Prawo ludności

Okładka książki Prawo ludności Thomas Robert Malthus
Okładka książki Prawo ludności
Thomas Robert Malthus Wydawnictwo: De Agostini, Ediciones Altaya Polska Seria: Arcydzieła Wielkich Myślicieli nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Arcydzieła Wielkich Myślicieli
An essay on the principle of population
De Agostini, Ediciones Altaya Polska
2003-01-01
2003-01-01
K. Stein
maltuzjanizm

Prawo ludów jest niesamowicie frustrującą książką w lekturze, ale też w ocenianiu. Z jednej strony mowa o pracy bardzo istotnej, bo będącej pierwszą teorią demograficzną, próbującą analizować konsekwencje rosnącego przyrostu naturalnego. I za to jak najbardziej zasługuje autor na pochwały, gdyż do tej pory nikt nie myślał o badaniu przyrostu naturalnego, a jest to istotny aspekt prowadzenia polityki społecznej. Niesamowicie ważny był wpływ poglądów Malthusa na poglądy Darwina i jego teorię ewolucji.

Z drugiej mówimy o analizie dosyć uproszczonej, której precyzyjność jest dyskusyjna (analiza może dotyczyć tylko niesamowicie biednych państw np. Etiopii, a i one przełamują ten schemat obecnie). Autor nie przewidział tego że ludzie są zdolni zwiększyć stanowczo produkcję żywności (co punktował Marks),czy tego że wraz ze wzrostem dobrobytu materialnego przyrost materialny będzie nawet ujemny. Powinniśmy być tego świadomi gdy krytykuje się granice jego teorii.
W tekście zawarte są również fragmenty o polityce społecznej. Ciężko jednak je chwalić, ze względu na niesamowicie nieetyczne podejście do biedy. Ktoś mógłby argumentować przeciwko mnie, że niesłusznie oceniam poglądy XVIII wiecznego klerykała z perspektywy współczesnej. Jednak taka krytyka nie jest trafna z kilku powodów. Po pierwsze, przemyślenia społeczno-etyczne stanowią połowę tejże książki i tym samym stanowią istotny człon argumentacji autora. Po drugie, nawet w tamtych czasach praca była w podobny do mnie sposób krytykowana (szczególnie tutaj trafna była krytyka marksistowska i Williama Godwina),więc nie można go bronić historycznym relatywizmem (który jest infantylną pozycją w mojej opinii). Trzecią kwestią jest to, że argumentacja Malthusa przeciwko polityce społecznej była ewidentnie niespójna (napędzana w dużym stopniu przez radykalne podejście do etyki protestanckiej).
Z jednej strony krytykuje pomoc publiczną, uznając ją za nieefektywną i wywołującą większe problemy. Z drugiej popiera prywatną filantropię która defacto realizowała by identyczną funkcję.

Czyni to lekturę tejże książki niesamowicie frustrującą i nawet gdy można było znaleźć ciekawe fragmenty (np. pojedynczy o umyśle czy o samej metodologii/założeniach),to od razu przyćmiły je gorsze, których nie da się ignorować (szczególnie apologetyka mająca na celu rozwiązać wynikający z tej analizy problem zła). Mimo to pozycję tą po prostu trzeba znać, nieważne co się o niej osobiście sądzi.
Nadal ma ona szczególny wpływ na politykę demograficzną w postaci neomaltuzjanizmu (warto tu przywołać raport Klubu Rzymskiego z 1972 roku czy raport dla byłego Prezydenta USA Jimmy'ego Cartera "Global 2000", które dochodziły do podobnych wniosków, co w XVIII wieku Thomas Malthus).

Thomas Malthus (ur. 14 lutego 1766, Surrey - zm. 23 grudnia 1834, Bath) – ekonomista angielski, duchowny anglikański, który prowadził badania z pogranicza ekonomii i socjologii. Zajmował się teorią ludności oraz problemami płac i pieniądza. W 1805 roku został pierwszym w Anglii profesorem ekonomii politycznej. Malthus zwrócił uwagę na korelacje zachodzące pomiędzy przyrostem ludności, a poziomem zamożności społeczeństwa, upatrując we wzroście demograficznym zagrożenie, prowadzące nieuchronnie do klęski głodu oraz nędzy. Wychodząc z tego założenia przeciwstawiał się wszelkiej pomocy materialnej na rzecz ubogich warstw społecznych w Anglii. Był również skrajnym przeciwnikiem egalitaryzmu twierdząc, że równość spowoduje jeszcze większy przyrost naturalny, prowadzący do klęski głodu.

Thomas Malthus jest autorem studiowanej do dziś książki "Prawo Ludności" której pierwsze wydanie wyszło w 1798 roku. Polskie tłumaczenie jak podaje profesor Adam Krzyżanowski (O ile mi wiadomo to dzieło Malthusa nie było jeszcze tłumaczone na język polski st.47 - wstęp). Ukazało się w 1925 roku nakładem wydawnictwa Gebethner i Wolff.

Wstęp: Adam Krzyżanowski

St. 20 "W latach 1841 - 1850 mężczyźni żyli przeciętnie 34,6 a kobiety 38,3 lat a już w latach 1920 - 1922 było to odpowiednio 53,8 i 59,1 lat". St. 29 J.S. Mill: Liczna gromadka dzieci będzie uważana za hańbę.

Prawo Ludności - twierdzenie: "Według Malthusa skoro liczba ludności rośnie w postępie geometrycznym, a produkcja żywności – w arytmetycznym to nieunikniony jest stan przeludnienia."

St. 58 Ludność rośnie w tempie geometrycznym (wyjaśnienie). St. 61 Malthus: "W wypadku braku przeszkód liczba ludności podwaja się co 25 lat". St. 74 Malthus: "Zwiększenie wydatków na ubogich nie poprawi ich losu".

Wznowienie wyszło w 1803 roku - trochę pod inną nazwą.

Pełen opis ze zdjęciami na blogu:

• 📊 Ekonomia - chcę przeczytać
  • Szukam
  • Wishful Thinking
  • Ekonomia

Dodaj cytat z książki Prawo ludności