Bliżej siebie

2012-01-24
2012-01-24
978-83-7839-028-2
Jan Hensel

Okładka książki Reader, I Married Him Joanna Briscoe, Tracy Chevalier, Emma Donoghue, Helen Dunmore, Esther Freud, Jane Gardam, Linda Grant, Kirsty Gunn, Tessa Hadley, Sarah Hall, Susan Hill, Elizabeth McCracken, Nadifa Mohamed, Audrey Niffenegger, Patricia Park, Francine Prose, Namwali Serpell, Elif Shafak, Lionel Shriver, Salley Vickers, Evie Wyld
Reader, I Marr... Joanna Briscoe, Tra...

Dwoje na zakręcie

Książkę przeczytałam z mieszanymi uczuciami. Zupełnie nie rozumiem bohaterów , jak dla mnie są nie konsekwentni , znudzeni łatwym życiem i szukający nie wiadomo czego. Jakoś nie mogłam dopatrzeć się jakiegoś głębszego sensu w całej opowieści.

Ku swojemu zdziwieniu, odkryłam, że ,,Bliżej siebie" jest jeszcze bliżej mnie niż myślałam - książkę znalazłam w domu. Podchodząc do niej bez żadnych większych oczekiwań, założyłam chyba najbardziej optymistyczny scenariusz.

Powieść dzieli się na dwie części, z czego obie łączy wyraźna sztuczność. Czytając, ma się wrażenie, że wszyscy wyłącznie udają. Ot, wiadomo, konwenanse, te sprawy. Nie przeszkadza im to jednak w kompletnej hipokryzji. Główny bohater, Paul, jest doskonałym przykładem - uważa córkę z poprzedniego małżeństwa za ,,nudną", jednocześnie nazywając młodsze córki ,,światłami jego życia". Bardzo wychowawcze podejście i niezwykle spójne z tym, co przedstawia w pierwszej części.
Cora czy Frankie nie są wiele lepsze. Jednakże, podwójna moralność wygląda dosyć zabawnie u kobiety, która ma aspiracje zostać pastorem. Nikt nie wiedział, czego tak naprawdę chce, w przeciwieństwie do czytelnika, który najchętniej skończyłby czytać w trybie natychmiastowym.

Za co (aż) jedna gwiazdka? Przebrnęłam przez książkę dosyć szybko. Omijać szerokim łukiem, chyba że ktoś chce zobaczyć ludzki fałsz w całej okazałości.

Ta książka nie porwała mnie. Jak dla mnie płytka i nic szczególnego nie wnosząca. Po trochu wyrwane z kontekstu dwie historie poety mającego udane życie u boku pięknej żony i dwóch córeczek i kobiety, żony wysokiego urzędnika. Te dwie postacie przypadkowo spotykają się w pociągu, przezywają krotki romans i wracają do swojego dawnego życia. Nic szczególnego i chyba nawet w żaden sposób nie pouczającego.

Typowa współczesna powieść obyczajowa z akcją osadzoną w Anglii. Sprawnie opowiadane życie 40 letniego mężczyzny (pierwsza część) i kobiety po 30 (druga część). Na pewien czas, po przypadkowym spotkaniu, zostają oni kochankami.
W powieści pojawiają się emigranci z Polski, jako ludzie nie mający pojęcia o szkodliwości palenia papierosów(uff w tym miejscu byłam bardzo oburzona!!, biedni, prowadzący podwójne życie, mający nie najlepsze stosunki z rodziną zostawioną w kraju, jednak zaradni, chociaż działający na granicy prawa, i pracowici.
Można przeczytać.

Na tę powieść trafiłam zupełnie przypadkiem, jako tani dodatek do kobiecego magazynu. Pomyślałam: to będzie całkiem przyjemna lektura do podróży pociągami. Nie pomyliłam się. Choć z początku wydaje się, że jest to zwyczajny obyczaj, jakich wiele na rynku, książka jest skomplikowana oraz trudna w odbiorze, a fabuła wielowarstwowa i to wydarzenie, które jest skrócone na tyle okładki, to zaledwie kropla w oceanie uczuć.

Powieść Tessy Hadley jest podzielona na dwie niemalże równe części. Kiedy zajrzałam na spis treści, spodziewałam się dwóch oddzielnych opowiadań i z taką też myślą skończyłam pierwsze, a po rozpoczęciu drugiego wszystko zaczęło układać się w schludną, logiczną całość.

