Chłopi. Tom 2

Okładka książki Chłopi. Tom 2 Władysław Stanisław Reymont
Okładka książki Chłopi. Tom 2
Władysław Stanisław Reymont Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Ekranizacje: Chłopi (2023) klasyka
klasyka
Państwowy Instytut Wydawniczy
1952-01-01
1952-01-01
830602091X
Ekranizacje:
Chłopi (2023)
chłopi lektóry młoda polska reymont władysław stanisław

Normalnie jak dobry serial. Mroczny, pełen zła i niepewności, codziennych strach i zmagań. Po prostu serial o życiu w społeczeństwie. Ja naprawdę nie wiem dlaczego do tej pory myślałem, że to książka o Borynie i Jagnie, podczas gdy oni naprawdę są tutaj tylko tłem i to wcale nie bardziej widocznym niż inne postaci. Przecież bohaterem tej książki są wszyscy, są nimi Lipce i każdy ich mieszkaniec z osobna. Jakie to jest wspaniałe studium charakterów, wiedzą tylko ci co przebrnęli przez tę cegłę. Mi zajęło to ponad 2,5 miesiąca, ale była to niezwykła uczta dla czytelnicznej duszy. W czasie fast newsu, fast literature i fast info TO JEST antidotum na niepokój i przeróżne fomo na kiju.
Kiedy znajomy powiedział mi, że wraca od czasu do czasu wraca sobie do "Chłopów" pomyślałem: cóż za strata czasu. Byłem wtedy gdzieś w 1/3 całej treści. Teraz? Chcę się stać takim znajomym dla moich znajomych! Pięknie manewruje ta książka wątkami. Wszystko się zazębia, wszystko ma sens. Opisy przyrody nudne? A gdzież tam! To jest sól opowieści. Jeden taki opis to równowartość czasowa kilku tiktoków, ale za to o ile pięknieszy!
Serdecznie zachęcam do wzięcia się za to dzieło, mi pozwoliło zrozumieć za co należy się Nobel. To jedna z niewielu książek, które przeczytałem, które nazwałbym "pełnymi". Tu wszystkiego jest idealnie po trochu i całe jej przesłanie jest piękną opowieścią o ludziach. I o człowieku wśród ludzi.

przepiękny język, bardzo ciekawy przekrój polskiej wsi, fantastyczny lektor - Pan Marek Walczak - zapewnia wiele godzin przyjemnej rozrywki, świetna alternatywa dla tych, którzy nie mogą przebrnąć przez "cegłę" w klasycznej formie

W szkole średniej czytałam fragmenty jako lekturę obowiązkową, ale że niewiele już z nich pamiętałam, postanowiłam teraz, 20 lat później, przeczytać całość i ledwo podołałam. O ile pierwsze dwa tomy jeszcze są całkiem ciekawe i toczy się tam jakaś akcja, to pozostałe dwa są tak nudne, że nie da się ich czytać... Nie dzieje się tam kompletnie nic. Przyznam się szczerze, że niektóre fragmenty po prostu pomijałam, a ostatnie 100 stron tylko przekartkowałam, żeby nie tracić więcej czasu na tę nudną i przygnębiającą lekturę o głupich, zdewociałych, pozbawionych wszelkich zasad moralnych ludziach. To podobno prawdziwy obraz ówczesnej wsi (śmiem podejrzewać, że w niektórych społecznościach do dzisiaj niewiele się zmieniło) i to jest bardzo przygnębiające. Gwara, jaką napisana jest ta powieść, na początku przeszkadza w czytaniu, potem można się do niej przyzwyczaić, ale pod koniec już irytuje. Wiem, że "Chłopi" mają wielu wielbicieli, rozumiem to, w końcu to klasyk polskiej literatury, dzieło nagrodzone Noblem, więc nie byle co, ale ja się od tego "arcydzieła" najzwyczajniej w świecie odbiłam.

Przepiękna książka,ale bardzo smutna

Przepiękna książka,ale bardzo smutna

"Chłopi" to mozaika postaci i popis znakomitego, kwiecistego języka. Książka tętni od emocji i olśniewa społeczno-historycznym tłem z pietyzmem odmalowanym przez autora. Legenda tej monumentalnej powieści jest w pełni zasłużona.

Gdy człowiek przyzwyczai się do ciężkiego języka, ksiażkę czyta się jak najlepszą powieść. Wciąga niesamowicie, losy bohaterów są przejmujące, a sami bohaterowie wielowarstwowi. Część zimowo-przednówkowa przejmuje, a niemoc Hanki - zdradzanej przez męża - sprawia, że dla mnie to Hanka jest najlepszym ukazaniem kobiety wiejskiej XIX wieku.

To jest skandal ze tak wybitna powieść uhonorowana literacką nagrodą Nobla ma średnią ocen nawet nie 7 gdy inne paskudne gnioty mają o wiele większą

Klasyka literatury polskiej nic dodać nic ująć

Klasyka literatury polskiej nic dodać nic ująć

Niełatwa w odbiorze przez język.
Trzeba cierpliwości i odpowiedniego nastawienia.
Niekiedy przynudnawa. Tak się pisało, co poradzić.

