Wakacje w Danii

Okładka książki Wakacje w Danii Olga Morawska
Okładka książki Wakacje w Danii
Olga Morawska Wydawnictwo: National Geographic Seria: Małe wielkie podróże literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Małe wielkie podróże
National Geographic
2012-01-25
2012-01-25
Dania Skandynawia

Tym razem wyruszyłam z Panią Olgą do Dani - najmniejszego państwa Skandynawii, położonego w północnej części Europy. Patrząc oczami autorki i przemierzając wraz z nią śladami najważniejszych miejsc, zauroczyłam się tym pięknym krajem jeszcze bardziej.

Urokliwe, zabytkowe miasteczka, przeplatane nowoczesnością, bajkowe pejzaże, szerokie, piaszczyste plaże Morza Północnego, kurorty Bronholmu, cudna, owiana tradycją Kopenhaga, malownicze jeziora, surowe piękno Wysp Owczych oraz dziewicza natura Grenlandii. Ponadto średniowieczne zamki, z hamletowską scenerią w tle, baśniowe miejsca związane z Andersenem czy słynny Legoland, będący rajem dla miłośników klocków Lego.

Dużo informacji na temat kraju, kultury, mieszkańców; historyczne ciekawostki, przeplatane osobistymi doświadczeniami, najważniejsze miejsca warte odwiedzenia, wywiady z osobami związanymi z Danią oraz kilka amatorskich zdjęć. Uwielbiam takie połączenia.

Najciekawsza moim zdaniem z trzech części napisanych o Europie. Przedstawiono ciekawe i mało znane miejsca, a także wzbogacono książkę o wywiady z osobami, które w interesujący sposób je scharakteryzowały. Mniej osobistych odniesień autorki, pomimo że nie przeszkadzają one w lekturze ;) Na pewno dzięki tej pozycji będę poszerzać swoją wiedzę o Danii.

Lubie Danię, więc moja opinia o tej książce jest ciut niemiarodajna ;-) Chyba spodziewałam się czegoś więcej, ale generalnie z przyjemnością przeczytałam te króciutkie reportażyki z wizyt w Danii. Mam spory niedosyt Bornholmu, ale cóż - format nie pozwalał na więcej.

Powiem tak czytam bardzo dużo książek podróżniczych opisujących dany kraj. Jest to książka dla mnie przeciętna choć nie powiem, że nie przekazuje informacji o kraju jakim jest Dania. Bardzo przeszkadzają mi te dodatkowe okienka. Czytam książkę, a potem na danych stronach muszę przerwać, żeby zasięgnąć informacji takich typowo z encyklopedii. Rzadko tak piszę, ale jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o Danii to fajnie, ale już sam sposób pisania i potem ja jako czytelnik jej czytania już nie ...

Nie będę ukrywać, że nie mam się nad czym zachwycać. Autorka słusznie zaznacza, iż przewodnik jest opisem jej subiektywnych wrażeń z Danii - sporo w nim wątków autobiograficznych dotyczących zarówno wspomnień pierwszych wypraw do tego kraju do przyjaciółki jak i późniejszych, już z synami. W których synowie są oczywiście niemal najważniejszym elementem. Widać ponadto, że przewodnik jest kierowany raczej do ludzi młodych i nowoczesnych, choć nie brakuje polecania atrakcji kulturalnych i historycznych. Na warsztat poszła nie tylko Dania, ale i terytoria od niej zależne, co zdecydowanie idzie na plus. Zdjęcia w postaci wklejek i dodatkowe informacje często są wklejone w środek tekstu, czego osobiście nie lubię, bo utrudnia czytanie. Mimo to uważam, że warto było sięgnąć po ten przewodnik, bo jak każda tego typu publikacja podaje przybliża o kilka nowych wiadomości wiedzę o konkretnym kraju.

"Wakacje w Danii" to bardzo fajnie napisana książka, którą czyta się aż za szybko. Opowieść o tym kraju przeplatają liczne informacje historyczne, ciekawostki i biografie sławnych ludzi pochodzących z Danii.
W książce Olgi Morawskiej urzeka klimat Danii pełnej plaż i ścieżek rowerowych, a także życzliwych, przyjaznych ludzi. Po przeczytaniu nabrałam ochoty na... wakacje w Danii:-)

• Podróżnicze
  • Literatura podróżnicza