Tolkien on Fairy-Stories

HarperCollins
2008-01-01
2008-01-01
tolkienistyka tolkien

"Fantazjowanie, to naturalne ludzkie prawo i umiejętność."
I rzeczywiście fantazjować, to dla człowieka niemalże jak oddychać. Dlatego też bajki mają taką moc, wagę i użyteczność. Mogą być lekarstwem na wszelkie zło. Potrafią trafnie diagnozować choroby rzeczywistości...

Tak sobie myślę, że Tolkien był czarodziejem. Czarował słowem, historiami, legendami, niesamowitymi światami. Ten krótki esej, jest o tworzeniu baśni, bajek, cudownych opowieści - czyli jest o tym, w czym Tolkien był mistrzem, więc i temat potraktowany jest tutaj po mistrzowsku.
Zawsze uważałam, że baśnie są czymś dla człowieka niezbędnym i mu przynależnym. Ta możliwość ucieczki od codzienności, a raczej tłumaczenia codzienności w niecodzienny sposób - to każdemu pomaga, to pociesza, podnosi na duchu.
Warto zapoznać się z tym tekstem. Zadowolony powinien być każdy, i ten co z bajkami ma nie po drodze (jeśli to w ogóle jest możliwe),i ten co kocha fantastyczne bajania, a nawet ten, co nie ma na ten temat zdania.
8/10 Dajcie się porwać elfom, wróżkom i przygodzie... a może zwyczajnie posłuchajcie mądrego człowieka.

"Fantazjowanie, to naturalne ludzkie prawo i umiejętność."

"On Fairy-stories" ukazuje Tolkiena jako twórcę świadomego, który w swoich utworach umiejętnie wykorzystywał teoretyczną wiedzę o wpływie baśni i bajek na życie człowieka. Polecam osobom, które chciałyby poznać historię baśni od kuchni.

• Nie oddam
  • W innym języku (Chcę przeczytać)
  • Inglisz

Dodaj cytat z książki Tolkien on Fairy-Stories