Okrążmy świat raz jeszcze. Przygód część druga

Okładka książki Okrążmy świat raz jeszcze. Przygód część druga Tadeusz Perkitny
Okładka książki Okrążmy świat raz jeszcze. Przygód część druga
Tadeusz Perkitny Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Obieżyświat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Obieżyświat
Prószyński i S-ka
1994-06-25
1994-06-25
podróż dookoła świata

8,5/10

8,5/10

Druga część niezwykłej podróży dwóch Polaków dookoła świata. Dobrze napisane, rewelacyjny materiał zdjęciowy, Właśnie fotografie stanowią największy skarb tych książek odkrywając nieznany nam świat lat 20-tych.
Książka nierówna. Szkoda, że autor pominął jeden z etapów wyprawy - za to są z niego zdjęcia (?). Za to epizod azjatycki za bardzo rozciągnięty. Stąd niższa ocena. Tym niemniej warto przeczytać.

Druga, świetna historia Tadeusza Perkitnego. Mnóstwo zabawnych a za razem strasznych przygód dwóch przyjaciół. Niesamowite jak na tamte czasy, po prostu niesamowite!
Dzisiaj, mało kto porwałby się na taką wyprawę z tak zerowym ekwipunkiem i takim samochodem, do którego mieli chyba więcej serca niż do czegokolwiek innego. Szacunek!

Na półkach: , , , , , , ,

Czy jest ktoś, kto ocenił źle "Okrążmy świat raz jeszcze"? Chyba nie. Przynajmniej na tym portalu. I nic w tym dziwnego, bo tej książki ocenić źle po prostu się nie da!
Genialne połączenie dzikiej radości świata, fascynujących przygód i przedniego poczucia humoru powoduje, że literatura ta wciąga bardziej niż najlepsza książka przygodowa i że jest to najlepsza z najlepszych rzecz podróżnicza.

Na tle innych wypocin podróżniczych "Okrążmy świat" tym się wyróżnia, że młode nasze zuchy wyruszają bez pieniędzy, więc co za tym idzie zmuszone są w czasie podróży dookoła świata podejmować zatrudnienie. Dzięki temu czytelnik ma okazję poznawać fascynujący, bezpowrotnie już miniony, tropikalny świat kolonialny - głębiej niż tylko z perspektywy podróżnika. I tak np. w części dotyczącej Indochin podróżnicy nasi najpierw, słaniając się już z głodu, szukają pracy, potem przechodzą rozmowy kwalifikacyjne w przebogatych pałacach panów kolonialnych, a potem pracują z tubylcami w dżungli.

Poza niewątpliwymi wartościami odkrywczymi mamy tu mnóstwo przezabawnych sytuacji i dialogów z tubylcami oraz wyciskających łzy śmiechu sprzeczek pomiędzy przyjaciółmi. Nie ma jednej strony, która nie bawi albo nie wzrusza, albo nie zadziwia!

Zaletą jest to, że autor - po cenzurze kolegi - wyrzucił z książki to wszystko, co było mniej zabawne, nużące i co jedynie stanowiło zwykły zapis drogi. Dzięki temu nie mamy tutaj fragmentów nudnych i pobieżnych. Całość trzyma równy, fascynujący poziom, ponieważ książka nie jest drobiazgowym zapisem wszystkiego, ale składa się jedynie z najciekawszych i najbardziej fascynujących wątków podróży.

Książkę gorąco polecam, albowiem prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie, żeby można było być z niej niezadowolonym.

Ja czytanie zaczęłam od tomu II, więc na szczęście przede mną jeszcze tom I (w bibliotece zgubili tom I, a zatem dotarcie do niego chwilę mi zajmie). Jak dobrze, że jeszcze mam zatem nadzieję na dalszą część tych wspaniałych przygód (choć nie sądzę, żeby coś przebiło Indochiny, które sam autor uważa za najpiękniejszą i najbardziej wzruszającą część podróży).

Drugi tom opowieści o dwóch szalonych chłopakach podróżujących dookoła świata pod koniec lat 20. ubiegłego wieku - i równie fantastyczny, co pierwszy. Znów się uśmiałam, bo styl Tadeusza Perkitnego jest przezabawny, i znów zachwyciłam się odwagą jego i Leona oraz ich zdolnością do pakowania się w tarapaty i wychodzenia z nich obronną ręką. Bardzo ciekawe są też opisy Indochin Francuskich i kolonialnych realiów zarówno tam, jak i w Afryce. Zakończenie bardzo mnie wzruszyło. Wspaniałe jest to, że przyjaźń Tadeusza i Leona przetrwała tyle lat. Oboje przeżyli swoje życia pięknie i wartościowo, a tej zwariowanej przygody z młodości można im tylko pozazdrościć!

Książka genialna, zazdroszczę bohaterom przyjaźni, przygód i odwagi. Mam nadzieję, że zainspiruje mnie to do czegoś.

Druga część równie dobra jak pierwsza. Niesamowicie wciąga.
Nie żałuję ani trochę, że zacząłem czytać książki podróżnicze :) Polecam!

Druga część równie dobra jak pierwsza. Niesamowicie wciąga.
Nie żałuję ani trochę, że zacząłem czytać książki podróżnicze :) Polecam!

Piękna książka. O niesamowitej odwadze, szaleństwie, szczęściu, świecie... I to takim, którego już nie ma i który ciężko uwierzyć, że istniał nie tak dawno.

Ale dla mnie to książka przede wszystkim o przyjaźni. Zdążyłem i ja się zaprzyjaźnić z Leonem i Tadeuszem. przyjaźń jakiej można zazdrościć. Na całe życie. Koniec książki niezwykle wzruszający.

No i te opisy: opisanie 'dzikich' Radejców po wyjeździe Tadeusza; podróży murzyńskich niewolników.

Do tego piękny język i wybuchowy humor. Książka o olbrzymiej wartości!

No i te opisy: opisanie...

Klasyka literatury podróżniczej. Część druga podobała mi się nawet bardziej. Aż do świetnego finału.
No i genialne wydanie Zysk i S-ka w ramach serii 'Podróże Retro'. Pięknie oprawione, świetny papier, mnóstwo archiwalnych fotografii.

• Podróżnicze
  • Podróże
  • 2015

Tadeusz Perkitny Okrążmy świat raz jeszcze. Oko w oko z przygodą, część II Zobacz więcej