Księżniczka Tarakanowa

1987-02-01
1884-01-01
Piotr Fast
Rosja XIX wiek

Jest to powieść historyczna, w treści której autor uwiecznił postać rzekomej, samozwańczej córki carycy Rosji Elżbiety. Opisał ostatnie lata jej życia, kiedy to bezskutecznie zabiegała o uznanie jej pochodzenia. Domagając się swoich praw, z rozkazu carycy Katarzyny II, została schwytana i uwięziona w lochu Twierdzy Pietropawłowskiej, gdzie zmarła na gruźlicę.
Autor splótł z tą historią wątek nieszczęśliwej miłości niejakiego Pawła Koncowa do Iriny Rakitinej. W młodości zakochani zostali rozdzieleni, jednak ostatecznie Koncow już jako lejtnant, chociaż podobno tak bardzo był zakochany, jakoś nie próbuje odnaleźć dziewczyny. Podczas sztormu na statku (w jego mniemaniu w obliczu śmierci),ogranicza się jedynie do wyrzucenia za burtę listu w butelce skierowanego do ukochanej... Listek mirtu gasi ostatnie nadzieje.

W moim odczuciu akcja się rozwleka i momentami treść może nudzić.

Nie polecam:)!

Autor splótł z...

Kolejna historyczna która przypadła mi do gustu... a może to ta miłość do risyjskich pisarzy? ;)

• Powieść historyczna
  • Lit. rosyjska