Na pierwszych stronach zapoznajemy się z Paulem - żonatym pisarzem po czterdziestce, posiadającym dwójkę dzieci z drugiego małżeństwa i dorosłą córkę z pierwszego. Paul już z miejsca wydał mi się bardzo namacalną postacią, chyba za sprawą bogatych opisów dotykających psychikę bohatera. Paul właśnie stracił matkę, która ostatnie lata życia spędziła w domu opieki. Mężczyzna jest zasmucony i rozczarowany, ale wkrótce pojawiają się kolejne problemy: kłótnie z Elise, żoną, a także wiadomość o zniknięciu jego najstarszej córki Pii. Paul postanawia za wszelką cenę znaleźć dwudziestolatkę i sprowadzić ją do domu, ale przy tym musi na nowo zdobyć zaufanie dziewczyny, której nie poświęcał za wiele czasu w przeszłości. Po odnalezieniu Pii okazuje się, że żyje ona z dwójką Polaków w zaniedbanym mieszkaniu i jest już w widocznej ciąży. Czterdziestolatek postanawia na jakiś czas wynieść się z rodzinnego domu na wsi i wspomóc córkę oraz rzekomego ojca nienarodzonego dziecka. Splot wydarzeń w części pierwszej jest zaskakujący, ciekawy, przyciągający jak magnes i obfitujący w osobiste przemyślenia Paula. Kończy się dość niespodziewanie, daje nadzieję oraz sprawia, że chętnie sięga się po drugą część "Bliżej siebie".

Druga połowa książki jest poświęcona chłodnej, wykształconej kobiecie o imieniu Cora. Cora nie ma jeszcze czterdziestu lat, mieszka w odnowionym domu po nieżyjących rodzicach, jest w separacji ze starszym o kilkanaście lat mężem - Robertem.

Tessa Hadley zaskoczyła mnie swoją zręcznością do opisywania wydarzeń z przeszłości i wracania do teraźniejszości. Granice między obiema przestrzeniami się niekiedy zacierają i trzeba czytać naprawdę uważnie. Najpierw jesteśmy przy Corze i Robercie, którzy omawiają szczegóły rozwodu, a później przenosimy się pięć lat wstecz, kiedy małżeństwo jeszcze starało się (bezskutecznie) o ciążę. To wtedy pojawia się również Paul i cała powieść nabiera zupełnie nowego znaczenia. Cora poznaje się z mężczyzną zupełnie przypadkowo, bo podczas podróży pociągiem. Oboje wdają się w pełną fascynacji i uniesień znajomość, choć krótką i zakończoną jednym wielkim rozczarowaniem. Byłoby grzechem zdradzać w opinii więcej istotnych szczegółów.

Jedno jest jednak pewne: warto sięgnąć po tę bardzo dobrą powieść i przekonać się, o co tak naprawdę w niej chodzi. Postacie są żywe i tkwią we mnie do teraz - kilka godzin po zamknięciu książki. "Bliżej siebie" zachęciło mnie również do obyczajów w ogóle. Dlatego z przyjemnością przyznaję tej pozycji siedem gwiazdek.

Nie mogę powiedzieć, że ta książka jest dobra. Nie mogę też powiedzieć, że jest zła. Jest specyficzna, bardzo nierówna, trochę smutna, trochę irytująca. Wymaga kilku chwil refleksji i szybkiego zapomnienia.
Podzielona na dwie części, dwóch bohaterów, dwie historie i jedno wspólne wspomnienie, sprawia że człowiek raz chce się w niej zagłębić, by zaraz zostawić to wszystko. Czyta się płynnie, raz szybciej, raz wolniej, zupełnie jak opowiadane historie. Mam jednak wrażenie, że autorka sama się pogubiła w tym, co chciała osiągnąć i co chciała opowiedzieć. Już lepiej podzieliłaby wszystko na trzy części, byłoby bardziej przejrzyste. Niemniej można przeczytać, tak dla samego siebie.

Czasem ludzie się od siebie oddalają, by ponownie do siebie wrócić. Czy taka "rozłąka" duchowa, emocjonalna spowoduje zaciśnienie więzi, a może nie bedzie już powrotu?

Skomplikowane ludzkie losy, splątane w jednej chwili, po to by się rozdzielić. Dwoje bohaterów dzieli wspólną tajemnicę...Warto!

• Czytadło
  • Rok 2014