Ty nic nie rozumiesz! Kobieta i mężczyzna w rozmowie

Okładka książki Ty nic nie rozumiesz! Kobieta i mężczyzna w rozmowie Deborah Tannen
Okładka książki Ty nic nie rozumiesz! Kobieta i mężczyzna w rozmowie
Deborah Tannen Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
You just don't understand
W.A.B.
1994-01-01
1994-01-01
Agnieszka Sylwanowicz
komunikacja psychologia kobieta mężczyzna

Okładka książki HBRs Must Reads on Communication Robert B. Cialdini, Harvard Business Review, Nick Morgan, Deborah Tannen
HBRs Must Read... Robert B. Cialdini,...
Okładka książki O skutecznej komunikacji. 10 IDEI HBR Robert B. Cialdini, Jay A. Conger, Stephen Denning, Kimberly D. Elsbach, John Hamm, Robert B. Miller, Nick Morgan, Leslie Perlow, Deborah Tannen, Holly Weeks, Gary A. Williams
O skutecznej k... Robert B. Cialdini,...

Najogólniej mówiąc – książka traktuje o różnicach w sposobie komunikowania się kobiet i mężczyzn. Zasadniczo polega to na tym, że kobiety nastawione są wspólnotowo i kooperacyjnie, dbają o zgodność, natomiast świat mężczyzn to hierarchiczność oraz wymiary: władza/podporządkowanie, zależność/niezależność. To jest jak zderzenie dwóch kultur, które wpływa na wzajemne stosunki na każdej płaszczyźnie. Autorka nie jest psychologiem, jak sądziłam, przedstawia się jako socjolingwistka.

Lektura jest bardzo wartościowa w warstwie informacyjnej, szczegółowa, powołuje się na całe mrowie badań, zarówno samej autorki jak i innych badaczy. Zawiera dużo wątków osobistych. Mamy też odwołania do fragmentów filmów czy literatury. Jednak dla mnie trochę męczący był jej styl – przez tą szczegółowość i pewną specyficzność, czasem musiałam jedno zdanie przeczytać 2 razy. W książce jest przytoczonych dużo dialogów, które następnie są bardzo drobiazgowo analizowane – to materiał badawczy autorki. Wydaje się, że powinno to być ciekawe, ale jednak te fragmenty były dla mnie najtrudniejsze, czasem zwyczajnie nudne..

Czytam sporo literatury psychologicznej, a jednak to dopiero lektura jednego z rozdziałów „Ty nic nie rozumiesz!” uświadomiła mi, że pewne zachowanie mojego ojca, które interpretowałam jako wynikające z jego charakteru okazuje się być cechą płci. Także jak najbardziej można na tej pozycji osobiście skorzystać. ;-D

Najdelikatniej rzecz ujmując, mamy przekichane. Tak już ten świat jest poukładany, ze mężczyźni mówią jedno, a kobiety słyszą zupełnie co innego. Kochane kobietki, na pocieszenie dodam, ze to działa w dwie strony! Różnica polega na tym, że kobiety się porozumiewają, a mężczyźni po prostu przekazują informacje.My budujemy rozmową więzi i relacje, mężczyźni zwięźle wypowiadają to, co ich zdaniem jest istotne. Autorka w przystępnej formie przekazuje nam największe różnice w komunikacji damsko-męskiej. Ja wiele zrozumiałam i jeszcze więcej poukładałam sobie w głowie. Może to będzie klucz do dogadania się...

Ta książka jest wspaniała. Nie tylko bardzo mądra, ale i napisana bardzo przystępnie w anegdotycznym stylu wykładowcy, który wie, jak nie zanudzić studentów.

Pozycja obowiązkowa dla tych, którym się jakoż z płcią przeciwną nie układa. I dla tych, którym się układa, też!

Są dwie takie książki, które radzę czytać wszystkim, wijącym sobie dwuosobowe (z opcją rozwoju lub bez) gniazdka. To "Ty nic nie rozumiesz" Tannen i "Sztuka miłości" Fromma.

Oczywiście, maniakom poradzę kilka innych pozycji tych dwóch autorów i dorzucę Schopenhauera, ale te dwie - to podstawa.

• Literatura amerykańska
  • Psychologia
  • Posiadam2
  • Zbyt długa (półka) kolejka bieżąca

Dodaj cytat z książki Ty nic nie rozumiesz! Kobieta i mężczyzna w rozmowie