już obca (wystarczy od czasu do czasu śledzić tematyczne portale lub zaglądać w niektóre naukowe czasopisma),a część trochę nieaktualna (jak bozon...

więcej Pokaż mimo to

avatar
340
185

Na półkach: , ,

Autor opowiada o swojej podróży po różnych ośrodkach badawczych rozlokowanych na całym świecie (m.in. w USA, Rosji, Chile czy na Antarktydzie).
Dużą część stron poświęcona jest historii - przedstawia dokonania sławnych fizyków (głównie z I połowy XX w.) oraz opisuje różne zjawiska fizyczne. Minusem jest wpychanie do każdego rozdziału kobiet, niezależnie jak mało znaczące były ich osiągnięcia (lub ich w ogóle nie było),autor opisywał je jakby były światowej sławy fizykami, prócz Sandry Faber, wszystkie działania kobiet były wyolbrzymione.

Autor opowiada o swojej podróży po różnych ośrodkach badawczych rozlokowanych na całym świecie (m.in. w USA, Rosji, Chile czy na Antarktydzie).
Dużą część stron poświęcona jest historii - przedstawia dokonania sławnych fizyków (głównie z I połowy XX w.) oraz opisuje różne zjawiska fizyczne. Minusem jest wpychanie do każdego rozdziału kobiet, niezależnie jak mało znaczące...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
48

Na półkach: , ,

Na pierwszy rzut oka jest to książka popularnonaukowa, jednak przypisanie jej tylko tej jednej łatki byłoby nieco zdradliwe - w końcu otrzymujemy również połączenie reportażu z książką podróżniczą. Autor o nazwisku niemożliwym do wymówienia dla Polaka niczym Brzęczyszczykiewicz dla Niemca prowadzi nas przez najbardziej niegościnne, ale jedynie interesujące miejsca na kuli ziemskiej - od mroźnej, lodowej pustyni Antarktydy czy skutego zimą grubą pokrywą lodową Bajkału aż po tropikalny szczyt hawajskiej świętej góry czy wysuszone na wiór pustkowia chilijskiej Atakamy i niejako jedynie przy okazji, w niewymuszony i nienachalny sposób opowiada o tym, jak w tych niegościnnych człowiekowi miejscach dzieje się NAUKA i próbujemy wydrzeć nieznanemu kolejne tajemnice. Ha, kto by nie chciał sam wybrać się w taką odyseję po krańcach świata po przeczytaniu 'Tajemnic'! A zwłaszcza warto podsunąć książkę młodzieży na poziomie szkoły średniej - bo prostym językiem wyjaśnia nieco naprawdę zawiłych zagadnień z na pierwszy rzut oka (kolejne zresztą też ;)) niespecjalnie przyjaznych zagadnień fizycznych i niewykluczone, że natchnie parę osób i tym, którzy niespecjalnie wiedzą, czemu poświęcić swoje życie, wskaże drogę i natchnie. Wskaże drogę kto wie, może i po nagrodę Nobla... Lecz przede wszystkim natchnie do podróży w nieznane, poza dotychczas znane granice nauki.

Na pierwszy rzut oka jest to książka popularnonaukowa, jednak przypisanie jej tylko tej jednej łatki byłoby nieco zdradliwe - w końcu otrzymujemy również połączenie reportażu z książką podróżniczą. Autor o nazwisku niemożliwym do wymówienia dla Polaka niczym Brzęczyszczykiewicz dla Niemca prowadzi nas przez najbardziej niegościnne, ale jedynie interesujące miejsca na kuli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
589
66

Na półkach: ,

Znakomita!
Dopiero po przeczytaniu człowiek zdaje sobie sprawę, jak niewiele wie o eksperymentach naukowych przeprowadanych na całym świecie.

Anil Ananthawamy ciekawie opisuje swoje podróże, rozmowy z poznanymi ludźmi, wplata zabawne anegdoty, tłumaczy zjawiska zachodzące w przyrodzie i we Wszechświecie, ale przede wszystkim zabiera czytelników w interesującą podróż, której się nie spodziewali.

Ogromny teleskop w Kaliforni, kopalnia w Minnesocie, gdzie odbywa się kriogeniczne poszukiwanie ciemnej materii(CDMS),poszukiwanie neutrino w mroźnej Syberii (teleskop umieszczony pod wodami Bajkału),Antofagasta w Chile z Bardzo Dużym Teleskopem, gdzie 350 dni w ciągu roku jest czyste niebo, Hawaje, Afryka, spektrografy, balony unoszące się nad Antarktydą i zbierające dane o reliktowym promieniowaniu tła, zderzacz hadronów w Szwajcarii...

Opowieść zachwyca, bo autor zgrabnie i z humorem opisuje poszczególne punkty swojej wyprawy, płynnie przechodząc z aktualnych wydarzeń, w których uczestniczy do informacji naukowych.
Nawet jeśli nie jest się entuzjastą astronomii, wcale nie stoi to na przeszkodzie, by czytając dowiedzieć się o często żmudnej pracy ludzi złączonych pasją, którzy nierzadko całe życie poświęcili danemu projektowi w imię poszerzenia wiedzy o otaczającym nas (Wszech)świecie.

Gdyby jeszcze dodać kilka zdjęć, by można było sobie to wszystko lepiej wyobrazić, pogrubić zagadnienia, które znajdują się na liście na końcu książki i wyjaśnić kilka naukowych sformułowań, nie miałabym się do czego przyczepić.

Znakomita!
Dopiero po przeczytaniu człowiek zdaje sobie sprawę, jak niewiele wie o eksperymentach naukowych przeprowadanych na całym świecie.

Anil Ananthawamy ciekawie opisuje swoje podróże, rozmowy z poznanymi ludźmi, wplata zabawne anegdoty, tłumaczy zjawiska zachodzące w przyrodzie i we Wszechświecie, ale przede wszystkim zabiera czytelników w interesującą podróż,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3321
289

Na półkach: , ,

Super ciekawa książka polecam wszystkim na rozszerzenie horyzontów - szczególnie przydatna może być dla humanistów, którzy o Bożym świecie nie mają pojęcia.

Super ciekawa książka polecam wszystkim na rozszerzenie horyzontów - szczególnie przydatna może być dla humanistów, którzy o Bożym świecie nie mają pojęcia.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    74
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    12
  • Nauka
    4
  • Astronomia, astrofizyka, fizyka
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 'Chcę kupić
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Inne popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tajemnice Wszechświata. Podróż do granic fizyki


Podobne książki

Przeczytaj także