Pantałyk

Wydawnictwo Literackie
2012-02-01
2012-02-01

Polskie Macondo

Typowy Pilot. Ludyczne przaśno-absurdalne przypowieści w zmiennych proporcjach. Trochę w stylu "Panien szczerbatych". Mniej gwary, akcja linearna, bez dziesiątek stron wewnętrznych monologów bohaterów (niektóre książki Pilota jak np. Osobnik czy Zakaz zwałki praktycznie nie mają dialogów, przynajmniej w klasycznym rozumieniu). Ze zbioru poleciałbym: Udar, Szubienicznik, Przemysł. W trzech ww. proporcje groteski i rustykalnych klimatów dobrze wymieszane, przynajmiej jak na mój gust.

Nic mnie nie przekonuje do tej książki. Poczucie humoru, o którym mowa w recenzji książki - jeśli jest, to ja go nie zauważyłam. Generalnie nie mój styl.
1/3 książki przeczytałam sumiennie, potem już zaczęłam przebiegać po stronach i w końcu uznałam, że szkoda czasu na dalsze czytanie. Tyle książek mam jeszcze do przeczytania

"Pantałyk" to ni to legendy, ni to ludowe gadki zapisane językiem stylizowanym na gwarę, więc dość trudnym i nie każdemu się będą podobać. [...] Mimo wszystko warto sięgnąć po ten zbiór. Zabawa jest przednia, a wykreowany świat jest niby zwykły, a jednak niezwykły i nieprzewidywalny. Te 13 opowiadań to choćby historia lunatyka, którego nocne wycieczki chodzi oglądać pół wsi, to historia domorosłego wynalazcy - przedsiębiorcy czy też lokalnego artysty. Ale są i mniej typowi bohaterowie np. nieśmiertelny, który umrzeć nie może itp. [...] Dudowy Zaścianek to świat nierealny, nieprawdziwy, przedstawiony ironicznie, gdzie co drugi bohater to kopia Dyla Sowizdrzała - prześmiewcy, durnia i mędrca w jednej osobie.

Cała opinia tu: http://slowooslowach.blox.pl/2017/02/Pantalyk-Marian-Pilot.html

Znakomity język autora, który umie bawić się słowem i kocha życie/ludzi, co pięknie sprzedaje nam, czytelnikom. Wspaniale napisana książka, interesujące zaskoczenie.

Gdyby siegnac glebiej to i Reymont sie klania. Po trochu i Wita Szostaka i Marqueza. Takie polskie Macondo. Zgrzebnie i na temat, czasem wtracenia smiesza,czasem gorsza ale to swojskie to nasze slomsko z butow. Wiejsko i przasnie. Jezyk prosty ale nie prostacki. Opowiadanie zdecydowanie za krotkie. Forma wspaniala a Pilot az prosi sie o wyrazy uznania. Polecam zdecydowanie.

Rewelacja. Piękny język, uniwersalne historie w baśniowym klimacie.
W jednej z recenzji spotkałam określenie "polskie Macondo" - i rzeczywiście jest tu coś z Marqueza. Postacie zaplątane w poszukiwanie nieuchwytnego, magia opisana tak pięknie, że zapiera dech.

Rewelacja. Piękny język, uniwersalne historie w baśniowym klimacie.

Pilot to pisarz, który jeszcze mnie nie zawiódł i nie inaczej było tym razem. Rewelacyjna książka, rewelacyjny język, sama przyjemność. Szkoda jedynie, że tak krótka.

Niezbyt odpowiadał mi archaiczny język książki i tematyka, dotycząca polskiej wsi. Niektóre historie są warte uwagi, jednak lektura zupełnie nie z mojej bajki.

Nie doczytalam do konca, bo zasnelam z nudow w okolicach 50-tej strony, wiec nie bede zanizac oceny.
Nie dostrzeglam w tych opowiastkach nic zabawnego ani nic madrego.
Nie moj typ literatury.
Plus za styl.

Nie dostrzeglam w tych opowiastkach nic zabawnego ani nic madrego.
Nie moj typ literatury.
Plus za styl.