Stal nie przemija

Okładka książki Stal nie przemija Richard Morgan
Okładka książki Stal nie przemija
Richard Morgan Wydawnictwo: ISA Cykl: A Land Fit for Heroes (tom 1) fantasy, science fiction
A Land Fit for Heroes (tom 1)
The Steel Remains
ISA
2011-11-25
2011-11-25
2008-08-07
Przemysław Bieliński
fantastyka fantasy

Okładka książki Czarna Wdowa. Powrót do domu Richard Morgan, Goran Parlov, Sean Phillips, Bill Sienkiewicz
Czarna Wdowa. ... Richard Morgan, Gor...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 24, September 2008 Neil Clarke, Jason B. Jones, Alethea Kontis, Richard Morgan, Cat Rambo, Sean Wallace, Eric M. Witchey
Clarkesworld M... Neil Clarke, Jason ...

Dobre mroczne fantasy pełne krwi i latających flaków. Szkoda że w Polsce wyszedł tylko pierwszy tom tego cyklu.

Solidne fantasy, z dynamiczną akcją i niesztampowymi bohaterami, których autor obficie obsypuje przymiotami zarezerwowanymi w innych powieściach dla złoczyńców. Trzy zupełnie niezależne historie splatają się przed epickim finałem, chociaż Ringil zaplątuje się w machinacje przeciwników zupełnie przypadkiem, a rola Egara dlą głównego wątku sprowadza się do jedej sceny, gdzie też pojawia przypadkiem.
Warto przeczytać chociażby dla sposobu w jaki Morgan opisuje bohaterów - zamiast przymiotników przywołuje całe sceny, które przybliżają czytelnikowi jak postaci myślą i działają.

Plusy : dzięki tej książce poszerzyłam wiedzę o LGBT, homoseksualizm w odniesieniu do kosmitów nie ma dla mnie tajemnic, szybka akcja , super sceny walki, bezkompromisowy bohater. Z minusòw tylko motyw poszukiwania kuzynki jest kiepski przez co brakło mi motywacji.

Nie jest to zła książka. Charakteryzuje się ciekawym światem i mocnymi postaciami. Autor przesadził jednak z realnością scen erotycznych zagłębiając się w "mokre" szczegóły, co biorąc pod uwagę że główny bohater jest homoseksualistą może powodować u niektórych uczucie niesmaku. Generalnie nie polecam.

Ten świat, choć fantasy, jest tak podobny o naszego w swoim okrucieństwie i dwuznaczności moralnej, że to aż boli. Ringil, Archeth, Egar muszą walczyć o zachowanie człowieczeństwa, a odruchy współczucia i empatii są jak diamenty błyszczące w stercie gnoju.
Mimo ciężkiego wydźwięku, nie brakuje tu świetnego humoru. Powieść jest mocno wciągająca, pełna błyskotliwych dialogów, charakternych postaci, a sam świat niebanalny i mięsisty. "Stal nie przemija" to odważna powieść dla odważnych czytelników. Jestem pod wrażeniem.

PS Myślę, że spokojnie można czytać ten tom mimo braku kolejnych części w polskim tłumaczeniu (ISA shame on you). Znaczące wątki zostają zamknięte, a tajemnice wyjaśnione.

Na półkach: , , , , , , , ,

re-read 26/2/2017
a) Takeshi Kovacs na koniec "Upadłych aniołów", drugiej części swojej trylogii (trzeciej jeszcze nie przeczytałam, więc nie wiem),nie był jeszcze aż takim złamanym człowiekiem jak Ringil Eskiath pod koniec pierwszego tomu swojej, mimo że, no wiecie, Takeshi? Eskiath?
b) Fantasy ale z fantastycznonaukowymi aluzjami; Ringil i inni może i funkcjonują w świecie miecza i magii, ale chcąc nie chcąc zdarza im się podróżować między wymiarami (równoległymi wszechświatami?) czy też walczyć z potworami będącymi, rzecz jasna, wynikiem inżynierii genetycznej.
c) Bogowie są prawdziwi; równie prawdziwi przynajmniej co statki kosmiczne.
d) "Egar popatrzył po twarzach zebranych i wzruszył ramionami. - Trzymam z pedałem - rzucił." (362) Rozumiem aż za dobrze, Egar...
e) z JAKIEGOŚ POWODU (prawdopodobnie klątwy, przeznaczenia lub - o zgrozo - poprzedniego punktu) dwie kolejne części niewydane w Polsce.

re-read 26/2/2017

Wielkie zaskoczenie. Mroczna, brudna, brutalna. Genialny główny bohater, który MA jakąś psychikę i osobowość. Autor nie boi się szokować i pisać o rzeczach niełatwych i trudnych, ale przez to prawdziwych. Morgan wplata w treść wiele wątków, które pojawiają sie też w jego innych książkach - o człowieku, jego naturze, pociągu dl zła, seksualnosci. Warto.

W porównaniu do rodzimych powieści z tego gatunku - wypada blado. Mimo to, jest to kawałek solidnego fantasy, z oryginalnym światem i wyrazistymi postaciami. Dodatkowy plus za dwie całkiem zgrabne, a przynajmniej nie tragiczne, sceny seksu homo.

Doskonała i jednocześnie oryginalna książka fantasy. Tak jak w opisie brutalna, mroczna i bezpośrednia, z nieszablonowym głównym bohaterem i osadzona w dobrze przemyślanym i barwnie przedstawionym świecie. Polecam.
---
www.bkeeper.pl

---
www.bkeeper.pl

Mroczna i brutalna. Początek książki jest znakomity, niestety dalej jest sporo gorzej i mamy do czynienia z jedynie niezłym fantasy (na szczęście z dużą ilością krwi, flaków i seksu). Szkoda w Polsce wydano jedynie pierwszy tom...

• Papier
  • A Land Fit for Heroes
  • LGBT <3

Dodaj cytat z książki Stal nie przemija