Zdobywcy północnego Atlantyku

Okładka książki Zdobywcy północnego Atlantyku Przemysław Urbańczyk
Okładka książki Zdobywcy północnego Atlantyku
Przemysław Urbańczyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego historia
historia
Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego
2004-01-01
2004-01-01
odkrycia geograficzne

Napisana ładnym językiem ciekawa książka. Treściowo to raczej dla koneserów tematu, ciekaw świeżego spojrzenia prof. Urbańczyka, tutaj głównie w zakresie architektury darniowej i powiązań ze Słowianami. Ja bym początkujących w temacie Wikingów odesłał raczej do bardziej gruntownych i uschematyzowanych prac.

Przez długi czas na rynku wydawniczym żadna książka o wczesnych państwach skandynawskich nie była dostępna. W końcu udało mi się zakupić z drugiej ręki "Zdobywców północnego Atlantyku". Przyznaję, miałam do tej pozycji dość wysokie oczekiwania, i niestety lekko się zawiodłam. Na początku autor przytacza pokrótce historię Skandynawii z okresu wikińskiego. Wstęp jest więc mieszaniną dat, nazwisk, przytaczania słów innych autorów, pełny nawiasów i odniesień. Pierwszy rozdział opisuje okres przedpaństwowy "rozpoczęty bitwą trzech królów w 1000 r., a zakończony szczytem trzech królów w 1101 r."- próby tworzenia pierwszych państewek, politykę i gospodarkę. Potem przechodzimy do kolonizacji wysp - Islandii, Wysp Owczych, Grenlandii i Winlandii. Autor dużo miejsca poświęca pierwszym osadnikom enklaw europejskich na dalekiej północy - możemy się dowiedzieć, że nie tylko Norwegowie, ale także Iro-Szkoci, mieszkańcy Wysp Brytyjskich, a nawet Słowianie brali udział w zasiedlaniu nowych ziem. Rozdział V dość niespodziewanie, w całości jest poświęcony skandynawskiej architekturze darniowej, choć znajdziemy też sporo odniesień do budownictwa słowiańskiego. I w tym rozdziale znów mamy do czynienia z mnogością nawiasów i odwołań do innych badaczy. Kolorowa wklejka ze zdjęciami prezentuje tylko architekturę darniową i wykopaliska archeologiczne przedstawiające pozostałości po słowiańskich półziemiankach. Kolejne rozdziały opowiadają o początku II tysiąclecia na wschodzie i zachodzie regionu północnoatlantyckiego ( nowe struktury władzy, zmiany gospodarcze, zmiany struktury społecznej, chrystianizację ). Jedynym rozdziałem, który naprawdę mnie zaciekawił był ten, opowiadający o zagładzie kolonii grenlandzkiej. Pan Urbańczyk świetnie wyłożył przyczyny pogłębiającej się izolacji Grenlandii, tragedię ludzi, którzy nie potrafili zaadaptować się do nowych warunków - kilkustopniowego ochłodzenia klimatu, które wywołało problemy gospodarcze, złej polityki norweskich zwierzchników, którzy egoistycznie monopolizując północne szlaki handlowe odcięli kolonię od świata - trwając uparcie przy już przebrzmiałych zwyczajach przywiezionych z odległej i nieczułej na ich los praojczyzny. Książka nie jest zbyt wciągająca, jednak dostarcza sporo informacji, chociaż bardziej ogólnych. Nie znajdziemy tu opisów życia przeciętnego wikinga, raczej historię ludu, który miał dość odwagi i umiejętności, żeby zawędrować na koniec świata, a nawet dalej i jako pierwszy spotkać się z Indianami po drugiej stronie globu.

Naprawdę świetna. Dostajemy przegląd historii państw skandynawskich przed Unią Kalmarską, omówienie przyczyn wypraw wikingów, oraz dzieje ich kolonii. Sporo miejsca autor poświęca także stosunkom Słowian (szczególnie z państwa Piastów) ze Skandynawami. Stawia także hipotezę o licznym udziale tych pierwszych w wyprawach i kolonizacji prowadzonej przez wikingów. Wszystko poparte zarówno materiałem archeologicznym, jak i źródłami historycznymi. Dostajemy ponadto streszczenie kilku sag. Myślę, że pozycja szczególnie cenna dla kogoś, kto chce przygodę z wikingami zacząć.

• Średniowiecze
  • Naukowe