Przewodnik ksenofoba. Polacy

Ewa Lipniacka
turystyka, mapy, atlasy 96 str.
The Xenophobe's Guide to The Poles

Finebooks
turystyka, mapy, atlasy
przewodnik ksenofob

Kup książkę

Najbatdziej mnie rośmieszyło zdanie o huraganach w Polsce. Naprawde? ;)

Książeczka bardzo przyjemna, daje pogląd na to jak jesteśmy postrzegani na świecie z naszymi wadami i zaletami. Przyznam, że czytając to wyliczyłam 5 tekstów w podtytułach z którymi w 100% się nie zgadzam, ale w pozostałości tekstów odnajdywałam chociaż pół worka ziarna prawdy :)

Cóż....Miało być lekko, śmiesznie, z humorem i dystansem o Polakach. Ostatecznie wyszedł chyba jednak "Mały przewodnik po historii życia codziennego w PRL-u". Czy to źle? Niekoniecznie, jednak po kolejnym zdaniu z cyklu "Polacy są (wstaw dowolne), ponieważ w ich kraju był komunizm" poczułam delikatnie mówiąc zmęczenie materiału.

Sięgając po nią była zaciekawiona, ale tez miałam obawy. Jakie? A no takie, że skoro pisze o Polakach Polka, to nie będzie widziała naszych dziwactw, bo będa się jej wydawać naturalne. Choć znowu gdy pomyślałam, ze mógłby napisać ktoś, kto Polaków nie zna, po prostu będzie nas oceniać na podstawie jednego przypadku, który akurat na swojej drodze spotkał. Okazało się, że autorką...

Czy naprawdę jesteśmy tak nudni, żeby nie można było o nas pisać z większym humorem? Z niektórymi kwestiami bym się zgodziła, z innymi nie. Najważniejsze jednak, że nie była to lektura, którą przeczytałam z zapartym tchem.

Lekka i żartobliwa książeczka o różnych cechach i przywarach Polaków. Polecam czytać z przymrużeniem oka.

Bardzo zabawna i krótka książka. Idealna na chwilę przerwy, jazdę pociągiem czy autobusem. W bardzo trafny sposób opisuje nasze przywary, przy czym nie jest prześmiewcza, a nawet bym powiedziała pouczająca. Doskonała rozrywka na gorszy dzień. Jednak zbyt wiele w głowie po niej nie pozostaje, bo jak to bywa z lekką wiedzą, łatwo przychodzi i łatwo odchodzi.

Książeczka jest zabawna, wytykająca pewne cechy naszego narodowego charakteru, chwilami wydawała mi się nieco nieaktualna, jakby napisana kilka lat temu, co przy obecnym tempie zmian powoduje, że nie nadąża, ale uśmiałam się przy niej.

Prawda w oczy kole...
Pozycja zabawna, podobnie do innych z tej serii piętnująca wady i zalety narodu.
Czy to wszytko prawda? I tak i nie.
Ta książeczka mogłaby być prawdziwym bestsellerem, zdobyć serca i przechodzić z rąk do rąk. Tak się jednak nie stanie.
Marne 107 stron pobieżnych informacji wydrukowanych dużym drukiem i z powielonymi wytłuszczonym pismem fra...

Czytałem tą książkę jeszcze w latach 90-tych. Ubawiła wówczas mnie bardzo i pozwoliła spojrzeć na polskie zwyczaje oczyma obcokrajowca - właściwie córki polskich emigrantów, co było momentami bardzo trzeźwiące i szczerze zabawne. Obecnie dostępna jest wersja uaktualniona i niestety to uaktualnienie jest dosyć nachalne, na siłę upychane i doklejane do oryginalnej treści, co w mo...

Ewa Lipniacka Przewodnik ksenofoba. Polacy