Zdobywcy północnego Atlantyku

Okładka książki Zdobywcy północnego Atlantyku Przemysław Urbańczyk
Okładka książki Zdobywcy północnego Atlantyku
Przemysław Urbańczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego historia
296 str. 4 godz. 56 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
296
Czas czytania
4 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
8322924054
Tagi:
odkrycia geograficzne
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
182
71

Na półkach:

Napisana ładnym językiem ciekawa książka. Treściowo to raczej dla koneserów tematu, ciekaw świeżego spojrzenia prof. Urbańczyka, tutaj głównie w zakresie architektury darniowej i powiązań ze Słowianami. Ja bym początkujących w temacie Wikingów odesłał raczej do bardziej gruntownych i uschematyzowanych prac.

Napisana ładnym językiem ciekawa książka. Treściowo to raczej dla koneserów tematu, ciekaw świeżego spojrzenia prof. Urbańczyka, tutaj głównie w zakresie architektury darniowej i powiązań ze Słowianami. Ja bym początkujących w temacie Wikingów odesłał raczej do bardziej gruntownych i uschematyzowanych prac.

Pokaż mimo to

avatar
1618
28

Na półkach: , , ,

Przez długi czas na rynku wydawniczym żadna książka o wczesnych państwach skandynawskich nie była dostępna. W końcu udało mi się zakupić z drugiej ręki "Zdobywców północnego Atlantyku". Przyznaję, miałam do tej pozycji dość wysokie oczekiwania, i niestety lekko się zawiodłam. Na początku autor przytacza pokrótce historię Skandynawii z okresu wikińskiego. Wstęp jest więc mieszaniną dat, nazwisk, przytaczania słów innych autorów, pełny nawiasów i odniesień. Pierwszy rozdział opisuje okres przedpaństwowy "rozpoczęty bitwą trzech królów w 1000 r., a zakończony szczytem trzech królów w 1101 r."- próby tworzenia pierwszych państewek, politykę i gospodarkę. Potem przechodzimy do kolonizacji wysp - Islandii, Wysp Owczych, Grenlandii i Winlandii. Autor dużo miejsca poświęca pierwszym osadnikom enklaw europejskich na dalekiej północy - możemy się dowiedzieć, że nie tylko Norwegowie, ale także Iro-Szkoci, mieszkańcy Wysp Brytyjskich, a nawet Słowianie brali udział w zasiedlaniu nowych ziem. Rozdział V dość niespodziewanie, w całości jest poświęcony skandynawskiej architekturze darniowej, choć znajdziemy też sporo odniesień do budownictwa słowiańskiego. I w tym rozdziale znów mamy do czynienia z mnogością nawiasów i odwołań do innych badaczy. Kolorowa wklejka ze zdjęciami prezentuje tylko architekturę darniową i wykopaliska archeologiczne przedstawiające pozostałości po słowiańskich półziemiankach. Kolejne rozdziały opowiadają o początku II tysiąclecia na wschodzie i zachodzie regionu północnoatlantyckiego ( nowe struktury władzy, zmiany gospodarcze, zmiany struktury społecznej, chrystianizację ). Jedynym rozdziałem, który naprawdę mnie zaciekawił był ten, opowiadający o zagładzie kolonii grenlandzkiej. Pan Urbańczyk świetnie wyłożył przyczyny pogłębiającej się izolacji Grenlandii, tragedię ludzi, którzy nie potrafili zaadaptować się do nowych warunków - kilkustopniowego ochłodzenia klimatu, które wywołało problemy gospodarcze, złej polityki norweskich zwierzchników, którzy egoistycznie monopolizując północne szlaki handlowe odcięli kolonię od świata - trwając uparcie przy już przebrzmiałych zwyczajach przywiezionych z odległej i nieczułej na ich los praojczyzny. Książka nie jest zbyt wciągająca, jednak dostarcza sporo informacji, chociaż bardziej ogólnych. Nie znajdziemy tu opisów życia przeciętnego wikinga, raczej historię ludu, który miał dość odwagi i umiejętności, żeby zawędrować na koniec świata, a nawet dalej i jako pierwszy spotkać się z Indianami po drugiej stronie globu.

Przez długi czas na rynku wydawniczym żadna książka o wczesnych państwach skandynawskich nie była dostępna. W końcu udało mi się zakupić z drugiej ręki "Zdobywców północnego Atlantyku". Przyznaję, miałam do tej pozycji dość wysokie oczekiwania, i niestety lekko się zawiodłam. Na początku autor przytacza pokrótce historię Skandynawii z okresu wikińskiego. Wstęp jest więc...

więcej Pokaż mimo to

avatar
370
14

Na półkach: ,

Naprawdę świetna. Dostajemy przegląd historii państw skandynawskich przed Unią Kalmarską, omówienie przyczyn wypraw wikingów, oraz dzieje ich kolonii. Sporo miejsca autor poświęca także stosunkom Słowian (szczególnie z państwa Piastów) ze Skandynawami. Stawia także hipotezę o licznym udziale tych pierwszych w wyprawach i kolonizacji prowadzonej przez wikingów. Wszystko poparte zarówno materiałem archeologicznym, jak i źródłami historycznymi. Dostajemy ponadto streszczenie kilku sag. Myślę, że pozycja szczególnie cenna dla kogoś, kto chce przygodę z wikingami zacząć.

Naprawdę świetna. Dostajemy przegląd historii państw skandynawskich przed Unią Kalmarską, omówienie przyczyn wypraw wikingów, oraz dzieje ich kolonii. Sporo miejsca autor poświęca także stosunkom Słowian (szczególnie z państwa Piastów) ze Skandynawami. Stawia także hipotezę o licznym udziale tych pierwszych w wyprawach i kolonizacji prowadzonej przez wikingów. Wszystko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    13
  • Historia
    4
  • Średniowiecze
    3
  • Ulubione
    2
  • Naukowe
    2
  • 2018
    1
  • Mitologia nordycka/Wikingowie
    1
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zdobywcy północnego Atlantyku


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne