Koszmarny Karolek

Okładka książki Koszmarny Karolek Francesca Simon
Okładka książki Koszmarny Karolek
Francesca Simon Wydawnictwo: Znak Cykl: Koszmarny Karolek (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Koszmarny Karolek (tom 1)
Horrid Henry
Znak
2009-01-01
2002-05-01
Maria Makuch
francesca simon Tony Ross Maria Makuch

Na półkach: , , , , , , , ,

Nie wszystko da się rozwiązać krzykiem. W zasadzie to nic, a przynajmniej nie na trwałe... Rodzice Karolka i Damianka powinni się naprawdę zastanowić się nad sobą!

Ogólnie ich sposób wychowania i zachowania jest według mnie toksyczny. Zmuszają dzieci do uczestniczenia w zajęciach pozaszkolnych, na które nie chodzą z przyjemnością. Karolek wprost mówi, że woli chodzić na karate, ale jego prośba zostaje odrzucona. Taka aktywność z pewnością uwolniłaby jego negatywną energię i potem nie musiałby odreagowywać w inny sposób... Damianek za to wyraża wdzięczność i za każdym razem daje z siebie wszystko, by wykonywać swoje zadania doskonale. Nawet pomaga z "własnej", "nieprzymuszonej" woli rodzicom w pracach domowych. Wynika to raczej z tego, że boi się kary - krzyku, który tak często otrzymywał jego brat. Ciągłe życie w stresie i dążenie do perfekcji, to nie brzmi jak przepis na szczęśliwe dzieciństwo. Ale co ja tam wiem... To nie moje dzieci...

Nie cierpię faworyzowania przez rodziców jednego ze swoich pociech. Nie wiedzą, jak w ten sposób krzywdzą oboje. Jedno będzie usilnie próbować zyskać uznanie rodzicieli, wykonując wszystko, o co tylko poproszą. Drugie zaś będzie czuło się bezwartościowe, skoro już na starcie życia w społeczeństwie przegrało walkę rodzeństwem. Karolek jest dzieckiem, które cały czas próbuje zwrócić na siebie uwagę. Tylko poprzez swoje karygodne zachowanie, może sprowokować rodziców do zainteresowania się jego osobą. Myślę, że wciąż nie pogodził się z pojawieniem młodszego brata. Czuje się od niego gorszy, nie kochany w ten sam sposób, co tylko potwierdzają słowa i gesty mamy oraz taty chłopców. Takie zachowanie pozostawi ślad na psychice Karolka. A najgorsze w tym wszystkim, że będzie w przyszłości obwiniał o swoją traumę Damianka, nie zaś rodziców...

Książka jest zbiorem czterech różnych opowieści z życia Karolka i jego rodziny. Pokazuje to, co dzieje się w życiu każdego kilkulatka: rodzinny obiad, chodzenie do szkoły, zajęcia pozaszkolne, zabawę z rówieśnikami oraz wakacje. Tytułowy bohater wydaje się nie przejmować przykrościami, jakie mu serwują na co dzień najbliżsi, znajomi, nauczycielki, a nawet całkiem obce osoby. Jest chłopakiem, który obrał swój życiowy cel i już go nie zmieni. Musi być kochany "bardziej" niż Doskonały Damianek...

Czy to właściwie obrane marzenie? Nie, ale to też nie jego wina.

Cztery opowiastki o antybohaterze, którego nie sposób nie polubić. To ciekawe, że bardziej do gustu przypada Koszmarny Karolek, nie Doskonały Damianek. Pozycja zawiera 4 opowiadania w których: Karol postanawia być grzeczny, bierze udział w przedstawieniu tanecznym, z Wredną Wandzią gotuje gludyń i jedzie z rodzina na biwak do Francji. Zaintrygowanam strasznie.

Ostatnio obejrzałam sobie na nowo odcinek serialu.
Kiedyś uwielbiałam to i czytać i oglądać. I czytałam to mojemu młodszemu bratu. I dziwiłam się dlaczego mamie to nie odpowiadało.
No, ale chyba miała rację.
Po latach seria wypada tragicznie.

Ostatnio obejrzałam sobie na nowo odcinek serialu.
No, ale chyba miała rację.
Po latach seria wypada tragicznie.

Opowieść opowiada o Koszmarnym Karolku, która posiada zwariowane, koszmarne pomysły, uśmiałam się do rozpuku z jego fajnych, wesołych przygód po prostu wciągnęła mnie ta książka jest bardzo zabawna, fajna potrzebowałam takiej książki na zrelaksowanie się po świątecznym dniu.

Jeżeli lubicie horrory i komedie, to książka dla was. No, chyba że macie zastrzeżenia w stylu "To nie możliwe, aby jakiś chłopiec był aż tak nie grzeczny!" Na pewno?

Zabawne, książkę przeczytałem dość niedawno. Tylko dlatego, że mój brat chował ją jak skarb, bo dostał od kumpla na 9 urodziny.

Nie oszukujmy się, przygody Karolka mają coś w sobie. Człowiekowi przypomina się, jaki był kiedyś, co wyprawiał jako szkrab. Ja, mając teraz 20 lat, ciągle myślę o swoich młodocianych występkach. Ale muszę przyznać, w porównaniu do tego, co robił Karolek, moje życie to nic. Jego życie zaś jest farsą. :D

Koszmarnego Karolka czytałam w podstawówce, mniej więcej w klasach 1-3. Historia niesfornego Karolka wciąnęła mnie na tyle, że polubiłam czytanie. Książeczki są krótkie, czcionka duża, zatem trudno zniechęcić dziecko.

Wolę Doskonałego Damianka.

Wolę Doskonałego Damianka.