Okrążmy świat raz jeszcze. Przygód część pierwsza

Okładka książki Okrążmy świat raz jeszcze. Przygód część pierwsza Tadeusz Perkitny
Okładka książki Okrążmy świat raz jeszcze. Przygód część pierwsza
Tadeusz Perkitny Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Obieżyświat literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Obieżyświat
Prószyński i S-ka
1994-01-01
1994-01-01
podróż dookoła świata

Szkoda, że nie ma jeszcze ebooka.

Szkoda, że nie ma jeszcze ebooka.

Godna polecenia relacja z podróży dookoła świata sprzed ....niemal 100 lat. W tamtych czasach podróżowanie było relatywnie droższe niż dziś, praca fizyczna gorzej płatna, wybór środków transportu nieporównanie uboższy...a jednak się dało. Czapki z głów dla panów Leona i Tomasza!

Trochę żartobliwie i z humorem ale ciekawie opowiedziana historia o podróży !

Trochę żartobliwie i z humorem ale ciekawie opowiedziana historia o podróży !

Bardzo urzekająca opowieść o wspólnej wyprawie przez świat zorganizowanej przez dwóch przyjaciół. Cóż za koncept: wybrać się w podróż życia. Jeszcze za młodu, kiedy zdrowie dopisuje, a codzienne obowiązki jeszcze nie krzyczą, nie przywiązują do miejsca. W dodatku wyprawa przeprowadzona w czasach II Rzeczypospolitej i bez solidnego zaplecza finansowego. Podjęta z wiarą, że wszędzie znajdzie się miejsce utrzymania, na wszystko da się zarobić pracą własnych rąk.
Czytałem i… zazdrościłem. Pomysłu, witalności, poczucia humoru, niełatwej sztuki radzenia sobie w życiu. I tego, że sam po zakończonych studiach nie zdecydowałem się na samodzielne poznanie świata. Ot, tak samemu, na własną rękę, przed siebie, w dal. Bo nie warto tego odkładać na przyszłość. Można bowiem gorzko żałować własnego zawahania.
Jedna z cieplejszych książek podróżniczych, jaką czytałem. Pisana ze swadą, ładnym językiem. Jeżeli dodamy do tego niezwykle ładną edycję – twarda oprawa, płócienny grzbiet i bardzo ładny druk – to nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Szczerze polecam.

Historia z pozoru banalna. Dwóch młodych ludzi po studiach postanawia zwiedzić świat. Historia jakich wiele, Jadą do Szwecji by tam pracować i zarobić na kolejny etap podróży.
Przez kolejne kraje trafiają do Ameryki Południowej.
I wszystko byłoby banalne gdyby nie to, że podróż rozpoczyna się w roku 1926. W czasach bez komputerów, komórek, bez gps-a, wędrują przez dżunglę, selwę, step, pampasy i wszędzie spotykają Polaków. Ta książka to wspaniały zapis niezwykłych losów XIX i XX- wiecznych emigrantów. Spotykamy tam typowych Polaków z niezwykłym sercem pomagającym "kumotrom". Świetny opis społeczności na obczyźnie - tych, którym się udało i tych, którzy przegrali.
Wszystko na tle niezwykłej przyrody i krajobrazów.
Książkę czyta się bardzo przyjemnie, ja robiłem to z atlasem i aplikacją Google Maps, które pomagają nam docenić niezwykłość tej przygody.

Przez kolejne kraje trafiają do Ameryki Południowej.

Dobrze napisana książka pokazująca, że nawet w czasach dwudziestolecia międzywojennego podróże po całym świecie były możliwe i przy okazji zupełnie inne niż teraz. Język co prawda różni się od używanego w obecnych czasach, ale to nadaje dodatkowego charakteru i oryginalności. Autor w ciekawy sposób opisuje przygody swoje oraz swojego kompana, Leona. Całość zwieńczają oryginalne zdjęcia wykonane przez głównych bohaterów.

Super książka!!! Klasyka podróżnicza i jednocześnie przygoda studencka dwóch przyszłych naukowców :)

Najpierw było wydanie "Iskier" z 1979 roku, które ukazało się w serii "Naokoło świata" (seria, nawiasem mówiąc, znakomita, choć oczywiście wyszło w niej i trochę "chłamu", jak to w komunie). Ale egzemplarz się "sczytał" (inna sprawa, że pod koniec lat 70. i na początku 80. pod względem edytorskim jakość wydawanych książek nie była najlepsza, więc wiele nie trzeba było),kiedy więc pojawiło się nowe wydanie...
"Okrążmy świat raz jeszcze" jest książką znakomitą, a miejscami... do dziś aktualną, zwłaszcza jak ktoś przemierzał drogę między Częstochową a Poznaniem:
„Kilkanaście kilometrów przed Częstochową pada dość smutny afrykańsko-europejski rekord. Między Casablancą a miastem stołecznym Poznaniem tutaj przed Częstochową właśnie pojawiają się pod nami najgorsze wyboje, kamienie i dziury! (…) droga ze wszystkich, niestety, najgorsza…”. ("Okrążmy świat raz jeszcze", T. Perkitny)

Książka bardzo dobra, szczególnie spodoba się wszystkim miłośnikom przygód tych dużych i tych małych. Ciekawie jest cofnąć się w czasie o 100 lat i przyjrzeć się przygodą tak niewiarygodnym a jednak prawdzimwym dwóch obieżyświatów.

8,5/10

8,5/10

• Podróżnicze
  • Podróże
  • Literatura podróżnicza
  • 2015

Tadeusz Perkitny Okrążmy świat raz jeszcze. Ruszamy po przygodę, część I Zobacz więcej