Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej

Okładka książki Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej Antoni Smuszkiewicz
Okładka książki Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej
Antoni Smuszkiewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: SF [Wydawnictwo Poznańskie] fantasy, science fiction
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
SF [Wydawnictwo Poznańskie]
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
1982-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1982-01-01
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8321003036
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
913
912

Na półkach:

Polskie science-fiction w pigułce. W poszukiwaniu korzeni polskiej fantastyki Antoni Smuszkiewicz sięga aż do XVIII wieku i pierwszych polskich dzieł noszących znamiona fantastyki naukowej, by potem zabrać czytelnika w podróż przez dekady, w których pojawiała się, kształtowała i wyznaczała nowe kierunki twórczość rodzimych pisarzy, specjalizujących się gatunku, jak też i tych, którzy zaliczyli krótki "romans" z science-fiction.

Publikacja bardzo rzeczowa, ale przy tym nieodstręczająca nazbyt akademickim podejściem do zagadnienia. Sporo ciekawych, choć w wielu wypadkach wręcz domagających się rozwinięcia wątków, interpretacji dzieł, ujętych w ramy ciekawych kategorii i konwencji (np. "podróże w czasie", "fantastyka post-katastroficzna", "cudowne wynalazki") i w zasadzie pozbawiona wad synteza tego, co w polskiej fantastyce najlepsze a w każdym razie znaczące i wartościowe.

Podsumowując, niezwykle ambitna publikacja, która stanowić może swoisty drogowskaz dla wszystkich pragnących poznać historię polskiej literatury science-fiction, jej najważniejsze dzieła i ich autorów, oferująca przy tym wiele interesujących spostrzeżeń i interpretacji dzieł i kierunków, w jakich poruszali się twórcy tego gatunku w Polsce. Ponadto znakomita rzecz dla wszystkich, zastanawiających się, co - oprócz twórczości Lema (o którym tu sporo, ale proporcjonalnie niedużo) - warto nadrobić, jeśli chodzi o polskie science-fiction. Polecam!

Polskie science-fiction w pigułce. W poszukiwaniu korzeni polskiej fantastyki Antoni Smuszkiewicz sięga aż do XVIII wieku i pierwszych polskich dzieł noszących znamiona fantastyki naukowej, by potem zabrać czytelnika w podróż przez dekady, w których pojawiała się, kształtowała i wyznaczała nowe kierunki twórczość rodzimych pisarzy, specjalizujących się gatunku, jak też i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , , , , , , ,

Drugie wydanie tej ważnej dla historii polskiej SF książki doznało pewnego uzupełnienia: Profesor Smuszkiewicz poświęcił dodatkowy rozdział na przedstawienie trendów i ważnych pisarek/rzy gatunku po roku 1980. Jest to dodatek bardzo potrzebny, bo właśnie na lata 80-te przypada rozkwit polskiej fantastyki polityczno-socjologicznej. Do tego dochodzi fakt, że po 1990 oblicze polskiej fantastyki zmieniło się nie do poznania.

Ponieważ autor poświęcił powyższym aspektom jedynie jeden rozdział, można mówić zaledwie o skromnym szkicu. Od 1980 minęło już przeszło 40 lat. Historia gatunku w tych tylko ostatnich latach jest na pewno warta całej książki. Jeśli jednak ktoś chce dowiedzieć się czegoś o początkach SF w Polsce, to „Zaczarowana gra” jest dla niego w sam raz.

Drugie wydanie tej ważnej dla historii polskiej SF książki doznało pewnego uzupełnienia: Profesor Smuszkiewicz poświęcił dodatkowy rozdział na przedstawienie trendów i ważnych pisarek/rzy gatunku po roku 1980. Jest to dodatek bardzo potrzebny, bo właśnie na lata 80-te przypada rozkwit polskiej fantastyki polityczno-socjologicznej. Do tego dochodzi fakt, że po 1990 oblicze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
686
40

Na półkach: ,

Pionierskie dzieło poświęcone historii polskiej fantastyki. Każdy, kto chce coś wiedzieć o rodzimej tradycji gatunku, powinien się z tym dziełem zapoznać. Przydałoby się jednak nowe, uzupełnione wydanie.

Pionierskie dzieło poświęcone historii polskiej fantastyki. Każdy, kto chce coś wiedzieć o rodzimej tradycji gatunku, powinien się z tym dziełem zapoznać. Przydałoby się jednak nowe, uzupełnione wydanie.

Pokaż mimo to

avatar
769
167

Na półkach: , , , , ,

Solidne, choć z przyczyn oczywistych nieaktualne

Solidne, choć z przyczyn oczywistych nieaktualne

Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Pierwsze, dziś nadal istotne, ale z oczywistych względów nieaktualne wydanie. Kopalnia wiedzy o początkach polskiej SF.

Pierwsze, dziś nadal istotne, ale z oczywistych względów nieaktualne wydanie. Kopalnia wiedzy o początkach polskiej SF.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    35
  • Chcę przeczytać
    34
  • Posiadam
    23
  • Fantastyka
    6
  • Science fiction
    3
  • Historia
    2
  • Okres międzywojenny
    2
  • Esej/rozprawa/szkic
    2
  • Ulubione
    2
  • Naukowe, popularnonaukowe i pseudonaukowe
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zaczarowana gra. Zarys dziejów polskiej fantastyki naukowej


Podobne książki

Przeczytaj także