The Crossing Places

Okładka książki The Crossing Places Elly Griffiths
Okładka książki The Crossing Places
Elly Griffiths Wydawnictwo: Quercus Cykl: Ruth Galloway (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ruth Galloway (tom 1)
Quercus
2009-08-06
2009-08-06
the crossing places elly griffiths ruth galloway archeologia kryminał wielka brytania norfolk

Kryminał starszej generacji, bez krwawych szczegółów (brawo),niemniej ciekawy. Akcja toczy się w północnych rejonach Norfolk, gdzie do śledztwa włącza się sympatyczna archeolożka Ruth, w związku z tym jest sporo archeologicznych informacji dotyczących wybrzeża Wlk. Brytanii.

BEZ EMOCJI
Elly Griffiths zachwyciła mnie dwoma powieściami „PS. Dzięki za zbrodnie” i „Puste jest piekło”, postanowiłam więc sięgnąć po jej wcześniejsze książki. Gdybym jednak zaczęła spotkanie z autorką od „Szlaku kości”, być może do lektury kolejnych powieści w ogóle by nie doszło.

Nie jest źle, a nawet całkiem poprawnie, ale zabrakło mi w tym wszystkim jakiegoś bigla i bardziej wyrafinowanej intrygi. Drugim bohaterem tej książki jest archeologia i celtycka mitologia, co mi akurat zupełnie nie przeszkadza, tylko że akurat ta tematyka nie ma z samą historią kryminalną nic wspólnego. Ot, takie mamy miejsce akcji i takie tło, które niekoniecznie powinno wybijać się na pierwszy plan.

W konstrukcji książki widać pewne niedociągnięcia. Odkąd pojawia się narracja z punktu widzenia uwięzionej osoby, zakończenie staje się łatwo przewidywalne.

Elly Griffiths jest na szczęście autorką, która z każdą kolejną książką coraz bardziej się rozwija, więc jeśli wydawnictwo zdecyduje się na publikację nowego tomu z ostatniego cyklu z sikhijską policjantką, to pewnie się skuszę. Ale na drugi tom serii archeologicznej nie będę polować.
www.czytacz.pl

BEZ EMOCJI

Debiutancka powieśc Elly Griffiths bardzo przypadła mi do gustu.Mroczna ,gęsta atmosfera,bagna ,archeologia,kości,motyw kryminalny-choć tego było zbyt mało.Mało śledztwa ,tropienia śladów,łączenia faktów...
Ale ogólnie ksiązkę bardzo fajnie sie czyta,porwała mnie od pierwszych stron.Polecam

Szlak kości” jest debiutancką powieścią Elly Griffiths i jak przystało na pierwszą książkę serii, poznajemy po raz pierwszy archeolog Ruth Galloway, główną bohaterkę, której będziemy towarzyszyć w niezbyt przyjemnych przygodach.

Ruth Galloway nie posiada typowych cech bohaterek, które mogliśmy poznać w innych podobnych dziełach. Tak więc nie spodziewajcie się poznać kolejnego ideału, chodzącej piękności, która kipi odwagą i chęcią przygody a jej inteligencja jest sporo ponad przeciętność. Ruth jest raczej osobą prawie przeciętną. Prawie czterdziestoletnią, samotną kobietą posiadającą dwa koty i to co nadzwyczajne ma nadwagę, a co za tym idzie ma kompleksy. Brak popularnego wyidealizowania bohatera sprawia, że jej rozterki życiowe są nam bliższe, przez co sama Ruth zyskuje. W końcu to normalna osoba, która jest dobra w swoim zawodzie.
W okolicach miasteczka Saltmarsh, w którym mieszka Ruth znaleziono kości dziecka. Galloway jako ekspertka została poproszona o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy. Okazuje, że znalezisko pochodzi z epoki żelaza. Dla Ruth nie jest to zbyt dużym zaskoczeniem, gdyż teren, na którym znalezione zostały kości kryje w sobie wiele zagadek archeologicznych i jest miejscem różnego rodzaju badań i wykopów. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, że od czasu do czasu w okolicy znikają małe dziewczynki, czyżby sprawy były ze sobą jakoś powiązane? Kości dziecka, miejsce kultu, porwania dziewczynek, wszystko to zaczyna ze sobą współgrać, choć czy na pewno? Ruth wbrew sobie angażuje się w śledztwo i stara się odgadnąć prawdę. Im bliżej jest rozwiązania sprawy tym akcja nabiera większego tempa, ktoś zaczyna czyhać na życie naszej Ruth…
Podsumowując „Szlak kości” mi się podobał i zapewne sięgnę po drugą częśc. Mogę też ją śmiało polecić na spokojny wieczór, jako takie oderwanie się od dnia codziennego.

