Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki

Okładka książki Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz
Okładka książki Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki
Kornel MakuszyńskiMarian Walentynowicz Wydawnictwo: G&P Cykl: Fiki-Miki literatura dziecięca
literatura dziecięca
Fiki-Miki
G&P
2010-01-01
1973-01-01

10x, 1980s, 240314 papier G7.
Kiedyś to były bajki! Nie tak dobre jak Koziołek Matołek, ale również bawi.

10x, 1980s, 240314 papier G7.
Kiedyś to były bajki! Nie tak dobre jak Koziołek Matołek, ale również bawi.

Na półkach: , , , , , , ,

Pierwsza księga przygód małpki Fiki Miki opisanych przez Kornela Makuszyńskiego a zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza.

Pozycja utrzymana w stylu "Przygód Koziołka Matołka". Małpka i murzynek (upsss!) przemierzają daleki szlak z Arabii do Polski, aby odwiedzić koziołka.

Następne przygody w księdze drugiej "Fiki Miki dalsze dzieje kto to czyta ten się śmieje" i w księdze trzeciej "Na nic płacze na nic krzyki koniec przygód Fiki Miki".

Wszystkie te historyjki obrazkowe, trzy księgi, są zabawne, fikuśne
i z pewnością niepoprawne politycznie 🤪

Wyznaję, że komiksy o małpce Fiki-Miki przypadły mi do gustu nawet bardziej niż Matołek! Serio!

Po opisie śmierci mamusi Fiki-Miki i obejrzeniu tłustego gada na gałęzi nigdy nie dotknęłam nawet narysowanego węża w atlasie. Dzisiaj to nazywa się trauma, wtedy - wrażliwość i empatia.
Ta książeczka też jest prześliczna, podobnie jak pozostałe autorstwa duetu Makuszyński-Walentynowicz.

Nie wypada tej książki w pewnym wieku nie przeczytać...

Nie wypada tej książki w pewnym wieku nie przeczytać...

Trochę mniej znane rodzeństwo Koziołka Matołka. Seria ruszyła w 1935 roku po ogromnym sukcesie przygód wspomnianego kozła. Duet Walentynowicz-Makuszyński wykorzystał sprawdzoną formułę (obrazki z podpisami w formie rymowanych czterowierszy),przeszczepiając ją do przygód pary bohaterów z Afryki (“Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”, Marian Walentynowicz, Kornel Makuszyński).

Małpka Fiki-Miki i murzynek Goga-Goga poznają się w dramatycznych okolicznościach. Jej matkę zjada wąż, a ona spada z drzewa. Na szczęście szybko zjawia się Goga-Goga i bierze ją pod kuratelę, sprzeciwiając się planom ziomków z plemienia, którzy chcą przerobić małpkę na “zrazy w śmietanie”.

Rozpoczyna się w ten sposób długa, pełna przygód podróż, która scementuje przyjaźń afrykańskich “pędraków”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

W porządku, fajnie się to czyta dzieciom, ale co do treści, to miałabym kilka zarzutów.

Dzieciństwo :-)

Dzieciństwo :-)

(słuchowisko, kaseta magnetofonowa)

(słuchowisko, kaseta magnetofonowa)

2037

Z niecierpliwością czekam na wnuki, żeby móc powrócić do tych uroczych opowiastek bez narażania się na opinię infantylnej ;-))

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa