The Kid

The Kid
Penguin Books
2003-01-01
2003-01-01

Przerażająca historia dziecka naznaczonego przez rodziców, którzy na to mino nie zasługiwali. W głowie się nie mieści, że instytucje pomocowe nie zareagowały w odpowiednim momencie i bagatelizowały problem. Nie przekonuje mnie argument o innych czasach. Coś takiego nie powinno mieć miejsca. Dobrze, że autor wyszedł z tego bagna i odnalazł szczęście. Oceniając samą książkę (a nie historię) daję 6,5/10.

"Dzieciak" to książka, która poruszyła mnie do głębi. Sama jestem matką i nie wyobrażam sobie nawet w niewielkiej części traktować swojego syna tak, jak traktowany był Kevin.

Mężczyzna opowiada swoją historię. Historię swojego życia. Każde dziecko pragnie miłości, zwłaszcza tej rodzicielskiej, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Kevin jako mały chłopiec nie otrzymał nic od ludzi, którzy powinni otoczyć go miłością i opieką.

Co przydarzyło się Kevinowi, gdy był dzieckiem? Jak traktowany był przez najbliższych? Co przeżywał chłopiec w rodzinnym domu? Co dawało mu wytchnienie od trudnego życia? Czy w szkole odnajdywał ukojenie i odpoczynek? Kto dostrzegał problemy dziecka i wyciągał pomocną dłoń? Na kogo mógł liczyć? Jak Kevin radził sobie na codzień? Jak trudy życia wpłynęły na dalsze życie młodego mężczyzny? Czy Kevin osiągnął cele, postawione sobie jeszcze jako dziecko?

Tak wiele pytań. Po przeczytaniu autopiografii mężczyzny wiem, że jeszcze długo jego historia będzie w mojej głowie. Trudno uwierzyć, że można w taki sposób traktować własne dzieci. Jest to książka, którą czytałam za równo ze łzami w oczach, jak i przerażeniem ściskającym moje serce. Ciężko uwierzyć, że to co musiał przejść autor jako dziecko, musiało trwać tak długo, zanim ktoś zareagował. Czytając opisy scen z codziennego życia chłopca czułam przerażenie i niedowierzanie. Razem z autorem, który wracał do traumatycznych przeżyć odczuwałam jego strach i ból.
Ponieważ autor dużo pisał o swoich emocjach, wydaje mi się, że zrozumiałam, dlaczego dzieci, których życie wygląda podobnie, nie mówią o tym co dzieje się za drzwiami ich domów.

Autobiografia napisana jest prostym językiem. Zawiera dużo opisów emocji, jakie towarzyszyły mężczyźnie od najmłodszych lat jego życia. Niestety głównie negatywnych. Pokazuje, jak trudno jest wyrwać się ze środowiska, w którym się wychowało.

Historia Kevina daje też nadzieję. Nadzieję na wyrwanie się ze złych kręgów. Na pójście właściwą ścieżką i odzyskanie panowania nad własnym życiem. Wystarczy trafić na odpowiednią osobę, która pomoże stanąć na nogi, uwierzyć w siebie i dać nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

To książka, którą powinien przeczytać nie tylko każdy rodzic, ale po prostu każdy. Jest to straszna historia, dająca jednak nadzieję i pokazująca, że każdy może osiągnąć to o czym marzy, osiągnąć sukces i uwierzyć w siebie.

Historia przerażająca,smutna o chłopcu Kevinie,który był bity,maltretowany przez swoich biologicznych rodziców przeszedł piekło,które mu zgotowali,nie był kochany przez nich,odrzucany.
Nie interesowała się opieka społeczna chłopcem.
Serce mi się kraje,jaką wielką krzywdę rodzice wyrządzili własnemu dziecku,zadali cierpienie.
To potwory nie ludzie,pozbawieni ludzkich uczuć.
Książka życiowa,bardzo wzruszająca,wzruszyłam się bardzo przy niej.

Nie interesowała się opieka społeczna chłopcem.
To potwory nie ludzie,pozbawieni ludzkich...

Historia chłopca, który przeżył koszmar dzieciństwa. Autor świetnie pokazał również, jak ważne jest, aby dziecko, nastolatek miał choćby jedną odpowiednią osobę, którą może podziwiać, która powie mu co jest w życiu ważne, która będzie wsparciem.

Poruszająca, prawdziwa historia. Jednak chwilami przytłaczająca.

Poruszająca, prawdziwa historia. Jednak chwilami przytłaczająca.

Wstrząsające wspomnienia z dzieciństwa opisane przez dorosłego już mężczyznę. Autor wychował się w dysfunkcyjnej rodzinie, gdzie przemoc i głód były na porządku dziennym. Wiele razy irytowało mnie podejście opieki społecznej, często w czasie lektury zadawałam sobie pytania od czego ona jest, jak mogli się tak dać zmanipulować. Chociaż daleko szukać nie trzeba, często w naszym otoczeniu można spojrzeć, że są zatrudnieni nieodpowiedni ludzie na takich stanowiskach.

W książce poznaje się jak Kevin znosił brutalne traktowanie rodziców oraz jak próbował żyć normalnie, mimo tego, że życie wielokrotnie rzucało mu przysłowiowe kłody pod nogi. Historia Kevina bardzo mnie poruszyła, pokazała, że mimo trudności nie należy się poddawać tylko dalej próbować i wierzyć, że jutro nadejdzie lepszy dzień. Książka doczekała się ekranizacji, jednak odczekam zanim ją zobaczę, bo po lekturze boję się co mogę zobaczyć na ekranie.

Na półkach: , , , , , ,

Historia napisana przez samo życie. Trudne dzieciństwo chłopca z patologicznej rodziny. Ciężko przejść obok niej bez zadumy.
Pytań, gdzie byli Ci wszyscy sąsiedzi, nauczyciele, pracownicy opieki społecznej - osoby od których należy oczekiwać wsparcia, dobrego słowa, a w końcu realnych form pomocy.
Kolejny życiorys młodego, wrażliwego człowieka poddany całkowitemu wykolejeniu. Szczere spojrzenie Kevina na własne doświadczenia.

Pomimo tego, iż lektura oscyluje w ciężkie, bolesne przeżycia, czyta się ją jednym tchem. Pisana w narracji jednoosobowej jest łatwa i prosta w odbiorze. Warta przecztania. Los bowiem rozdaje różne katy w życiu.

Kolejny życiorys młodego, wrażliwego człowieka poddany całkowitemu...

Lekko napisana o bardzo trudnych przeżyciach. Historia jest wzruszająca i budująca, ale momentami tak wstrząsająca (szczególnie dla kogoś, kto też jest rodzicem),że aż chce się przerwać lekturę i krzyknąć z bezsilności!

Wstrząsająca książka. Przedstawione w niej wydarzenia są, niestety, prawdziwe, co jeszcze bardziej przeraża i przygnębia.

momentami az ciarki przechodzily po plecach :(

momentami az ciarki przechodzily po plecach :(