Scien­tific Ad­ver­ti­sing

Złote Myśli
2011-01-01
2011-01-01
978-83-7701-284-0
reklama biznes promocja marketing reklama naukowa

Jako jeden z nielicznych, przeczytałem tę książkę nie mając nic wspólnego z marketingiem, po prostu chciałem się czegoś dowiedzieć o reklamie i być może, kiedyś wykorzystać tę wiedzę w praktyce.

Książka jest treściwa, autor nie pozwolił by żadna linijka książki była napisana bez celu, gdy zaznaczałem znacznikami co ważniejsze fragmenty książki, ciągle łapałem się na tym, że każde zdanie podkreślałem markerem. Książka jest naprawdę krótka i każde zdanie w niej, ma do przekazania ważną wiedzę.

Z mojej strony, nie wydaje mi się, by istniała bardziej uniwersalna i treściwa książka o marketingu niż ta. Dla wszystkich, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o reklamie, gorąco polecam tę lekturę, w pełni dobrze spędzicie czas ,czytając tą pozycję.

Zwięzły zbiór zasad skutecznej reklamy. Mimo, że książka nie jest nowa, opisane w niej reguły są cały czas aktualne. Pozycja warta polecenia dla osoby oferującej swoje produkty, bądź usługi. Ja osobiście książkę przeczytałem obligatoryjnie (pozycja obowiązkowa na studia),aczkolwiek zdecydowanie nie był to stracony czas, wręcz przeciwnie :)

Treść jest dobrze tłumaczona na przykładach.To pozycja głównie dla twórców reklam ,dla osoby która chce wypuścić na rynek swój produkt , lub dla twórców treści blisko związanych z marketingiem.Książka o tym jak dotrzeć do klienta, słowem, promocją, w sposób przemyślany tak by jak najmniejszym kosztem uzyskać najlepsze efekty sprzedażowe. Zaskakujące jest że to treść stworzona bardzo dawno temu a wciąż aktualna.

Żadnych ukrytych prawd tu nie znajdziemy. Niemniej jest to solidny fundament do pojmowania reklamy jako procesu.

Świetna pozycja dla marketera! Spośród oczywistych oczywistości można wyłowić porady, które wydawałyby się również trywialne, ale po dłuższym zastanowieniu...

I bardzo podoba mi się teza, że marketing i reklama to nauki ścisłe ;)

I bardzo podoba mi się teza, że marketing i reklama to nauki ścisłe ;)

Polecam każdemu kto interesuje się marketingiem.

Polecam każdemu kto interesuje się marketingiem.

To co znajduje się w autobiografii Hopkinsa (Tajniki warsztatu legendarnego copywritera),a to, co znajduje się w tej książkce - nie różni się niczym pod względem merytorycznym. W obu miejscach Hopkins mówi o tych samych zasadach (jakże by inaczej, skoro mówi o czymś stałym i niezmiennym),ale moim zdaniem stratą byłoby przeczytać zaledwie jedną z tych książek. Obydwie fantastycznie się uzupełniają.

Książki zostały napisane ponad 100 lat temu, a wszystko, co się w nich znajduje jest jak najbardziej aktualne.

Hopkins to właściwie prekursor naukowego podejścia do reklamy i testowania. Był zdania, że reklama opiera się na stałych zasadach i jest w miarę ścisła. I moim zdaniem miał rację. Zresztą jego dokonania i skuteczność to tylko potwierdzają.

Hopkins uważał, że reklama i marketing to nauki ścisłe (zdecydowanie!),ale jednocześnie twierdził, że nie da się tego nauczyć inaczej jak w praktyce i był przeciwnikiem wszelkiej maści kursów w tej dziedzinie. Nie da się tu z nim nie zgodzić. Skąd więc czerpać wiedzę? Hopkins miał trudniej, ale my mamy już możliwość korzystać z wiedzy zdobytej w praktyce chociażby przez niego samego. Książki pisane przez praktyków - to jedna z najważniejszych rzeczy w rozwoju osoby zdecydowanej zajmować się marketingiem.

Zasady reklamy, które Hopkins opisuje w swojej książke, a na poznaniu których upłynęło mu życie, są zaskakująco proste, ale to nie znaczy, że oczywiste.

Nie będę tu zdradzać, jakie to są zasady, należy tylko podkreślić, że stanowią one świetny punkt wyjścia. I tak naprawdę tylko punkt wyjścia. Sam Hopkins pisał tak: "Rzeczy zmienne, które są zależne od pomysłowości, nie mogą znajdować się w podręczniku reklamy. Ten jest tylko do stworzenia podstaw."

Styl książki jest świetny, książka jest króciutka (zaledwie ponad 100 stron),więc na pewno da się znaleźć czas na jej lekturę. ;) A książki Hopkinsa to moim zdaniem jeden z bardziej wartościowych pozycji dla osób zainteresowanych marketingiem.

Szczerze mówiąc, obie książki Hopkinsa wydane przez Złote Myśli są o tym samym. Jak przeczytasz jedną, to jakbyś przeczytał obie. Ale ok, facet miał głowę na karku, książki i jego praca są częścią historii reklamy, a ja kupiłem je z kodem rabatowym 50% :)

"Widzimy marnotrawstwo przestrzeni, frywolność, spryt i zarozumiałość, zabawę. - Hopkins pisze tutaj o nienaukowej reklamie. - Kosztowne strony wypełnia się paplaniną, która - jeśli tak zachowywałby się sprzedawca - podawałaby w wątpliwość jego stan umysłowy" - piękna charakterystyka również większości dzisiejszych reklam!

• Marketing
  • 2011