Rap. Między Malcolmem X a subkulturą gangową

Okładka książki Rap. Między Malcolmem X a subkulturą gangową Zbigniew Marcin Kowalewski
Okładka książki Rap. Między Malcolmem X a subkulturą gangową
Zbigniew Marcin Kowalewski Wydawnictwo: PWR muzyka
muzyka
PWR
1994-01-01
1994-01-01
rap hip-hop hip hop

Okładka książki Z nieba do Nieba Zbigniew Marcin Kowalewski, Sławomir M. Kozak
Z nieba do Nieba Zbigniew Marcin Kow...
Okładka książki Rewolucja nr 4 Anne Alexander, Gieorgij Chrustalow-Nosar, Brett Clark, John Bellamy Foster, Michel Husson, Zbigniew Marcin Kowalewski, A. Łozowski, Ryszard Nazarewicz, Magdalena Ostrowska, Daniel Podrzycki, Dmitrij Swierczkow-Wwiedienski, Lew Trocki
Rewolucja nr 4 Anne Alexander, Gie...

Fantastyczna monografia o narodzinach i rozwoju rapu.

Fantastyczna monografia o narodzinach i rozwoju rapu.

Krótka,ale znakomita pozycja dla wszystkich miłośników Hip-hopu.Autor opisuje rap jako potężne narzędzie rewolucyjne,uświadamiające ludzi i nawołujące do buntu.Przedstawia on tu postać Malcolma X i jego postulaty,opisuje wpływ Czarnych Panter na ruchy rewolucyjne Afroamerykanów,opisuje nierówności rasowe w USA i sposoby radzenia sobie z nimi opresjonowanych.Opisuje on tutaj wybitną grupę Public Enemy i jej przekaz,pochyla się nad gangsta rapem,historią gangów,muzycje NWA,Ice Cube`a czy też Paris`a.Interesuje się tą tematyką od kilkunastu lat,pochłonąłem tą książkę błyskawicznie i chciałbym więcej pozycji na ten temat.

Polecam każdemu kto interesuję się kulturą Hip-Hop,jest tu trochę o początkach ale główne wątki będą dotyczyły takich tematów jak afrocentryzm czy ruch czarnych panter oraz wpływa takich ludzi jak Malcolm X na kulturę Hip-Hop,choć z drugiej strony też pojawi się temat gangsta rapu.Książkę czyta się przyjemnie,dużo ciekawych rzeczy można się dowiedzieć,autor zrobił kawał dobrej roboty,patrząc też na rok wydania gdzie ta kultura w Polsce dopiero raczkowała.

Bardzo zaangażowana książka, ale co się dziwić patrząc na życiorys autora, to wszystko co robi jest jednym wielkim zaangażowaniem społecznym.
Rap źle pojmowany, stygmatyzuje ludzi kultury hiphopowej, tak samo jak ludzi z kultury punk rocka. To książka generalnie o krzywdzie społecznej, o wykluczeniu i niezrozumieniu intencji działań. O młodych ludziach szukających przestrzeni do godnego życia, w kraju, który uczynił ich niewolnikami. Pokazuje również sylwetkę Malcolma X, radykalnego działacza na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów.

I tak, zaczęło się od polskiego rapu, który zafascynował mnie kilka lat temu, z kolei ten, rodzimy, polski, zrozumiały w całości, zainspirował mnie do poznania całej kultury hip hopu, począwszy od jej korzeni.

Nie jestem do końca pewna, czy na sam początek wdrażania się w te tematy zaczęłam od dobrej pozycji.
Jednak książka Kowalewskiego wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Oczywiście zawierała dużo, naprawdę dużo nazwisk, które (aż wstyd się przyznac) do tej pory były mi obce.

Bardzo spodobało mi się zaangażowanie autora, które było widac praktycznie na każdej stronie. Włożył on dużo trudu i czasu, aby móc udostępnic nam wszelkie cytaty, czy to z różnych zagranicznych magazynów, ksiażek, czy też tłumaczenia fragmentów utworów raperów, wypowiedzi tytułowego Malcolma X i innych osób żyjących w tamtych realiach a mających ogromny wpływ na rozwój rapu, czarnego nacjonalizmu i charakterystycznych dla nich przekonań, idei, które starali się głosic i poszerzac na większą skalę.

Może niektórym nie przypadłaby do gustu ta pozycja, ale ja mam szacunek do jej autora, m.in. za klimat jaki stworzył, potrafił sprytnie i ciekawie połączyc historię z początków subkultury gangowej, problemów Czarnych w Ameryce, potem płynnie pszeszedł na wątek samego rapu, poświęcił nawet czas na kobiecy rap :)

Książka wciągająca i inspirująca. Czytałam i chciałam jeszcze więcej wiedziec, więcej przeczytac, zaczęłam nawet wpisywac w Google terminy i nazwiska których niezbyt rozumiałam. A to chyba świadczy, że ksiażka jest naprawdę dobra.

Mogłabym tak pisac i pisac w nieskończonośc o zaletach książki. O wadach nie napiszę nic, bo poprostu ich nie ma, dla mnie nie istnieją.

Polecam serdecznie, a zainteresowanym udostępniam link do książki online w PDF-ie: http://www.hiphopakademia.com/malcolmx.pdf

Jednak książka Kowalewskiego wywarła na mnie pozytywne...

• Muzyka
  • Moje opinie/ recenzje