Taniec ze smokami, część 2

Okładka książki Taniec ze smokami, część 2 George R.R. Martin
Okładka książki Taniec ze smokami, część 2
George R.R. Martin Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 5.2) fantasy, science fiction
Pieśń Lodu i Ognia (tom 5.2)
A dance with dragons
Zysk i S-ka
2012-02-21
2012-02-21
Michał Jakuszewski
gra o tron stark

Okładka książki Panowanie smoka Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Panowanie smoka Linda Antonsson, El...
Okładka książki A Clash of Kings: The Graphic Novel. Volume Four George R.R. Martin, Mel Rubi, Landry Q. Walker
A Clash of Kin... George R.R. Martin,...

Rozczarowanie. Wielkie rozczarowanie. Grube tomisko nudy i czczej gadaniny. Gdyby nie kilka, nie do końca wyjaśnionych śmierci, to działoby się niewiele. Nawet upokorzenie Cersei rozwleczone nad miarę. Nie spełniona przez autora obietnica pokazania nie tylko wcześniejszych, ale i późniejszych losów bohaterów z "Uczty dla wron". Od 12 lat nie ma kontynuacji i chyba dobrze, bo jak by miała też tak wyglądać... A początki były takie świetne. Szkoda.

Na pierwszy ogień (dobre słowo w kontekście tytułu i głównego wątku) w nowym roku odświeżyłem ostatnią już część wybitnej Sagi. Szkoda, że Sagi nieukończonej. Ileż tu było wątków i akcji! Wszystko skupiało się wokół wydarzeń za wąskim morzem, gdzie Dany przywróciła walki na arenach. Dużo było o Theonie, Tyrion i Jorah dalej byli w drodze i zaliczyli epizod niewolniczy, syn księcia Dorne próbował dotrzeć do Dany i jej smoków, Jon Snow radził sobie z kryzysem na Murze, Stannis i jego czerwona kapłanka w dalszym ciągu próbowali zdobyć Królestwo. I wiele, wiele innych kwestii. Niesamowita była końcówka, gdzie pokazał się bardzo dawno niewidziany Varys. Zdumiało mnie jak wiele wątków otwartych i niedokończonych zostawił Martin. Serial odkąd przestał opierać się na książkowym pierwowzorze straszliwie obniżył poziom, a wiele wątków tam podjętych może być mylnych i błędnych, one się nigdy w Sadze nie wydarzyły. Przykładowo Tyrion dotąd nawet sekundy nie rozmawiał z Dany. Nie wiem jak można było zostawić powieść na tym etapie i przez kilkanaście lat nie ruszyć. Serio inne rzeczy ważniejsze? Przecież tylko i wyłącznie Saga liczy się dla wszystkich fanów Martina. Wiem, że mnóstwo osób zwątpiło w pojawienie się "Wichrów Zimy", ale ja sobie nie potrafię wyobrazić, że "Pieśń Lodu i Ognia" nie będzie dokończona. To trzeba panie pisarzu zamknąć i mieć w garści tytuł najlepszego pisarza fantasy wszech czasów. Jeśli to się nie stanie, to Tolkien będzie mógł być spokojny w zaświatach o swą palmę pierwszeństwa.

Może 5 część sagi lodu i ognia nie należy do moich ulubionych ale dalej trzyma poziom i jest rewelacyjna. Lecz czy nadejdzie kontynuacja?...

Nie napiszę nic odkrywczego, jeśli stwierdzę, że książka jest niesamowicie ciekawa, pełna wątków i totalnie niespodziewanych zwrotów.
Szkoda, że w momencie, w którym wchodzi w kluczową fazę, historia urywa się, za sprawą niedokończonej serii. Pozostaje czekać w nadziei na dokończenie historii przez autora, bo pewne jest, że nie skończy się tak jak w serialu, za dużo jest różnic.
Mimo wszystko warto sięgnąć po tą i po pozostałe części.

Po walk of shame szanuję Cersei dziesięć razy bardziej. Sam fakt, że wytrzymała tak długo zasługuje na podziw.

Najlepsza od "Starcia królów". Akcja nabiera tempa, pojawiają się nowe wątki, wielkoformatowa fabuła nareszcie posuwa się do przodu. Aż szkoda, że dopiero w ostatnim tomie, bo następnego możemy się nie doczekać.

Arcydzieło dzieciństwa!

Arcydzieło dzieciństwa!

To moim zdaniem do tej pory najsłabsza część - mam na myśli cz. 2 "Tańca ze Smokami". Nic się nie dzieje - przez ponad 600 stron nie ma żadnej bitwy, żadnego zaskakującego zwrotu akcji, żadnej (wprost) śmierci jednego z głównych bohaterów. Nic o Sansie i wydarzeniach w Orlim Gnieździe, nic o Branie, za to aż za dużo o Theonie. Mam nadzieję, że nie będziemy długo czekać na kolejne części i będą one ciekawsze - w końcu już trochę się gotują w twórczym tyglu G.R.R. Martina.

Przytłoczyła mnie ilość postaci akcja chaotyczna, ale dzięki lektorowi Krzysztofowi Banaszykowi dotrwałam do końca.

I dobrnęłam do końca… z fascynacji i sentymentu dla dwóch pierwszych części. Cztery ostatnie książki to ciągłe oczekiwanie na kulminację wydarzeń, na związanie się wątków, na jakieś wyjaśnienie, a tu kolejne tomiszcze i nic. Jedyny sposób na rozwiązanie - to śmierć bohatera. Rozczarowanie i frustracja.