Opowieści o przetrwaniu

Agencja Autorska
2006-01-01
2006-01-01
Maria Zawadzka-Strączek
tak było naprawdę doświadczenia prawdziwe historie

Nie spodziewałam się zbyt wiele po tej książkę, więc bardzo mnie zaskoczyła. Pozytywnie oczywiście. Kilka fajnych opowieści, które choć czasem nieprawdopodobne wydarzyły się na prawdę. W przyjemnych, lekkich opowiadaniach zagłębiamy się w historie, o których gdzieś tam kiedyś się słyszało. Gdyby wszystkie wydarzenia, np. w szkole były opisywane w ten sposób, nauka i chyba ogólnie świat byłyby zdecydowanie fajniesze.

Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.
Autor opisał w niej historie ludzi znajdujących się na krawędzi życia i śmierci.
Bohaterom tych opowieści udało się ujść z życiem, chociaż tak, jak ich towarzysze mogli przecież zginąć.

Takie doświadczenia, z całą pewnością przewartościowują priorytety i zostawiają trwałe ślady w psychice człowieka.

Wiem o tym, ponieważ sama zaznałam bliskiego spotkania z możliwością utraty życia w wypadku...
Kiedy zajrzysz głęboko w oczy śmierci, nic już później nie jest takim, jakim było wczesniej.

Polecam.

Książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem.

Wiem o tym, ponieważ...

Książka jest podzielona na kilka historii które pozwalają człowiekowi poznać różne oblicza człowieka , różne otoczenia,w różnych sytuacjach.Daję człowiekowi możliwość zastanowienia się co by sam postapił gdyby taka sytuacja się zdarzyła. Książka jest ciekawa , aczkolwiek miało sie wrażenie , że nie które fragmenty są napisane na siłę . Mimo wszystko polecam :)

Autor przedstawia nam kilka historii, w których ludzkie życie zawisło na włosku za sprawą jakiejś nieoczekiwanej katastrofy, czy wypadku (jeśli można w ten sposób określić atak rekina). Przybliżona zostaje nam m.in. historia łodzi podwodnej "Squalus" oraz jej załogi desperacko wyczekującej ratunku z dna oceanu, czy też katastrofy największego sterowca świata - Hindenburga, który podchodząc do lądowania stanął w płomieniach. Ciekawymi historiami, które doczekały się kinowych ekranizacji są bunt na statku "Bounty", czy też nieudana misja Apollo 13. Autor przywołuje również pustynną katastrofę lotniczą, którą przeżył znany wszystkim jako autor "Małego Księcia" - Antoine de Saint-Exupery, a także niewiarygodną wręcz wyprawę Królewskiej Ekspedycji Antarktycznej Ernesta Shackletona. Ta ostatnia zrobiła na mnie zdecydowanie największe wrażenie - niesamowita historia grupy ludzi, którzy po dramatycznej walce o przetrwanie wrócili do domu dopiero po 2 latach!

"Opowieści o przetrwaniu" to jednak tylko taka książka-ciekawostka będąca inspiracją do dalszego zgłębiania poszczególnych tematów. Chcąc np. lepiej poznać historię Pana de Saint-Exupery możemy sięgnąć po jego powieść "Ziemia, planeta ludzi"(co zamierzam uczynić :D),dodatkowo na kanwie wielu przytoczonych tu opowieści powstały filmy dokumentalne i reportaże, także jest w czym wybierać.

Niesamowitym jest z jakich opresji człowiek potrafi wyjść cało. Wielu życie zawdzięcza trzeźwym i logicznym reakcjom, ale też i charyzmatycznym jednostkom - przywódcom, czy w końcu zwykłemu - niezwykłemu szczęściu. Jednak ludzkie życie to istna zagadka. Bo jak to jest, że jednym dane jest przeżyć tak ekstremalne zdarzenia, a inni np. umierają po prostu mdlejąc na ulicy (zawał, wylew). Gdzie tu jakaś logika? Ano nie ma żadnej. Dlatego wniosek nasuwa mi się jeden: trzeba brać z życia garściami, bo nigdy nie wiadomo, która chwila może być ostatnią. I z tą myślą Was zostawię.

1964

Zbiór 10 opowieści o ludziach ludzi, którzy stanęli "oko w oko ze śmiercią". Niezwykłe sploty wydarzeń, niespodziewana pomoc, determinacja w walce o przetrwanie. Dodatkowy walor - napisane przez życie...

Czytałam tą książkę przez jeden dzień. I była naprawdę zniewalająca. Okazuje się, że wcale nie trzeba żyć w światach Sci-Fi, żeby przeżyć coś z innego wymiaru. Ta książka opowiada o skończeniu marudzenia i lenistwa. O walce o jedzenie, którego normalnie by się nie chciało tknąć, o zadowalaniu się naprawdę małą ilością czegokolwiek. O tym, że człowiek wcale nie potrzebuje tyle, ile mu się wydaję, aby był szczęśliwym. ( ups, teraz na wypracowaniu dostałabym już " nadinterpretacje" ale moja nauczycielka od polskeigomusi z tym jakoś żyć ). Opowieść o walce z samym sobą, pokonywaniu własnych ograniczeń i lęków. Stawaniu się silniejszą osobą, dokonywaniu pozornie niemożliwego. Książka trzyma w napięciu i nie pozwala się porzucić czytelnikowi nawet na chwilę. Czytałam ją z zapartym tchem.

• Literatura faktu
  • Cały ten skarb jest MÓJ
  • A pirate's life for me
  • Historie trochę inne
  • Otrzymane w prezencie
  • Moje
  • Literatura Faktu

Dodaj cytat z książki Opowieści o przetrwaniu