Ale warta zapoznania się. W ostatecznym rozrachunku nie żałuję, że znowu po nią sięgnęłam.
Główne wątki są na prawdę ciekawe, a bohaterowie i ich poczynania warci analizy.
Jagna, Antek, Maciej, Mateusz- dobrze było was poznać.
Tylko, że to lektura, która wymaga czasu i dojrzałości.
A tego już wielu brakuje. A młodzieży szkolnej szczególnie.

I jaka radość po skończeniu! :D

Niełatwa w odbiorze przez język.
Trzeba cierpliwości i odpowiedniego nastawienia.
Niekiedy przynudnawa. Tak się pisało, co poradzić.

Jagna, Antek, Maciej, Mateusz- dobrze było was poznać.
Tylko, że...

Nowy film był piękny wizualnie i miał fantastyczną muzykę, ale fabuła została ograniczona do romansu Jagny i Antka (przy czym Jagnę strasznie wybielono),a ten spór o las, to był chyba tylko po to, żeby ubić Borynę, a ten las miał o wiele większe znaczenie dla chłopów. Pominięto też wątek Rocha i szkoły w Lipcach, wątek Szymka Paczesia, nie pamiętam też Kuby, Agaty, Teresy, problemów reszty wsi, nie oddano także tego, jak ci chłopi byli przywiązani do swojej ziemi, jak ważne były dla nich wszelkie święta, jak postrzegali świat i jakie były relacje między nimi... Oczywiście się czepiam, bo nie da się w 2 godz. zmieścić wszystkiego, ale serio - lepiej przeczytać książkę, o wiele więcej się wyniesie. Mój mąż, który nie czytał, a tylko obejrzał ten nowy film, strasznie się pogubił i stwierdził, że fabuła była denna :P A "Chłopi" to prawdziwe dzieło

10 bo nie da się dać 11 lub więcej (niestety). Nie będę oryginalny jeśli chodzi o czas w którym sięgnąłem po Chłopów. Zaraz po tym jak obwieszczono datę premiery nowej wersji filmy, tknęło mnie i sięgnąłem po audiobook oczywiście. Pierwszy rozdział słuchałem trzy razy, bo dwóch pierwszych lektorów mi zupełnie nie podeszło. Szczęśliwie okazało się, że jest wersja czytana przez maestro Krzysztofa Gosztyłę i już wiedziałem, że będzie to niezwykła literacka przygoda.
Chłopów nie da się czytać ot tak, po łebkach, ciągiem, byle by tylko przejść przez treść, obojętnie, dla samej znajomości fabuły. Ilość wątków, informacji, zawartych w opisach szczegółów, bohaterów i wiedzy z tamtego okresu, która w dodatku przedstawiona jest w tak trafny i poetycki wręcz sposób, sprawia, że należy się tą lekturą napawać. Jeść ją pomalutku, łyżkami a nie wielką chochlą. Nie dziwi mnie, że wielu do niej później wraca, bo ilość przysłów, przypowieści, wszelakiej wiedzy, jest tak ogromna, że sam zakupię ją w tradycyjnej formie. Pierwsza jako wydanie kolekcjonerskie i to nie z tą nowoczesną okładką, a jakąś inną, wyjątkową. Drugą zaś „do skatowania”, gdzie pomiędzy kartkami będę przyklejał kolorowe fiszki jako zakładki ważnych stron, a na nich samych zakreślał będę ołówkiem najważniejsze fragmenty.
Ta wielka księga to idealna laurka i przekrój profilu polaków z tamtych lat, który swą charakterystyką odsłania wszelkie cechy charakteru społeczności nie tylko chłopskiej. Ile to razy słuchając marszczyłem czoło, najpierw ze zdziwienia a potem z ciekawości, jak wiele schematów zachowań zachowało się w społeczeństwie do dziś. Szczególnie na moich Kujawach gdzie, odnoszę wrażenie, społeczeństwo obserwując w danych stuleciach swoich sąsiadów, skrzętnie przejęło najgorsze ich cechy. Dzięki Chłopom odkryłem, niczym zasady fizyki kwantowej, dlaczego ludzie wokół mnie są tacy, jacy są. Teraz wiem, że nie ma co szukać w tym logiki, mechanizmu działania, czy podstaw zasad. Trzeba po prostu zaakceptować fakt, że tak jest, bo było tak od dawna.
Często wyrażałem swój podziw, że napisał to człowiek, który był wiecznie pod wpływem alkoholu, na tyle silnie, że nie był w stanie pojechać odebrać nagrody Nobla za to właśnie dzieło. Patrząc na to jak upojenie alkoholem często obezwładnia człowieka, to Reymont był w tym bardzo światły a umysł jego był bystry i przejrzysty. Aż człowiek się zastanawia, jak jeszcze bardziej podniosłe było by to dzieło, gdyby robił to natchniony na trzeźwo.
Czytałem wiele opinii o tym, że to słaba książka, totalnie nie zrozumiała. Owszem będzie taka dla kogoś, kto ma zamknięty umysł i oporny jest na wszelaką wiedzę. Sam musiałem sprawdzać parę rzeczy w internecie, a i szczęśliwie wiele z nich znałem. Wynika to z tego, że nie obce mi są wycieczki po skansenach oraz zagłębianie się w nie tylko ich historię.
Cieszę się też, że udało mi się poznać to dzieło jeszcze przed czterdziestką.

• Lektury
  • Klasyka