Joey Pigza połknął klucz

2003-01-01
8389351951
Ewa Westwalewicz-Mogilska
joey pigza klucz połknął ADHD

Okładka książki Half-Minute Horrors Nadia Aguiar, Matthew Tobin Anderson, Katherine Alice Applegate, Margaret Atwood, Holly Black, Pseudonymous Bosch, Libba Bray, Lisa Brown, Ellis Carson, Cassandra Clare, Michael Connelly, Mark Crilley, Joseph Delaney, Dan Ehrenhaft, Neil Gaiman, Jack Gantos, Edward Irving Wortis, Lauren Myracle, James Patterson, Lemony Snicket, Jerry Spinelli, R.L. Stine
Half-Minute Ho... Nadia Aguiar, Matth...

No i czego człowiek może się spodziewać po takiej okładce z takim tytułem? Uroczy chłopczyk, do tego adnotacja o oszałamiających przygodach – no jak nic coś w stylu Mikołajka, prawda? Ja tą książką zarobiłam taką fangę prosto w żołądek, że aż mnie skręciło. I dobrze mi tak – raz, że nie ocenia się książki po okładce, dwa – że to naprawdę dobra i potrzebna książka.

Wiecie, jak to jest, gdy ani chwili nie możecie usiedzieć w spokoju? Nogi chcą biegać, ręce nie mogą być bezczynne, a w głowie fruwa rój bzyczących pszczół? Ja nie mam zielnego pojęcia. Nawet jako dziecko nie miałam problemów z zajęciem się sobą. Posadzona na jednym miejscu z jakąkolwiek zabawką, którą można było składać i rozkładać, zostawałam tam, dopóki rodzice nie zdecydowali inaczej, choćby się dokoła waliło i paliło. Gdy nauczyłam się czytać, książki pochłaniały mnie do tego stopnia, że groźba odebrania lektury była jednym z lepszych motywatorów wykonywania rodzicielskich poleceń. Siedzenie 45 minut w szkolnej ławce bez kręcenia się? Proszę bardzo, żaden problem. Nie to, żebym nie lubiła powydurniać się, ale każda aktywność miała swój czas. A jeśli miałam być spokojna, byłam spokojna. Dlatego rzeczywistość głównego bohatera i narratora książki Jacka Gantosa to dla mnie coś absolutnie niezrozumiałego.

Joey cierpi na zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Ma problemy z koncentracją, jest nerwusem i do tego ma niebywały wręcz talent do popadania w kłopoty. Dopóki działają jego lekarstwa jest dobrze, ale gdy pigułki nie mają już na niego wpływu – no cóż, zaczyna się ostra jazda bez trzymanki, która z reguły kończy się źle do Joey’a, a czasem i dla innych. Nie, to nie jest tak, że Joey jest złym dzieckiem. On jest bardzo dobrym chłopcem o złotym serduszku, który po prostu sam nie umie sobie poradzić ze swoimi problemami, a jego sytuacja rodzinna na pewno mu w tym nie pomaga.

„Joey Pigza połknął klucz” to malutka książeczka o wielkiej sile rażenie. Wygląda jak historyjka dla dzieci, ale myślę, że to głównie dorośli powinni ją przeczytać w pierwszej kolejności. Naprawdę daje do myślenia!

Wiecie,...

to było gówno, rip podstawówka