"Szlak kości" to pierwsza książka z serii autorstwa Elly Griffiths, która przenosi nas w tajemnicze i niebezpieczne tereny mokradeł Norfolk. Elly Griffiths zdobyła uznanie wśród brytyjskich miłośników kryminału, a "Szlak kości" zyskał wysokie oceny czytelników na Amazon UK.

Elly Griffiths, pseudonim Domenica de Rosa, to brytyjska autorka, która specjalizuje się w powieściach kryminalnych. Jej książki charakteryzują się intrygującymi fabułami, wyrazistymi bohaterami i mistycznym tłem, które dodaje im niepowtarzalnego smaku. Griffiths umiejętnie łączy elementy archeologii, historii i tajemnicy, tworząc unikalne środowisko dla swoich powieści.

W "Szlaku kości" główną bohaterką jest archeolog Ruth Galloway, która zostaje wciągnięta w sprawę zaginionych dziewcząt po odkryciu makabrycznego znaleziska - kości zamordowanego dziecka. Znalezisko to prowadzi do współpracy Ruth z lokalną policją w miasteczku Saltmarsh. Okazuje się, że znalezione kości pochodzą z epoki żelaza i wskazują na rytualne zabójstwo. Ruth zaczyna dostrzegać pewne powiązania między współczesnymi zbrodniami a przeszłością, co może sprawić, że stanie się celem nieznanych sprawców.

Ocena 5/10 dla "Szlaku kości" wynika z pewnych mocnych stron, ale również z pewnych ograniczeń. Griffiths tworzy interesujący świat mokradeł Norfolk i wplata w fabułę elementy archeologii, które nadają powieści unikalny charakter. Bohaterowie są dobrze wykreowani i prowadzą czytelnika przez zagadki i tajemnice, które stopniowo się odkrywają.

Jednakże powieść może być nieco przewidywalna i niekiedy traci na tempie. Pewne wątki mogą nie zostać wystarczająco rozwinięte, a zakończenie może nie dostarczyć pełnej satysfakcji czytelnikowi. Ponadto, choć historia ma swój urok, nie wyróżnia się na tle innych kryminałów, co sprawia, że ocena jest umiarkowana.

Mimo to, dla miłośników kryminałów z elementami tajemnicy i historii, "Szlak kości" może stanowić interesującą lekturę. Elly Griffiths potrafi wciągnąć czytelnika w świat zagadek i trzymać go w napięciu, co sprawia, że powieść jest warta uwagi. Jednakże, dla bardziej wymagających czytelników, może brakować głębszego rozwoju wątków i większych zaskoczeń.

Trochę za szybko domyśliłam się, kto jest mordercą, uważam także że motyw pisania listów do policji był irracjonalny.
Najbardziej przeszkadzało mi pisanie w czasie teraźniejszym. No i trochę opuszczałam, zwłaszcza fragmenty z punktu widzenia dziewczynki. Moim zdaniem, były zupełnie niepotrzebne.
Zdarzyło się też kilka błędów tłumaczenia, gramatycznych i nawet jeden ort.
Nie jestem pewna czy mam ochotę na więcej. Na razie chyba nie. Za mało śledztwa, przesłuchiwania świadków, tropienia śladów, kojarzenia faktów. Końcówka zdecydowanie zbyt dramatyczna.

Zdarzyło się też kilka błędów tłumaczenia, gramatycznych i nawet jeden ort.
Nie...

Pomimo tego, iż gatunek kryminalny, podczas czytania, odniosłam wrażenie ... spokoju.
Być może, to zasługa głównej bohaterki. Jest prawdziwa, nie ma tu żadnej przesady, przerysowania postaci.
Powieść ma osobliwy klimat, wciąga niezwykle.

Powieść ma osobliwy klimat, wciąga niezwykle.

Klimat jest idealny - bagna i mokradła, a do tego zimowo - jesienna sceneria. Książkę czyta się zawrotnie szybko i choć jest w niej kilka logicznych mankamentów, da się przymrużyć na te szczegóły oko patrząc w kontekście całej powieści - ta okazała się być bardzo dobra. Fabuła wyjątkowo wciąga, a główna bohaterka przyciąga swoją naturalnością. Bardzo dobry kryminał. Polecam!

Dość słaby kryminał. Ciekawe są szczegóły dotyczące znalezisk archeologicznych, sama atmosfera mroczna, zimna i wietrzna, ale całość bardzo przewidywalna. Szkoda, bo kupiłam obie części. Nie polecam.

Wciągająca lektura, polecam

Wciągająca lektura, polecam